18:20:31 - چهار شنبه 4 مه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نهمین جشنواره گل غلتان نوزادان در دامغان آغاز شد
کانال تلگرام سمنان لاین

 

سمنان لاین /  نهمین جشنواره گل غلتان نوزادان روز چهارشنبه با حضور استاندار و شماری از مسئولان و مردم در شهر امیریه از توابع شهرستان دامغان آغاز شده است.

شهردار شهر امیریه دامغان مدت برگزاری این جشنواره ملی و مذهبی را سه روز اعلام كرد و گفت :تاكنون بیش از 60 نوزاد از سراسر كشور در این جشنواره ثبت نام كرده و این تعداد نیز تا روز پایانی این جشنواره افزایش می یابند.
به گزارش سمنان لاین ازایرناوی خاطرنشان كرد : جشنواره گل غلتان در سال 89 با شماره ثبت 177 به عنوان نخستین اثر معنوی استان سمنان و دومین اثر معنوی كشور بعد از عید باستانی نوروز ثبت شده است.
محمد عوض آبادی سابقه این جشنواره را 400 سال اعلام و اضافه كرد : والدین نوزادان در گذشته بر این باور بودند كه با غلتاندن فرزندشان در لابه لای گل های محمدی در اولین بهار زندگی، از بیماری های در امان مانده و خلق و خوی حضرت رسول(ص) بر وجودش طنین انداز خواهد شد.
شهردار امیریه پخت غذای های سنتی، بازی های بومی و محلی، دیدن از جاذبه های گردشگری نظیر تنگه انگورستان و گردكوه و گلریزان گلزار شهدای شهرستان از دیگر برنامه های جنبی این جشنواره برشمرد.
وی در خصوص تعداد نوزدان شركت كنندگان امسال این جشنواره یادآور شد: تاكنون والدین بیش از 100 نوزاد از شماری از استان های كشور در این جشنواره ثبت نام كرده و انتظار می رود این تعداد تا آخرین روز این جشنواره كه در روز جمعه برگزار می شود، افزایش یابد.
وی تعداد استان های شركت كننده سال گذشته در این جشنواره ملی و مذهبی 13 استان اعلام كرد و گفت : در این سال 190 نوزاد در گل های محمدی غلتانده شدند.
محمدرضا خباز استاندار استان سمنان در این گشایش این جشنواره با قدردانی از برگزاركنندگان این جشنواره گفت: تلاش های مجموعه شهرداری در برگزاری این جشنواره قابل تحسین است .
وی برلزوم حمایت مسئولان امر در برگزاری هر چه بهتر این چشنواره تاكید و اظهار امیدواری كرد این جشنواره ثبت جهانی شود.
در بیش از سه هكتار از اراضی كشاورزی شهر امیریه از توابع شهرستان دامغان گل محمدی كشت می شود.
شهر امیریه با بیش از سه هزار نفر جمعیت در 20 كیلومتری شهر دامغان قرار دارد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب