17:57:40 - شنبه 23 آوریل 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آقای استاندار هیچ تعللی پذیرفتنی نیست!/ اولین واکنش به سخنان روحانی در سمنان ؛ تجربه تلخ دریاچه ارومیه، زاینده رود و گاوخونی را در خزر تکرار نکنید
کانال تلگرام سمنان لاین

 

سمنان لاین – پس از آنکه بالاترین مقام اجرایی استان نتوانست تصویب  انتقال آب خزر در سفر رئیس جمهور به استان سمنان را قطعی کند از این پس باید شاهد این نوع دلسوزی ها و نامه نگاری ها  برای دریای خزر باشیم.
 
 لازم به ذکر است هم اکنون 2 کشور حاشیه خزر از آب این دریاچه با تکنولوژی قدیمی که پسآب آنرا مجددا به خزر برمی گرداند در حال استفاده و انتقال هستند این درحالیست که تکنولوژی انتقال آب خزر به استان سمنان کاملا پیشرفته  و سازگاربا محیط زسیت بوده که املاح آب را بصورت کیک خشک و قابل فرآوری به سدیم،پتاسیم و… تبدیل و موجبات اشتغالزایی در مبدأ را هم فراهم خواهدساخت.
 
ضمنا سالیانه 200 میلیون متر مکعب برداشت آن طبق مطالعات کارشناسی دقیق صورت گرفته  در کم شدن آب دریا به هیچ عنوان تأثیری نخواهد داشت.
 
اما اولین خواسته ی ما از این نماینده محترم این است که اگر دغدغه ی خزر را دارید که حتما دارید با تنظیم نامه ای رسمی به کشورهای حاشیه دریای خزر مانع از برداشت آب خزر توسط آنها  با آن تکنولوژی عصر سنگ شوید.
 
ثانیا مدیران ارشد اجرایی استان علی الخصوص استاندار محترم سمنان که به گواه تمامی دلسوزان و موثرین تا اینجای کار هم دکترخباز نقش غیرقابل انکار و بی بدیلی داشته اند،  در به سرانجام رساندن و حل 20 درصد باقیمانده از کارها  هیچ وقفه ای صورت نگیرد و با تمام توان و استفاده از تمام ظرفیت ها و نفوذ کلام خود در نهایی شدن این امرحیاتی ازهیچ تلاشی فروگذارننماید.
 
 
واما نامه ….
 
 نماینده منتخب مردم ساری در مجلس دهم شورای اسلامی در اعتراض به طرح انتقال آب خزر به سمنان و کویر مرکزی نامه‌ای را خطاب به حسن روحانی؛ رئیس جمهور یازدهم نوشته است.

به گزارش سمنان لاین  على اصغر یوسف نژاد، نماینده منتخب مردم ساری و میاندرود در مجلس دهم شورای اسلامی که پیشتر در کابینه حسن روحانی معاونت وزارت اقتصاد را به عهده داشت در اعتراض به طرح انتقال آب خزر به سمنان و کویر مرکزی نامه ای را خطاب به حسن روحانی؛ رئیس جمهور یازدهم نگاشته است.

متن نامه على اصغر یوسف نژاد به دکتر روحانى بدین شرح است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم

ما طبیعت را از پدرانمان به ارث نبرده ایم ؛ بلکه از فرزندانمان به امانت گرفته ایم

جناب آقای دکتر حسن روحانی؛ ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
سلام علیکم
من از جمله کسانی بودم که در انتخابات ریاست جمهوری از شما حمایت کرده و فی الحال نیز از نظر سیاسی قصد و نیّتم حمایت از دولت است.
اما آنچه مرا برآن داشت تا این نامه را برای شما قَلمی کنم موضوع «انتقال آب دریای خزر به استان سمنان و کویر مرکزی ایران» است، که چندصباحی است به اصلی ترین نگرانی دوستداران محیط زیست، رسانه ها و مردم مازندران بدل شده است.
اینجانب اظهارات جنابعالی در جمع مردم سمنان را شنیدم و احساس می کنم طرح این موضوع توسط افرادی که سال هاست به دنبال اجرای این طرح هستند شما را در برابر مردم قرار می دهد و بدیهی است که این به سود شما و دولت یازدهم نیست.
مقصود اصلی از تقریر این نامه ارائه پاسخی کارشناسی و مناسب برای توجیه همه جانبه این طرح و روشنگری افکار عمومی در سطح مازندران و کشور است.
موضوع «انتقال آب دریای خزر به استان سمنان و کویر مرکزی ایران» متاسفانه ریشه ای تاریخی دارد و هرازگاهی در دولت های مختلف به بهانه تامین آب کشاورزی، صنعتی و شرب استان سمنان مطرح می شود.
در جایگاه نماینده منتخب مردم ساری و میاندرود و یکی از دوستداران جدی منابع طبیعی و محیط زیست نگرانی جدی خود را بابت اتخاذ تصمیمات شتابزده، آنهم در چنین موضوعات مهمی ابراز می دارم و معتقدم که چنین طرحی، با این وسعت و اهمیت نباید دستمایه تصمیمات عجولانه و مقطعی شود.
طرح چنین مسئله ای فراتر از یک شهر، استان و یک دستگاه است و نه تنها بر مردمان امروز، بلکه بر نسل های آینده اثر می گذارد و حیطه تاثیرش حتی از مرزهای ایران فراتر می رود. بنابراین انتظار می رود دستگاه های مسئول در این امر منجمله سازمان حفاظت از محیط زیست، منابع طبیعی و وزارت نیرو حساسیت به مراتب بیشتری نسبت به این موضوع نشان دهند و طرح هایی عملی، واقع بینانه و توجیه پذیر را جایگزین این طرح کنند.
مایه تعجب و نگرانی است که چنین طرحی، احساسات مسئولان استانی و نهادهای تخصصی مازندران و کشور را تحریک نکرده است. آنهم در حالیکه تجربه تلخ دریاچه ارومیه، زاینده رود و تالاب گاوخونی و نظایر آن پیش روی ماست، اما به نظر می رسد هنوز از خشم طبیعت درس نگرفته ایم.
پوشش گیاهی منحصربه فرد مازندران با جنگل های هیرکانی کهن، گیاهان خاص البرز، چشمه های آب زیرزمینی ، کوهپایه های بکر و طبیعی، تالاب های زیبا و… همگی بخشی از سرمایه طبیعی کشور ماست که با اجرای این طرح با خطراتی جدی و جبران ناپذیر مواجه خواهد شد.
این طرح با اصل ۵۰ قانون اساسی که در آن بر حقوق این نسل و نسل های آینده در قبال محیط زیست تاکید شده مخالفتی آشکار دارد و بابسیاری از معاهدات بین المللی و تعهدات جهانی مغایر است.
جناب آقای دکتر روحانی! بنده با توجه به کلی بودن، در نظر نگرفتن اصول کارشناسی، مخالفت گسترده دانشمندان و کارشناسان خبره محیط زیست و منابع طبیعی کشور و تاثیر ناگوار آن بر حیات اجتماعی و فرهنگی مردم مازندران این طرح را «غیر قابل اجرا» می دانم.
بنده اعلام می کنم که جدا با این مکانیزم دستوری ـ اداری، بدون دقت و توجه کافی به مبانی نظری و کارشناسی و اخذ نظر و رای مردمی که قرار است میزبان این طرح باشند،مخالفم و معتقدم اجرای این طرح باعث کاهش سطح آب، افزایش آلودگی به جهت دستکاری در اکوسیستم طبیعی و افزایش مشکلات ناشی از شوری آب و به طور کلی بر هم خوردن تعادل زیست محیطی منطقه ای طلایی همچون مازندران خواهد شد.
انتقال آب از ۲۳ متر پائین تر از سطح دریا به ارتفاع بیش از ۲ هزار متری نه تنها از نظر اجرایی به شدت محل شک و تردید است بلکه ما را متحمل هزینه های هنگفتی خواهد نمود که در شرایط فعلی اقتصاد کشور، فاقد هرگونه توجیه علمی و عقلانی است.
متاسفانه محیط زیست در طول سال های گذشته کارنامه مناسبی از خود به جای نگذاشته و انتظار می رود برای حفظ هویت خویش، اینک مستقیما وارد کار شده و اظهارنظر کند و من منتظر اظهار نظر سریع، صریح و کارشناسانه سازمان حفاظت از محیط زیست کشور در مورد این مسئله مهم و حیاتی هستم!
همانگونه که وقتی به نمایندگی دولت در مجلس از لوایح اقتصادی دولت دفاع می کردم، امروز نماینده مردم هستم و قدرت و وظیفه نمایندگی حکم می کند که در چنین مواقعی واکنش نشان دهم و بار دیگر یادآور شوم که از هیچ تلاشی برای توقف این طرح تا بررسی های کارشناسی دقیقتر فروگذار نخواهم کرد.
همچنین اعلام می کنم که برای توقف این طرح که در این مقال تنها بخش کوچکی از آثار مخرب آن را یادآور شدم، از تمام ظرفیت های قانونی خویش در مجلس و روش های نظارتی استفاده خواهم کرد تا این موضوع در مسیر مناسب خود پیگیری شود.
اینجانب از نخبگان و مسئولان استانی می خواهم در برابر این اتفاق مهم حساسیت به خرج داده و همه آنها را برای حراست از آینده فرزندان، سرزمین و طبیعتمان فرا می خوانم و متذکر می شوم که هیچ تعللی در این زمینه جایز نیست و تا خزر و اکوسیستم حواشی آن به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار نشده است باید کاری کرد.

جناب آقای رئیس جمهور، بنده دولت یازدهم را دولت محیط زیست می دانم و بر همین اساس امیدوارم ضمن رجوع دوباره به جزئیات این طرح و با درنظر گرفتن نظرات کارشناسان ذی ربط آن را از دستور کار خارج نمائید.
شک ندارم که اظهارات اخیر شما در جمع مردم سمنان در واقع بیان تمام راه های پیش روی دولت برای حل مشکل کم آبی این استان بوده است و بدین معنا نیست که دولت تدبیر و امید « طرح انتقال آب دریای خزر» را به جریان خواهد انداخت.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب