9:31:22 - چهار شنبه 6 آوریل 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بخشهای رنگ آمیزی شده بنای تاریخی چهل دختران سمنان پاک شد
کانال تلگرام سمنان لاین

 سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: بخش های رنگ آمیزی شده برج چهل دختران سمنان بدون آسیب دیدن سطح بیرونی بنا به طور کامل پاکسازی شد.

به گزارش سمنان لاین بخشی از دیوار برج تاریخی چهل دختران سمنان مربوط به دوره سلجوقی، در ایام نوروز امسال و توسط افراد ناآگاه رنگ آمیزی شد.
مصطفی یغمائیان روز چهارشنبه  گفت : با توجه به اینکه رنگ پیوستگی با سطوح گلی بر قرار نمی کند، بدون وارد شدن آسیب به بنای اصلی و با انجام اقدامات پاکسازی، برج به شکل اولیه خود بازگشت.
وی اظهار داشت : برای حفاظت هر چه بیشتر از این اثر تاریخی، با همکاری سازمان دانش آموزی کار مرمت موضعی و ساماندهی محیط اطراف برج، کف سازی و نورپردازی محوطه اطراف به زودی انجام می شود.
یغمائیان با اشاره به اینکه پیش از این بخش های داخلی و کف برج چهل دختر مرمت شده بود، افزود: به دلیل حساسیت بنا و محافظت در برابر آسیب های جوی، به زودی یک لایه حفاظتی کاهگلی بر سطح بنا کشیده می شود.
مالکیت معنوی برج چهل دختران با اداره میراث فرهنگی است اما بخشی از محیط این بنا در مجموعه سازمان دانش آموزی واقع شده است.
در دهه های گذشته، برای ارتقای امنیت برخی از بناهای تاریخی، مدارس را در محدوده این بناها می ساختند تا حفاظت بیشتر شوند و بناهای بسیاری در کشور در این شرایط هستند.
در محلات ثلاث سمنان، در کنار خیابان حکیم الهی، بین دو محله کوشمغان و زاوغان برج قدیمی که به چهل دختران معروف است، دیده می شود.
مردم سمنان بنای این برج را به چهل دختر خادم آتشکده نسبت می دهند.بعضی از مردم معتقدند این برج، دیری بوده که چهل دختر تارک دنیا در آن سکنی داشتند.
این بنا ، از گل و خشت ساخته شده و به شکل هشت ضلعی است و هم اکنون در حیاط مدرسه ای قرار گرفته است. 
برج چهل دختران سمنان به شماره 3035 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
بر اساس ماده 564 قانون مجازات اسلامی، هر کس بدون اجازه سازمان میراث فرهنگی و بر خلاف ضوابط مصوب اعلام شده از سوی سازمان مذکور به مرمت یا تعمیر، تغییر، تجدید و توسعه ابنیه یا تزئینات اماکن فرهنگی – تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی مبادرت نماید به حبس از شش ماه تا 2 سال و پرداخت خسارات وارده محکوم می گردد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب