8:02:07 - دوشنبه 9 مه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
باغ اورس شاهرود، نمونه اي از سرمايه گذاري بخش خصوصي در حوزه گردشگري
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین/ باغ اورس يكي از مراكز گردشگري در شهرستان شاهرود است كه به همت بخش خصوصي ايجاد شده و توانسته است گردشگران بسياري را به سوي خود جذب كند.

 صحبت از سرمايه گذاري بخش خصوصي در حوزه گردشگري مدت هاي زيادي است كه از زبان مسئولان مرتبط با اين امر شنيده مي شود. اين موضوع پس از برجام نيز نقش پررنگ تري يافته و بيش از پيش مورد توجه قرار گرفته است. صنعتي كه مي تواند مانند بسياري از كشورهاي دنيا بازوي اقتصادي قوي و جايگزيني براي نفت در توسعه و رونق كشور باشد.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي وگردشگري اخيرا در صحبت هاي خود به هشت هزار ميليارد ريال اعتباري اشاره كرده كه سال گذشته از سوي اين سازمان به بخش هاي خصوصي فعال در حوزه گردشگري اختصاص داده شده است. 
كميسيون گردشگري اتاق بازرگاني ايران نيز ماه گذشته از افزايش 20 تا 30 درصدي سرمايه گذاري بخش خصوصي در اين حوزه در سال جاري خبر داده است.
در اين ميان شهرستان شاهرود به عنوان يكي از قطب هاي گردشگري استان سمنان، چند سالي است كه شاهد سرمايه گذاري و حركت هاي مثبتي در زمينه هاي مختلف گردشگري و فرهنگي است. فعاليت هايي كه با توجه به تعدد و گوناگوني مواهب طبيعي، فرهنگي و تاريخي اين منطقه بسيار گوناگون اند.
با نگاهي به طرح هاي مختلف اجرا شده در شهرستان شايد بتوان ‘باغ گردشگري اورس’ را يكي از موفق ترين طرح هايي به حساب آورد كه با استقبال خوبي از سوي عموم مردم مواجه شده است.
اورس، نخستين باغ گردشگري كشور است كه از تابستان 93 تاكنون علاوه بر شهروندان شاهرودي، پذيراي مسافران بسياري نيز بوده است. مدير اين مجموعه در گفتگو با ايرنا، با بيان اينكه تاكنون 45 ميليارد ريال براي احداث اين باغ هزينه شده است، گفت: تمامي سرمايه گذاري آن از سوي شركتي خصوصي و مستقل انجام شده و همه مجوزهاي مورد نياز نيز طي دو سال دريافت شده است.
دكتر اميرحسين وليان اضافه كرد: هدف اين مجموعه بيش ازآنكه فعاليتي اقتصادي انجام داده، كاري عام المنفعه براي مردم اين منطقه است.
به گزارش سمنان لاین ازايرناوي طبيعت، تحرك، فرهنگ و هنر و همچنين شادي و نشاط را چهار محور اصلي اين باغ عنوان كرد و گفت: ممنوعيت مصرف دخانيات در اين مكان نشان از توجه ويژه مسئولان آن به سلامت مردم است و شايد بتوان آن را تنها منطقه تفريحي در استان دانست كه نظارت جدي بر استفاده نكردن از هر نوع ماده مخدر و دخاني از جمله سيگار دارد.
مدير مجموعه گردشگري اورس، يكي از اهداف احداث اين باغ را ايجاد پايگاهي مناسب براي اكوتوريسم منطقه عنوان كرد و افزود: شاهرود جاذبه هاي طبيعي فراواني دارد و مي تواند به يكي از كانون هاي بوم گردي كشور تبديل شود.
وليان همچنين با اشاره به آپارتمان نشيني و عوارض ناشي از آن ابراز داشت: افراد آپارتمان نشين محروم از فضاي سبز و تحرك كافي هستند و متاسفانه پارك هاي معمولي شهري نمي توانند به خوبي اين نياز خانواده ها را برطرف كنند. 
وي از معماري باغ اورس نيز غافل نشد و گفت: در طراحي اين مجموعه تلاش شده نهايت نزديكي به طبيعت حفظ شود و در ساخت بخش هاي مختلف آن به جاي كاربرد محصولات مصنوعي، آهن، سيمان و يا پلاستيك از مصالح طبيعي، سنگ، چوب و حتي طناب هاي كنفي استفاده شود.
اين فعال محيط زيستي ادامه داد: براي جلوگيري از قطع درختان و تخريب منابع طبيعي نيز از چوب هاي بازيافتي مانند چوب هاي تير برق و يا چوب هاي اسقاطي ريل هاي راه آهن استفاده شده است.
وليان يادآور شد: طراحي فضاي سبز بر اساس كوچه باغ هاي قديمي و ديوارهاي كاهگلي براي نخستين بار در اين مجموعه اجرا شده كه با استقبال خوبي از سوي مراجعه كنندگان همراه بوده است.
وي با بيان اينكه در اين باغ تاكنون حدود پنج هزار اصله از 150 گونه درخت و درختچه كاشته شده، ابراز داشت: اين مجموعه را مي توان تنها باغ گياه شناسي در استان سمنان به شمار آورد.
مدير باغ گردشگري اورس همچنين تعداد بازديدكنندگان آن در ايام نوروز را دو هزار نفر اعلام كرد و گفت: تعداد قابل توجهي از اين بازديدكنندگان را مسافران تشكيل مي دهند.
عرضه و فروش صنايع دستي شهرستان بخش ديگري است كه مورد توجه سرمايه گذاران اين طرح است و وليان هدف آن را اين گونه بيان كرد: ارائه محصولات به قيمت تهيه شده آن و كمك به ترويج و رونق آن يكي از مهم ترين اهداف اين فروشگاه است و اين امر تنها با افزايش مراجعه مردم و فروش بيشتر آن حاصل مي شود.
گام نخست اين مجموعه با بخش هاي مختلفي چون باغ رستوران، آلاچيق هاي زمستانه و تابستانه، خانه شيشه اي، كافي شاپ و فست فود، آمفي تئاتر و پيست دوچرخه سواري هم اكنون پذيراي گردشگران بوده و در گام دوم آن بخش هاي ديگر چون باغ پرندگان، قايق سواري، كالسكه و سواركاري، كتابخانه و سالن مطالعه اضافه خواهد شد.
نام اين مجموعه نيز برگرفته از يكي از درختان بومي منطقه شاهرود به نام اورس است. يكي از سوزني برگان بومي ايران، درختي كه در وسيع ترين پهنه جغرافيايي كشور حضور داشته و با اقليم خشك فلات ايران سازگار شده است.
اين باغ گردشگري تنها بخشي از مراكزي است كه در طول سال هاي اخير به همت بخش خصوصي براي خدمت بيشتر به شهروندان و مسافران احداث شده اند. در اين بين بسياري از آن ها با مشكلات بسياري مواجه اند كه نيازمند توجه بيشتري از سوي مسئولان است تا بتوان با شتاب بيشتري به سوي رونق اقتصادي و جذب گردشگر پيش رفت.

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب