8:47:33 - دوشنبه 6 ژوئن 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آخرین خبرها از توله‌ تنهای توران
کانال تلگرام سمنان لاین

    

رئیس ذخیره‌گاه زیستکره توران شاهرود از تلف‌شدن شش یوزپلنگ آسیایی از سال 89 تا کنون در محور شاهرود –مشهد خبر داد و گفت: همه این شش یوزپلنگ آسیایی رویت شده که در اثر تصادف جاده‌ای تلف شدند در جاده سراسری تهران مشهد در محدوده شرقی روستای عباس‌آباد بوده است.

 اظهار کرد: علاوه بر این حیات‌وحش دیگری در این منطقه در اثر تصادف تلف شدند اما یوزپلنگ آسیایی با توجه به اهمیت آن و قرار داشتن در لیست گونه‌های در خطر از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است.

وی، در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا در خصوص وضعیت توله آخرین یوز تلف‌شده در تصادفات جاده‌ای که بازتاب رسانه‌ای زیادی در کشور داشت،گفت: توله یوزپلنگ تلف‌شده در تصادف به مدت سه‌چهار روز هر روز به دنبال بوی مادرش در محل تصادف حاضر می‌شد اما بیعد از آن دیگر رویت نشده است.

رئیس ذخیره‌گاه زیستکره توران شاهرود از کشیک محیط‌بانان در هفته اول این تصادف خبر داد و افزود: محیط‌بانان برای جلوگیری از تصادف توله در هفته نخست در محل تصادف کشیک می‌دادند تا در صورت مراجعه توله او را از جاده دور کنند.

این دوستدار حیات‌وحش ادامه داد: توله در چند روز نخست چند باری به محل تصادف آمد اما بعد از آن دیگر رویت نشد.

قربانلو با بیان اینکه ما در گذشته اطلاعی از این خصلت یوزها نداشتیم، تصریح کرد: قبلا به‌دلیل عدم شناخت از این خصلت بارها اتفاق افتاده که پس از تصادف یک یوز، توله آن نیز در روزهای بعد در همان حوالی تلف شده اما بعد از تجربه‌های مختلف در حال حاضر با کشیک چند روزه در روزهای نخست تصادف از تلف شدن احتمالی توله‌ها جلوگیری می‌کنیم.

وی با بیان اینکه توله این یوز بیش از یک سال داشته، افزود: بعید است که این توله برای زندگی و شکار بدون مادر مشکلی داشته باشد. ضمن اینکه برای حدود 15 روز منطقه از سوی محیط‌بانان پایش شد. البته به جز روزهای اولیه دیگر توله در منطقه رویت نشده است.

 اردیبهشت‌ماه امسال در محور سمنان – مشهد و در محدوده عباس‌آباد پارک ملی توران یک یوزپلنگ ماده در اثر برخورد با خودروهای عبوری تلف شده که توله آن بر اساس غریزه یوزها، چند بار به محل تصادف مادرش برگشته بود.

برخی کارشناس‌ها ادامه زندگی این توله را به دلیل سن کم و عدم توانایی در شکار غیرممکن ارزیابی کرده بودند در صورتی که رئیس ذخیره‌گاه زیستکره توران شاهرود در گفت‌وگو با ایسنا عمر این توله را بیش از یک سال اعلام کرد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب