5:34:45 - یکشنبه 5 ژوئن 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
انجام اولین دیالیز صفاقی در مرکز آموزشی پژوهشی درمانی کوثر سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

رئیس مرکز آموزشی پژوهشی درمانی کوثر دانشگاه علوم پزشکی سمنان از انجام اولین دیالیز صفاقی در دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان خبر داد.

 

دکتر عبداله‌پور  اظهار کرد: اولین دیالیز صفاقی با حضور دکتر اتابک یکی از مجرب‌ترین نفرولوژیست‌های کشور در زمینه دیالیز صفاقی، دکتر برزگر جراح عمومی، دکتر همتی جراح توراکس و دکتر یارمحمدی نفرولوژیست با موفقیت انجام شد.

 

وی توضیح داد: با توجه به نیاز بخشی از بیماران دیالیزی و با توجه به تاکید وزارت بهداشت مبنی بر استفاده حداقل 30 درصد از بیماران نیازمند به دیالیز از دیالیز صفاقی، از ابتدای سال 93 پیگیری‌های لازم جهت کسب مجوز، تعیین مکان، تهیه امکانات و تجهیزات لازم، آموزش و تامین نیروی انسانی اعم از پزشک و پرستار متخصص آغاز شده و در نهایت پس از حدود دو سال امروز شاهد راه‌اندازی واحد دیالیز صفاقی مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی کوثر سمنان هستیم.

 

وی گفت: این مرکز با در اختیار داشتن پزشکان متخصص و فوق تخصص، پرستاران آموزش دیده و امکانات و تجهیزات لازم اولین مرکز در دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان است که موفق به راه‌اندازی این واحد گردیده و اولین دیالیز صفاقی را با موفقیت به انجام رسانده است.

 

رئیس مرکز آموزشی پژوهشی درمانی کوثر اظهار کرد: در دیالیز صفاقی با یک روش ساده لوله‌ای نرم و کوچک تحت عنوان کانتر در جدار شکم برای دسترسی دائم به حفره صفاق،کار گذاشته می‌شود و از طریق آن محصول دیالیز وارد حفره صفاق می‌شود تا این محلول سموم و آب اضافی بدن بیمار را گرفته و سپس از همان طریق محلول اشباع شده از سموم و آب بدن تخلیه شده محلول جدید جایگزین شود.

 

وی یادآور شد: انجام این عمل پس از آموزش‌های لازم در مرکز دیالیز صفاقی توسط  خود فرد در منزل به راحتی امکان‌پذیر است

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب