12:19:14 - یکشنبه 15 مه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
استاندار:مصرف قابل توجه آب اشامیدنی در برخی شهرهای استان در آبیاری فضای سبز!/سمنان لاین:کدام شهر؟
کانال تلگرام سمنان لاین

 

 استاندار سمنان با اشاره به درخواستها و نیازهای آبی بخشهای مختلف و مشکلات کمبود منابع آبی در این استان ، گفت: اولویت تامین آب در این استان برای بخش آشامیدنی است.

 محمدرضا خباز روزیکشنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آبی استان سمنان با اشاره به نزدیک شدن فصل گرما و افزایش تقاضای مصرف آب در بخشهای مختلف، افزود : تمرکز تامین آب در استان باید تامین آب برای مصرف خانواده ها در بخش آشامیدنی باشد.
وی با اشاره به برنامه کلان کشور برای انتقال آب دریای خزر و ملزومات اجرای این طرح بزرگ کشوری، اظهارداشت: مسدود کردن تمام چاه های غیرمجاز، تجهیز تمام شهرها به شبکه جمع آوری فاضلاب و تصفیه خانه و رعایت الگوی مصرف، پیش از مساله انتقال آب خزر، باید به عنوان اولویت مردم و مسئولان در استان سمنان لحاظ شود.
وی با اشاره به کسری آب استان سمنان در بخشهای مختلف در حدود 180 میلیون مترمکعب در سال ، خاطرنشان کرد: تجهیز بخش کشاورزی به سامانه های نوین که باید مدنظر کشاورزان قرار گیرد.
استاندار سمنان با بیان اینکه عزت و استقلال کنونی همه در شرایط کنونی وابسته به آب است، از تمام بخشها خواست در مصرف بهینه و رعایت لگوی مصرف آب دقت لازم را داشته باشند.
به گزارش سمنان لاین ازایرناوی با اشاره به مصرف قابل توجه آب اشامیدنی در برخی شهرهای استان سمنان به منظور آبیاری فضای سبز، تاکید کرد: در شرایطی که در برخی شهرها به شدت کمبود منابع آبی وجود دارد، مسئولان درباره جداسازی آب آشامیدنی و آب مصرفی فضای سبز مسئولانه عمل کنند.

( لازم به ذکر است در شاهرود  بیشترین میزان استفاده از آب آشامیدنی برای آبیاری فضای سبز انجام می شود این در حالیست که بیشتر شهرهای استان علی الخصوص مرکزاستان با کمبود آب آشامیدنی مواجه هستند.)
استاندار سمنان از دستگاه های اجرایی مرتبط با موضوع آب خواست برنامه ریزی لازم برای رفع مشکلات بخشهای مختلف نیازمند به آب به ویژه در فصل تابستان را داشته باشند.
ارائه گزارشی از روند آب موجود و برداشتها از سد کالپوش، میزان کمبود و نحوه برنامه ریزی برای تامین آب شرب در شهرهایی که کمبود آب قابل توجه دارند، تهیه طرح جامع رعایت الگوی کشت از مباحث مطرح شده در نشست شورای حفاظت از منابع آبی استان سمنان بود.
مدیرکل هواشناسی استان سمنان نیز در این نشست با اشاره به آماده بودن نتیجه نهایی آشکارسازی تغییرات اقلیمی در این استان افزود: آثار تغییر اقلیم اکنون تمام بخشها را درگیر کرده است.
غلامرضا حسنی غربا با اشاره به اینکه آشکارسازی نتیجه تاثیر تغییرات اقلیم اولین اقدام برای شناخت بهتر این پدیده است، افزود: کاهش بارش، افزایش دما، افزایش تبخیر و اثرات تشعشع از مهم ترین حوزه هایی است که از تغییر اقلیم تاثیر می گیرند.
وی با اشاره به اینکه تهیه نتیجه آشکارسازی تغییر اقلیم با مطالعه در حدود یک سال و نیم طول کشیده است ،گفت: در گذشته به روند تغییر اقلیم توجه نشده و بارشهای رگباری که جاری شدن سیل و تخریب از آثار آن است در اثر بی‌توجهی به تغییر اقلیم، مدیریت نشده است.
وی با اشاره به اینکه بیش از 60 درصد بارشها اکنون در استان سمنان به صورت رگبار اتفاق می افتد ، با تاکید بر اتخاذ راهکارهایی برای کنترل سیلابها و برنامه برای جمع آوری بارندگیهای رگباری ،گفت: متوسط دمای هوا در تابستان امسال بین نیم تا یک و نیم درجه سانتی گراد نسبت به سال گذشته افزایش می یابد.
87 درصد از سهم آب استان سمنان در بخش کشاورزی، چهار درصد در بخش صنعت و حدود 9 درصد در بخش آشامیدنی مصرف می شود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب