19:02:24 - یکشنبه 20 مارس 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
میامی ، سرزمین کاروان سراها
کانال تلگرام سمنان لاین

 شهرستان میامی در انتهای شرقی استان سمنان، سرزمین کاروان سراهاست ،کاروان سراهایی که با گشتی در آنها، قدم به تاریخ گذاشته و می توان دمی را با کاروانیان بسر برد و از سختی های راه سخن گفت.

به گزارش  سمنان لاین ازایرنا، کاروانسراها در ایران پیشینه درازی دارند، اما در چهارصدو اندی سال پیش در دوره امپراطوری مقندر صفویه ، و به خصوص در زمان شاه عباس بزرگ (۹۷۸ – ۱۰۳۸ ه‍. ق.)
ساخت کاروان سرا در ایران به اوج خود رسید.
دوره صفویان که یکی از مقاطع درخشان تاریخ ایران به شمار می رود، با کشوری رو به توسعه روبرو هستیم که گسترش تجارت داخلی و خارجی از ویژگی های آن است.
سرزمین پهناور ، راههای نه چندان مناسب و استفاده از اسب و استر و شتر برای جابجایی ، موجب می شد تا کاروانیان زمان های طولانی در راه باشند.
کاروان سراها این امکان را فراهم می کرد تا قافله ها پس از پیمودن راههای دراز در آن ها دمی بیاسایند و از دستبرد دزدان در امان باشند.
برای محل ساخت کاروانسراها معیارهایی در نظر گرفته می شد که نزدیکی به آب و آبادانی ، امنیت و تقاطع ها بیشتر مورد نظر بود تا صاحبان قافله هایی که به شهرهای مختلف در حال عزیمت بودند، با هم ملاقاتی کرده و اجناس مختلف را نیز تبادل کنند. 
میامی از آن دست نقاطی است که همه این ویژگی ها را یکجا دارد، در گوشه شمالی کویر مرکزی ایران قرار دارد، از آب و هوای خوب برخوردار است و محل تلاقی سه منطقه خراسان، جرجان قدیم و مازندران بوده است.
بر همن اساس، ساخت کاروانسرا ها دراین خطه به دوره های بسیار قدیم بر می گردد بطوریکه هم اکنون بقایای 7 کاروان سرا که هر یک بدوره زمانی خاصی مربوط است، در این منطقه وجود دارد. 
مجموعه کاروانسراهای میاندشت میامی بزرگترین مجموعه کاروانسراهای ایران محسوب می شود که در مسیر جاده سراسری تهران – مشهد واقع شده و سالانه پذیرای تعداد زیادی از 
مسافران، زائران امام هشتم (ع) و گردشگران خارجی است.
مجموعه کاروانسراهای میاندشت در فاصله 45 کیلومتری شرق میامی قرار دارد و شامل سه کاروانسرا است، یکی در دورۀ صفوی و دوتای دیگر در دورۀ قاجار ساخته شده است.
این مجموعه مساحتی بالغ بر 22 هزار مترمربع عرصه و 10 هزار مترمربع اعیان دارد که کاروانسرای صفوی در غرب مجموعه قرار دارد و یکی از کاروانسراهای شاه عباسی است.
این کاروانسرا حیاط مرکزی به شکل هشت ضلعی دارد که از آجر ساخته شده است. 
در دورۀ قاجار به علت رونق زیارتی، بازرگانی و افزایش کاروان ها، دو کاروانسرای دیگر به این مجموعه اضافه شده است.
جهانگردان و مستشرقان بسیاری در این کاروانسرا اقامت و در سفرنامه های خود به آن اشاره کرده اند. هانری رنه آلمانی این مجموعه را بزرگ ترین کاروانسرای راه مشهد- تهران دانسته و نوشته است که در این کاروانسرا، مانند شهر، دکان های قصابی و نانوایی و سراجی و غیره وجود دارد.
این مجموعه ارزشمند تاریخی، به شمارۀ 1439 در تاریخ 14 شهریور 1336 ه. ش در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و کار مرمت و احیاء آن از سال 1374 آغاز شد. 
این کاروانسرا به دلیل قرار داشتن در کنار جاده اصلی تهران – مشهد و میان دو منطقۀ حفاظت شده خوارتوران در جنوب و منطقه حفاظت شدۀ خوش ییلاق در شمال از طبیعتی زیبا و گونه های گیاهی و جانوری مورد علاقه گردشگران داخلی و خارجی برخوردار است. 
رصد آسمان شب از دیگر جاذبه های گردشگری این مجموعه به شمار می رود.
علاوه بر سه کاروان سرای میاندشت، کاروانسرای میامی، سپنج (جهان آباد)، عباس آباد، الحاک، صدر آباد و محمد آباد پل ابریشم از دیگر کاروانسراهای موجود در شهرستان میامی است.
کاروانسرای میامی در مرکز این شهر واقع شده و تقریباً سالم بر جای مانده است. 
این بنا به فرم حیاط مرکزی و از نوع چهار ایوانی است بوده که با آجر ساخته شده است. ورودی این بنا که به شکل هشتی و در دو اشکوب است، در ضلع شمالی کاروانسرا قرار دارد. در سردرب ورودی کتیبه های سنگی نصب شده که تاریخ ساخت و نام بانی در روی آن درج شده است و از این حیث منحصر به فرد می باشد. 
کاروانسرای میامی با زیربنای 5250 متر مربع به شماره 1718 در سال 1365 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
شهرستان میامی علاوه بر کاروان سراهای متعدد، آثار تاریخی معتبر دیگر نیز دارد که، مسجد جامع و آرامگاه ابن یمین فریومدی شاعر معروف و قطعه سرای فارسی ، آرامگاه شیخ حسن جوری رهبر قیام سر بداران ، رمل های ماسه ای رضاآباد، دشت شقایق ها و آفتابگردان های کالپوش و کویر دوشاخ عباس آباد از عمده ترین آنهاست.
شهرستان میامی، شرقی ترین شهرستان استان سمنان در مسیر تهران به مشهد می باشد. این شهرستان از شمال به استان های گلستان و خراسان شمالی، از شرق به استان خراسان رضوی و از غرب به شهرستان شاهرود محدود شده و بالغ بر 50 هزار نفر جمعیت دارد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب