18:24:10 - یکشنبه 8 مه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
پيش بيني برداشت111 هزار تن گندم در استان سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

 

معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهادكشاورزي استان سمنان گفت: پيش بيني مي شود در سال زراعي 94- 95 حدود 111 هزار تن گندم از اراضي اين استان برداشت شود.

حسين اصغري  با بيان اين كه در استان سمنان 25 هزار هكتار زمين زير كشت گندم آبي و هشت هزار هكتار زير كشت گندم ديم قرار دارد، افزود : بيشتر گندم ديم در استان سمنان در منطقه شمال شهرستان ميامي كشت مي شود كه منطقه زراعت خيز استان محسوب مي شود.
وي با اشاره به تعهد سالانه دولت براي خريد گندم از كشاورزان،خاطرنشان كرد : در سال زراعي 94-95 كف تعهد خريد از گندمكاران در استان سمنان 83 هزار تن براي مصرف واحدهاي نانوايي در استان تعيين شده است.
وي با اشاره به اينكه ميزان خريد تضميني گندم در سال زراعي 93-94 در استان سمنان 72 هزار تن بود، يادآور شد : ميزان خريد گندم از كشاورزان امسال 11 هزار تن افزايش يافته است.
اصغري قيمت خريد گندم از كشاورزان در سال زراعي 94-95 را به ميزان هر كيلوگرم 12 هزار و 705 ريال عنوان كرد كه نسبت به سال گذشته رشد مطلوبي داشته است.
معاون بهبود توليدات گياهي جهادكشاورزي استان سمنان به عوامل خسارت زا به توليد گندم اشاره و خاطرنشان كرد : آفات گندم شامل سِن گندم و زنگ زرد، بيماريها و علفهاي هرز، مه مترين عوامل خسارت زا به محصول گندم كشاورزان است كه امسال در استان خسارتي از سِن‌زدگي و زنگ زرد گندم تاكنون گزارش نشده است.
وي ادامه داد : ميزان سن زدگي گندم به طور استاندارد بايد كمتر از 2 درصد باشد كه خسارت سن زدگي غلات در استان سمنان نيز در همين حد استاندارد و كمتر از 2 درصد است.
وي با اشاره به مشاركت جدي دولت در همكاري با كشاورزان براي مقابله با آفت سن گندم، تصريح كرد : 61 شبكه مراقبت گياه ‌پزشكي در تمام استان فعالند و با نظارت لازم بر مزارع، دستورالعمل هاي لازم را براي مقابله با اين آفت در اختيار كشاورزان قرار مي دهند.
اصغري تصريح كرد : كارشناسان 20 مركز خريد گندم در استان سمنان به گندمكاران در بخش هاي مختلف خدمت ارايه مي كنند.
وي نياز آبي گندم در هر هكتار را سالانه حدود چهار هزار مترمكعب عنوان كرد.
معاون بهبود توليدات گياهي جهادكشاورزي استان سمنان با اشاره به اينكه سالانه ميزان خريد گندم از كشاورزان از ميزان تعهد شده فراتر مي رود، تصريح كرد : در سال زراعي 93-94 ميزان تعهد خريد از گندمكاران استان سمنان 68 هزار تن بود كه اين ميزان خريد به 72 هزار تن رسيد.
وي پيش بيني كرد : ميزان خريد از گندمكاران در سال زراعي جاري نيز از 83 هزار تن فراتر رود.
وي با اشاره به موارد مصرف گندم مازاد بر نياز استان، ادامه داد : مصرف به صورت بذر، خودمصرفي، خوراك دام ديگر مصارف گندم هستند.
به گفته وي سياست جهادكشاورزي دراستان سمنان، توسعه كشت ارقام گندم مقاوم در برابر تنش خشكي و شوري آب و خاك است.
وي گفت : شرايط استان سمنان شرايط خشك و نيمه خشك است و كمبود منابع آبي نيز استفاده از گونه ها و ارقام گياهاني كه در برابر كم آبي و شوري آب و خاك مقاوم تر هستند را ضروري كرده است
زمان برداشت گندم در استان سمنان از اوايل خرداد در نقاط گرمسير استان در گرمسار و بيارجمند آغاز مي شود و تا اواسط ماه مرداد در نقاط سردتر استان در منطقه كالپوش و شمال دامغان ادامه مي يابد.
در استان سمنان حدود 18 رقم انواع گندم متناسب با شرايط آب و هوايي كشت مي شود.
هفت هزار و 267 بهره بردار كشاورزي در استان سمنان به كشت گندم مشغولند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب