12:21:02 - پنجشنبه 28 آوریل 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
كشاورزي و بهزيستي، دو بخش مورد توجه استاندار در سفر به شاهرود
کانال تلگرام سمنان لاین

 استاندار سمنان در سفر نيم روزه خود به شاهرود از مركز تحقيقات كشاورزي استان و مراكز خيريه نور مبين و امين ديدن كرد.

 بازديد از مركز تحقيقات كشاورزي استان علاوه بر توجه به بخش كشاورزي نشان از نگاه ويژه اي است كه به دنبال انجام كارهاي علمي بيشتري در اين حوزه است. كارهايي كه علاوه بر تأمين سلامت محصولات و بازدهي بيشتر، تأثير زيادي در استفاده بهينه از منابع آبي در يكي از كم آب ترين مناطق ايران دارد.
مركز تحقيقات كشاورزي استان سمنان(شاهرود) در سال 1349 به عنوان ايستگاه تحقيقات باغباني تأسيس شد و در سال 1367 با ايجاد چهار بخش تحقيقاتي به مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي استان سمنان (شاهرود) تبديل شد.
تعيين نياز آبي باغات و محصولات زراعي، شناسايي و طبقه بندي خاكها و ارزيابي اراضي استان و طراحي و اجراي تحقيقات جامع و راهبردي در زمينه حل مسائل و مشكلات كشاورزي در قالب طرح‌‍‌هاي به زراعي و به نژادي از جمله اهداف بي شمار اين واحد تحقيقاتي است. 
ثبت هفت اختراع، ترجمه و تأليف 38 جلد كتاب، برگزاري 410 مورد كارگاه ترويجي و ارائه صدها مقاله علمي و پژوهشي از جمله فعاليت هاي محققان اين مركز است.
دست يابي به ارقام بادام و زردآلوي متحمل سرماي ديررس بهاره، دستيابي به ژنوتيپ هاي اميدبخش گردو، مشاركت در معرفي ارقام پرمحصول زراعي شامل گندم، جو و آفتابگردان و همچنين دستيابي و معرفي بهترين پوشش در بسته بندي و نگهداري مغز بادام بخشي از دستاوردهاي اين مجموعه تحقيقاتي و پژوهشي است.
به گزارش سمنان لاین ازايرنا،علاوه بر اين محققان مركز تحقيقات كشاورزي استان موفق به ثبت و اختراع توليد حشره كش باكولوويروس براي مبارزه بيولوژيك با بيد سيب زميني، ثبت اختراع فرمولاسيون ريزكپسول سازي حشره كش هاي بيولوژيك ويروسي و نيز اختراع و معرفي روش جديد آبياري قطره اي زيرسطحي اصلاح شده مطبق شده اند.
استاندار سمنان عصر چهارشنبه با حضور در بخش هاي گوناگون همچون آزمايشگاه هاي تحقيقاتي و بازديد از زمين هاي زراعي آن از نزديك با نحوه عملكرد اين مركز آشنا شد.
محمدرضا خباز با بيان اينكه انجام كارهاي علمي اثر مستقيمي در افزايش بازدهي محصولات دارد، ابراز داشت: امروزه حتي در كشورهاي داراي منابع آبي بسيار نيز از روش هاي قديمي آبياري استفاده نمي شود.
وي افزود: با توجه به كمبود آب در استان بايد آبياري به روش هاي نوين را جايگزين روش هاي سنتي گذشته كرد.
خباز همچنين از افزايش اعتبار اجراي سيستم هاي نوين آبياري در استان در سال هاي 95 و 96 خبر داد و افزود: تاكنون 20 هزار هكتار از اراضي استان به سيستم هاي جديد تجهيز شده اند و با اعتبارات اختصاص داده شده 20 هزار هكتار ديگر نيز به اين سيستم ها مجهز مي شوند.
استاندار سمنان ضمن تأكيد براين مطلب كه استان سمنان بر دو اساس كشاورزي و صنعت استوار است، گفت: شرق استان قطب كشاورزي بوده و نيازمند صنايع تبديلي براي تثبيت توليدات خود است.
خباز با اعلام آمادگي مديران استان براي انتقال علوم جديد به جامعه كشاورزي ادامه داد: تغيير نگرش كشاورزان نسبت به روش هاي قديمي كار بسيار سختي است و هر گامي كه در اين راه برداشته شود، شبيه يك معجزه است.
وي آموزش به كشاورزان و بهره برداران را يكي از سياست هاي وزارت جهاد كشاورزي عنوان كرد و افزود: انجام تحقيقات در اين حوزه دورنماي بسيار خوبي دارد و انتقال آن به جامعه كشاورزي در آينده اتفاق خواهد افتاد.
رئيس مركز تحقيقات كشاورزي نيز با بيان اينكه 102 نفر در اين مجموعه مشغول فعاليت اند، گفت: از اين تعداد 30 نفر هيات علمي و 72 نفر نيز كارشناس و نيروهاي خدماتي هستند. 
دكتر احمد دزيانيان با اشاره به مساحت 450 هكتاري زمين هاي اين مركز ابراز داشت: از اين ميزان 50 هكتار را مين هاي باغي و 350 هكتار را نيز اراضي قابل كشت تشكيل مي دهد.
وي اضافه كرد: 14 حلقه چاه آب، 17 هزار و 850 متر مربع مجموع ساختمان ها و ماشين آلات گوناگون از ديگر امكانات اين مركز است.
دزيانيان تعداد پروژه هاي در دست اجرا و خاتمه يافته را به ترتيب 50 و 433 مورد عنوان و تصريح كرد: در مجموع بخش هاي زراعي و باغي با داشتن 255 پروژه و خاك و آب با 74 پروژه بيشترين تعداد را به خود اختصاص داده اند.
وي ادامه داد: 186 مقاله علمي و پژوهشي نيز چاپ شده و 326 مورد توسط اعضاي هيات علمي در كنفرانس هاي گوناگون ارائه شده است.
رئيس مركز تحقيقات كشاورزي استان تأثيرپذيري يافته هاي تحقيقاتي در عرصه كشاورزي را يكي از مهم ترين اهداف اين مركز برشمرد و تأكيد كرد: اين امر در قالب 51 كلاس ترويجي در سطح استان در سال گذشته اجرا شده است.
وي حل بحران آب را يكي از مسائل مورد توجه مسئولان استان خواند و تأكيد كرد: كارشناسان بخش فني و مهندسي با انجام پژوهش هاي گوناگون به موفقيت هاي خوبي در اين عرصه دست پيدا كرده اند. 
دزيانيان همچنين با اشاره به وجود چهار بخش تحقيقاتي خاك و آب، گياه پزشكي، فني مهندسي و زراعي باغي در اين مركز گفت: پنج ايستگاه اقماري در بسطام، سه ايستگاه تحقيقاتي در دامغان، گرمسار و ميامي و همچنين ايستگاه در شرف تأسيس شهميرزاد نيز آماده ارائه خدمت به كشاورزان و بهره برداران استان هستند.
همچنين بازديد از دو مركز خيريه نگهداري كودكان بي سرپرست و بدسرپرست از ديگر برنامه هاي استاندار در اين سفر بود. 
محمدرضا خباز در جمع كاركنان شيرخوارگاه نور مبين، با ابراز رضايت از نحوه خدمات دهي اين مركز گفت: وجود 55 نفر نيرو براي 27 كودك استاندارد بسيار خوبي است چرا كه در گذشته تعداد كم كاركنان يكي از مشكلات مراكز بهزيستي بود.
وي با اشاره به روحيه فداكارانه در ميان افراد اين مجموعه خاطر نشان كرد: خدمت به اين كودكان علاوه بر لذتي كه براي انسان به همراه دارد، بركات معنوي بسياري نيز در زندگي به همراه خواهد داشت.
همچنين مدير كل بهزيستي استان با اشاره به نگهداري 170 كودك در 9 مركز شبانه روزي استان گفت: موسسه خيريه نور مبين تنها مركز شبانه روزي شيرخوارگاه در استان بوده و اكنون پذيراي 27 كودك است و اين تعداد گاهي به 35 نفرنيز مي رسد.
عليرضا ايزدپور همچنين در خصوص دو مركز خيريه پسرانه و دخترانه با نام هاي امين و آمنه ابراز داشت: اين مراكز هركدام ظرفيت 30 نفر كودكان هفت تا 12 سال را دارند.
رئيس اداره بهزيستي شهرستان شاهرود با بيان اينكه كودكان نيازمند كمك كل استان در اين مراكز نگهداري مي شوند، اضافه كرد: اكثر آن ها از وضعيت خوب درسي برخوردار بوده و در مدارس غيرانتفاعي مشغول به تحصيل هستند.
جهان سير با اشاره به فعاليت هاي گوناگون فرهنگي و ورزشي اين كودكان گفت: متأسفانه در نگهداري از كودكان بالاي 12 سال با محدوديت و نبود مراكز مواجه هستيم.
همچنين صحبت در جمع كودكان خيريه امين و شنيدن مشكلات خيران در خصوص ساخت مجتمع جديد اين مركز از ديگر برنامه هاي استاندار بود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب