22:14:20 - جمعه 22 آوریل 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
دربی 82 فرصتی برای سوختن فوتبال سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

 
نویسنده ؛ حسن رستم‌زاده
 
روزهای گذشته برای فوتبال سمنان ایام پر التهاب و سنگینی بود. دو رویداد بزرگ فوتبالی در هفته گذشته این ورزش را در استان تحت تاثیر قرار داده بود. رویداد نخست یک رویداد دورن استانی و بومی و رویداد دوم یک رویداد ملی و البته بسیار مهیج و داغ. روز سه شنبه سالن جلسات اداره کل ورزش و جوانان استان سمنان میزبان نمایندگان فوتبال استان بود. برگزاری مجمع عمومی فوتبال سمنان با حضور کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال و فتاحی مدیر کل ورزش و جوانان استان سمنان برای معرفی سکاندار جدید فوتبال استان منجر به انتخاب مجدد علی رضا علی به عنوان رئیس جدید هیات فوتبال استان سمنان شد. مجمعی که حواشی خاص خود را داشت و در انتها به حضور مردی ختم شد که خود حاشیه‌های بسیاری را در دوران گذشته تصدی این پست به همراه داشت.
روز گذشته و در آخرین روز هفته دربی بزرگ پایتخت در میان خیل عظیم مشتاقان و تماشاگران حاضر در استادیوم پیر آزادی و در مقابل دیدگان میلیون‌ها بیننده طرفدار از پشت قاب جادویی تلویزیون آدینه‌ای سرخابی را رقم زد که در نهایت آسمان غروب جمعه را سرخی فلق در برگرفت و طرفداران دو آتشه فوتبال به ویژه پرسپولیسی‌ها را سیراب کرد.
آن‌چه این دیدار سنتی را برای جامعه ورزش استان به ویژه فوتبال مهم و حساس کرده بود حضور یک سمنانی در ورزشگاه یک‌صد هزار نفری آزادی بود. جایی که سید حسین زرگر داور نام آشنا و محبوب استان در جمع تیم داوری این مسابقه و در مقابل دیدگان تماشاگران این دیدار خودنمایی کرد. افتخاری که تا چند سال پیش کمتر کسی حتی از میان فوتبالی‌های استان آن را برای سمنان متصور می‌شد اما تلاش، پشتکار و ممارست این داور جویایی نام آن را در روز گذشته عملی ساخت.
این دو رویداد مهم برای فوتبال استان در شرایطی رقم خورد که دومی متاثر از رویداد نخست برای فوتبال استان می‌توانست شکلی جذاب‌تر و دیدنی تر به خود بگیرد و فروردینی جاودانه را در اذهان اهالی فوتبال در استان و حتی کشور به تصویر بگذارد. دربی 82 می‌توانست با روند عادلانه و فکورانه رویداد نخست به دربی بزرگ سمنانی‌ها بدل شود.
نام سید حسین زرگر اما از چند دربی قبل به عنوان کاندید حضور در این مسابقه مطرح شده بود. از دربی 79 زرگر با تکیه بر شایستگی و قضاوت های خوب خود در مسابقات لیگ برترخود را همواره برای حضور در تیم داوری این مسابقه بزرگ مطرح کرده بود. اتفاق مهمی که شاید هیچگاه مانند این دربی رسانه‌ای نشد. اما این‌بار و در استقبال از دربی 82 با معرفی داوران سایر مسابقات هفته بیست و پنج لیگ برتر فوتبال و عدم حضور زرگر در مسابقات مهمی نظیر تراکتور سازی و نفت به عنوان داور رنگ و بویی جدی به خود گرفت تا جاییکه فرد اول کمیته داوران فدراسیون فوتبال از مطرح بودن نام وی در میان گزینه‌های قضاوت این دیدار خبر داد. با این حال هنوز نامی از کیسه بیرون نیامده بود و معرفی قاضی این میدان با توجه به حساسیت‌ها و حواشی خاص خود به روزهای انتهایی هفته موکول شد.
ترکی، زرگر گزینه‌های احتمالی و باقی مانده برای قضاوت این دیدار بزرگ بودند. گزینه‌هایی که به زعم رئیس دپارتمان کمیته داوران این ‌بار و در آستانه دربی 82 به سمت داور خوب سمنانی چربش داشت. در محافل غیر رسمی پیش از این دیدار و در مذاکرات مختلف به خوبی این برتری برای داور خوب هم‌استانی احساس می‌شد به طوریکه بنا به اظهارات غیر رسمی یکی از صاحب‌نظران پیشکسوت عرصه داوری تنها نیازمند حمایت از سوی استان بود تا رخداد آن را از قاب جادویی خود در بعداز‌ظهر رو ز جمعه به تماشا بنشینیم.
با این حال فوتبال سمنان یک بار دیگر و همچون سال‌های بسیار گذشته باز هم در خواب بود. البته مست از انتخاب رئیس جدید و فارغ از واقعیت‌های تلخ گذشته که نشان از تلخکامی‌هایش در اذهان اهالی آن داشت. خواب خرگوشی تیم مدیریتی ورزش و به خصوص فوتبال استان در سایه تنگ نظری‌های موجود یک‌بار دیگر زخم بر پیکر بی‌جان فوتبال استان زد و فرصتی بسیار مغتنم را هم از داور شایسته و هم از فوتبال استان برای مطرح شدن در جمع بزرگان این ورزش گرفت. زرگر با فشار شورای تامین شهر تهران و سایر عوامل موجود قضاوت این دیدار را از دست داد و تنها به حضور در این دیدار به عنوان داور چهارم بسنده کرد، تا ترکی با به صدا درآوردن سوت خود در این دیدار به رکوردی جاودانه در تاریخ دربی‌های پایتخت دست پیدا کند. رکوردی که شاید در تاریخ دربی‌های جهان نیز منحصر به فرد و دست نیافتنی باشد.
شب گذشته دربی 82 برگزار شد. این بار به عکس دیدار‌های بسیار گذشته جذاب، دیدنی و پرگل که طرفداران فوتبال را در سراسر کشور و حتی شاید بینندگان را در آن سوی مرز‌های کشور را نیز مست از جذابیت‌های خود کرد. با این حال با کمی درایت، مسئولیت‌پذیری و وظیفه مداری چه بسا برای سمنانی‌های خسته از زد و بند‌های فوتبال در این استان این دربی می‌توانست جاودانه باشد. افتخاری که با کمی تیزهوشی می‌توانست به عنوان برگ زرینی در کارنامه هیات جدید فوتبال سمنان نیز ماندگار و غرور آفرین گردد. با این حال باز هم فرصت را از دست دادیم تا در حسرت این فرصت سوزی چشم به آینده غبارآلود و مبهم آینده داشته باشیم.
آن‌چه مسلم است اینکه سید فوتبال سمنان، هنوز فرصت افزودن افتخار قضاوت دربی به عنوان نفر اول را در میان ویترین افتخارات خود دارد اما شاید فرصت فخر فروشی و بهره‌برداری از افتخار ناشی از آن، برای بسیاری از مدعیان دلسوز‌تر از مادر برای این ورزش، در سمنان فراهم نگردد. افرادی که به زعم خود 18 سال است منتظر پیاده شدن از کشتی طوفان‌زده فوتبال سمنان هستند و هنوز هیچ سکانداری جرات آن را پیدا نکرده است و یا امتحان پس داده هایی که برای عرضه در میدان عمل برای رشد فوتبال این استان تب کرده، جز حرف و ادعا چیزی در چنته ندارند.
انتخابات برگزار شد، دربی گذشت، فوتبال همچنان در جریان است و زمان در گذر، آن‌چه هنوز ورزش‌دوستان استان در انتظار آن هستند اما، اتفاقات خوب و اخبار خوش پیرامون فوتبال است که معلوم نیست تا کی باید برای آن صبر کنند….
 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب