8:43:44 - چهار شنبه 1 ژوئن 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شتر چگونه آب را در بدن خود ذخیره می کند؟
کانال تلگرام سمنان لاین

 

شتر چگونه آب را در بدن خود ذخیره می کند؟
شتر در هر وعده قادر به نوشیدن 113 لیتر آب طی تنها 13 دقیقه است. این آب در جریان خون شتر ذخیره شده و در شرایط اضطراری مورد استفاده بدن وی قرار می گیرد.  
به گزارش سمنان لاین به نقل از سیناپرس، شتر یا به عبارت صحرانشینان، کشتی بیابان ها، یکی از شگفت انگیز ترین پستانداران موجود در کره زمین است. بدون اغراق هیچ پستاندار دیگری مانند شتر توانائی تحمل شرایط سخت بی آبی و گرسنگی را نداشته و برای انسان های صحرا نشین سودمند نیست.

شتر می تواند شرایط سخت زندگی در بیابان های بی آب و علف را به خوبی تحمل کرده و از بوته های خار موجود در صحرا تغذیه کند. این حیوان برای بادیه نشینان مانند یک گنجینه سرشار از برکت محسوب می شود زیرا علاوه بر کمک به حمل و نقل و جا به جائی بار و مسافران در بیابان، شیر، گوشت و پشم آن نیز مورد استفاده قرار گرفته و از مدفوع وی برای روشن کردن آتش استفاده می شود.

در حقیقت این ویژگی های شتر محصول سازگاری و تطابق وی با محیط اطراف خود بوده و به این ترتیب طبیعت با ایجاد کوهان در بدن وی ، شتر را قادر به تحمل شرایط بیابان کرده است. کوهان شتر از چربی و کمی عضله تشکیل شده و یک منبع حیاتی برای تامین انرژی حیوان در شرایط بی غذائی محسوب می شود که برای چندین روز به شتر اجازه می دهد بدون خوردن غذا به حرکت خود ادامه داده و زنده بماند. اما در این میان شرایط بیابان تنها کمبود مواد غذائی نیست و مساله تامین آب، مبحث بسیار مهمی است که موجودات بیابانی باید با آن کنار بیایند. بر خلاف نظر بسیاری از مردم؛  شتر از کوهان خود برای ذخیره آب استفاده نمی کند و آب مورد نیاز این حیوان در کوهان وی قرار ندارد.

شتر در هر وعده قادر به نوشیدن 113 لیتر آب طی تنها 13 دقیقه است. این آب در جریان خون شتر ذخیره شده و در شرایط اضطراری مورد استفاده بدن وی قرار می گیرد. به همین دلیل است که هیچ پستاندار دیگری نمی تواند به اندازه شتر، شرایط بی آبی را تحمل کرده و در بیابان های گرم و خشک تاب بیاورد. در حقیقت شتر از آب برای خنک کردن بدن خود استفاده نکرده و درجه حرارت بدن این حیوان ثابت نبوده و بر خلاف سایر پستانداران، دمای بدن وی بر اساس شرایط محیطی تغییر کرده و هر چه هوا گرم تر شود، دمای بدن شتر نیز افزایش یافته و با محیط تطبیق پیدا می کند. این قابلیت به شتر امکان ذخیره آب را می دهد زیرا این حیوان بر خلاف سایر پستانداران برای خنک شدن بدن، عرق نکرده و آب بافت های خود را از دست نمی دهد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب