7:03:33 - شنبه 23 آوریل 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سمنان به بازار مصرف تهران چسبيده است
کانال تلگرام سمنان لاین

 

 سمنان لاین – رئيس كميسيون كشاورزي اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي استان سمنان گفت: نيازهاي اصلي استان در شرايط حاضر، شناسايي مخاطرات كوير و بهره گيري از كشت گلخانه اي براي استفاده بهينه از منابع آبي است.

مهدي حداد افزود : شناسايي مخاطرات و فوايد كوير و تمركز بر كشت متمركز گلخانه اي با هدف بهره گيري حداكثري از منابع آبي موجود با كاشت انواع سبزي و صيفي، بايد از سوي دولت مورد حمايت قرار گيرد. 
وي با بيان اين كه 2 درصد از اراضي استان سمنان از نوع كشاورزي است، اظهار داشت: با توجه به اينكه حدود 60 درصد اين استان بيابان است، نيازمند شناخت دقيق كوير هستيم و اكنون تمركز كميسيون كشاورزي اتاق بازرگاني، شناخت موانع پيشروي كوير، استفاده از اقليم كوير در توسعه كشاورزي و دامپروري است. 
حداد با اشاره به نياز استان سمنان به مطالعات جامع كوير در بخش كشاورزي و اجتماعي به منظور شناخت مخاطرات كوير و بهره گيري از ظرفيت كوير، تاكيد كرد : شرايط اين استان ايجاب مي كند كه بر روي كوير تمركز كنيم. 
به گزارش سمنان لاین ازایرنارئيس كميسيون كشاورزي اتاق بازرگاني سمنان خاطرنشان كرد: مسئولان كشور بايد به مساله كوير توجه ويژه داشته باشند زيرا مسايل كوير مي تواند براي نسلهاي آينده مخاطراتي به همراه داشته باشد و نياز است الگوهاي زندگي، كشت، دامپروري متناسب با كوير شناسايي و در استان عملياتي شود. 
حداد تصريح كرد : بايد به توسعه بخش كشاورزي در كنار كوير، با مطالعه اقدامات كشورهاي ديگر درباره كوير و اقليم هايي كه مشابه كوير ايران دارند، متناسب سازي و توجه كنيم. 
وي با اشاره به شاخصه دام سبك در استان سمنان به ويژه نژاد گوسفند سنگسري كه در كشور شناخته شده است، گفت: اين ظرفيت مي تواند به عنوان گوشت سالم و ارگانيك و شناسنامه دار در كشور مطرح شود و با داشتن قابليت توسعه، تقويت عشاير را به همراه دارد. 
وي ادامه داد : پرورش دام سنگين از نوع شتر نيز در استان سمنان براي استفاده از گوشت و شير آن كه در كشورهاي خارجي مشتري دارد و خواص درماني و خوراك خاص آن شناسايي شده است نيز ظرفيت توسعه دارد و با توجه به نزديكي به بازار تهران، مي تواند ظرفيت مناسبي باشد. 
حداد به سهم پسته توليدي استان سمنان در كشور اشاره و اظهار كرد: براي توسعه باغ هاي پسته نيز بايد روش هاي مدرن و مطالعه شده در حوزه تحقيقات كشاورزي در استان سمنان اجرايي شود. 
وي يادآور شد : ظرفيتهاي استان سمنان به ويژه در دامغان به گونه است كه سرمايه گذاراني از استان هاي كرمان و اصفهان در دامغان گرايش به سرمايه گذاري دارند و ظرفيت آب و خاك آن منطقه مشوق سرمايه گذاران است. 
وي با تاكيد بر توجه به تغيير الگوي كشت با توجه به كويري بودن استان سمنان در بخش كشاورزي، افزود: دولت بايد با توجه به شرايط استان، كشت متمركز از نوع گلخانه اي و گرمخانه اي را در استان سمنان حمايت كند. 
رئيس كميسيون كشاورزي اتاق بازرگاني اضافه كرد: در دنياي امروز كشت هاي متمركز به دليل كنترل ميزان مصرف آب و توليد به صرفه، مورد توجه و اقتصادي است. 
وي با اشاره به اينكه سمنان به بازار مصرف تهران چسبيده است و هزينه حمل و نقل محصولات گلخانه اي به بازار تهران كمتر و براي توليدكنندگان به صرفه تر است، گفت: كنترل دما در گلخانه مهم است كه شرايط اقليمي استان سمنان نيز گرم است و براي گلخانه در سمنان انرژي كمتري صرف مي شود و به صرفه است. 
حداد افزود: توصيه فعالان بخش خصوصي حوزه كشاورزي اين است كه دولت از كشت گلخانه اي در استان سمنان حمايت حداكثري كند. 
وي با اشاره به فعاليت اتاق بازرگاني سمنان در حوزه كشاورزي، افزود: اكنون در اتاق بازرگاني سمنان تشكل گرايي سرلوحه قرار گرفته است كه هدف از آن پيگيري موانع و مشكلات به صورت جمعي و با توجه به مسايل صمفي است. 
وي گفت: تشكل پسته ملي است كه شاخه استان سمنان را اكنون در اتاق بازرگاني سمنان شكل داده ايم كه توليدات ارگانيك را به ثبت رسانده است. 
وي به برنامه داشتن ايجاد تشكل گوشت سالم و ارگانيك اشاره و اضافه كرد: تشكل انگور در استان سمنان ثبت شده است كه اميدواريم در كشور ملي شود زيرا هنوز تشكل ملي براي انگور در كشور نداريم. 
استان سمنان با 9.7 ميليون هكتار وسعت ، 198 هزار هكتار اراضي زراعي و باغي و هزار . 872 واحد توليدي و صنعتي دارد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب