6:23:30 - یکشنبه 8 مه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مرمت استشهاد نامه 300 ساله در سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

 مسئول موزه های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: استشهاد نامه ای با قدمت بیش از 330 سال از سوی کارشناسان مرمت آثار این اداره کل مرمت شد.

 

سروش هاشمی  گفت: این استشهاد نامه در سال 1056 ه.ق و در خصوص برخورداری موقوف علیهمی از منافع مزرعه ای در رکن آباد سمنان نوشته شده است.

وی اظهار داشت : در این استشهاد نامه 25 نفر از بزرگان شهر سمنان در قرن یازدهم در رابطه با نحوه تقسیم سهم یک مزرعه نظر خود را اعلام کردند.

هاشمی ادامه داد : استمرار سنت وقف در خصوص بهره برداری موقوف علیهم از منافع مزرعه رکن آباد حاصل نظرات بزرگان شهر در این استشهاد نامه است.

مسئول موزه های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: این سند به طور امانی و توسط یکی از مجموعه داران سمنان برای مرمت تحویل کارشناس اداره کل شد.

مسئول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان در رابطه با مراحل مرمت این طومار گفت: مستند نگاری و آسیب شناسی و ثبت آسیب های وارده، پاکسازی به روش مکانیکی، باز کردن مرمت های قدیمی و استحکام بخشی با کاغذ مخصوص مرمت از جمله فعالیت های انجام شده برای مرمت این طومار است.

راضیه طاهری بیان داشتد: از دیگر اقدامات انجام شده برای مرمت این طومار، وصالی پارگی ها با استفاده از چسب و کاغذ مخصوص، انتخاب کاغذ مناسب برای رنگ کردن با استفاده از مواد رنگینه گیاهی، پر کردن کمبودهای سند و پرس نهایی است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب