20:13:54 - جمعه 6 مه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
زنگ خطر فرونشست زمین در کشور / سمنان لاین ؛ حفر چاه های جدید را در مرکزاستان متوقف و به فکر راه حل اساسی باشید!
کانال تلگرام سمنان لاین

 

قائم مقام وزیر نیرو با اعلام اینکه سالیانه ۳۰ تا ۴۵ سانتیمتر از سطح ذخایر آب کشور کاسته می‌شود،
مسائل گفت: این باعث بروز پدیده فرونشست و فروچاله‌ها می‌شود.

محمودی ادامه داد: بنابراین در طول یک سال نهایتا تا ۴۵ سانتیمتر سطح آب زیرزمینی کشور پائین می رود که البته این میزان در دشت‌های مختلف متفاوت است. حال وقتی سطح آب پائین می رود پس از آن در فواصلی احتمال فرونشست زمین نیز وجود دارد. این مقام مسئول در وزارت نیرو افزود: پس از خالی شدن حفره های زیرزمینی از آب، هوا توان نگهداری زمین را ندارد و با فشارهایی که ایجاد می شود دچار فرونشست می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در دشت‌هایی که فرونشست اتفاق می افتد دیگر امکان جبران وجود ندارد.
سمنان لاین انتقال آب از سوکان به سمنان از طریق حفر چندحلقه چاه که موجب پایین افتادن بیشتر سطح آب در منطقه خواهد شد یکی از مواردی میباشد که نگرانی ها را در خصوص فرونشست زمین  افزایش داده است و امید می رود مسئولین شهرستان و استان حداقل با تأمین آب میان مدت ( سدچاشم و شاید هم فینسک ) و توقف طرح های مبتنی بر حفر چاه های جدید درمرکزاستان تا نهایی شدن انتقال آب خزر، موجب کاهش این نگرانی ها شوند.
لازم به ذکر است ، پرهام جانفشان عراقی معاون سابق عمرانی استانداری چندی پیش در بازدید از منطقه جنوب سمنان و ترک های ایجاد شده در سطح زمین گفته بود: یکی از مسائل مهم استان سمنان برداشت بی رویه از سطح آب های زیرزمینی در چند سال اخیر بواسطه خشکسالی های ایجاد شده است.
حسن سعدالدین فرمانداروقت شهرستان سمنان نیز درآن بازدید با اشاره به شرایط جغرافیایی منطقه و  برداشت آب کشاورزی از چاه های منطقه در چند سال اخیر که به شدت افزایش پیدا کرده است ،مدیریت این موضوع را با توجه به بروز این پدیده بر اساس نتایج بررسی ها ضروری عنوان کرده بود.

توضیحات مهندس سعدالدین به جانفشان در خصوص فرونشست ها

و شکاف های ایجاد شده (جنوب سمنان)

 

 

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب