8:10:57 - جمعه 18 مارس 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نگاهی به جاذبه های گردشگری شهرستان سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین/  شهرستان سمنان یکی از هشت شهرستان استان سمنان است که دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی منخصربفردی است که سالانه پذیرای میلیون ها مسافر و گردشگر است.

 

 

 به طور قطع به هر مسافر این دیار کوه و جنگل و کویر به خاطر داشتن تنوع اقلیم متفاوت و مهم تر با دیدن آثار تاریخی و گردشگری شهرستان سمنان بیادماندنی تر خواهد شد.

به استان و شهرستان سمنان خوش آمدید. 

به گزارش سمنان لاین ازایرنااستان سمنان بیش از یک هزار اثر تاریخی شناسایی شده دارد که تاکنون بیش از 800 اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. 

مطمئن باشید، اقامت در استان برای شما خاطره انگیز خواهد بود، مردم این دیار از گذشته های دور به مردمی اخلاق مدار معروف بوده اند و به حتم امنیت و آرامش را در استان سمنان تجربه خواهید کرد.

** شهرستان سمنان

در ادامه مسیر به سمت سمنان اگرچه آثار تاریخی و جاذبه های متعددی وجود دارد، اما سعی می شود مهم ترین این آثار که در مرکز استان سمنان یعنی شهرستان سمنان واقع شده اند، معرفی شوند.

بهترین آثار تاریخی سمنان را می توانید در مرکز این شهر مشاهده کنید و این آثار در بافت تاریخی سمنان واقع شده اند که شامل میدان ارگ، موزه حضرت، مسجد امام و مسجد امام و مسجد جامع، بازار تاریخی و خانه تدین است. 

دروازه ارگ: پس از ورود به شهر سمنان، بازدید از دروازه ارگ را در برنامه خود قرار دهید. برای بازدید از این بنای تاریخی به سمت خیابان طالقانی سمنان حرکت کنید. این دروازه اکنون به یکی از میادین شهر تبدیل شده است.

دروازه ارگ بازمانده ارگ حکومتی سمنان است و در دوران ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است. نبرد رستم و دیو سپید از نمادهای اصلی این بنای تاریخی است.

بافت تاریخی سمنان: در ادامه مسیر به سمت خیابان امام خمینی سمنان، مجموعه ای از آثار تاریخی قابل مشاهده است که بدون نیاز به وسیله نقلیه و با اختصاص زمان مناسب، می توان این آثار را دید، 

بازار سمنان یکی از این آثار است، این بازار یادگار دوران قاجار است ،با ورود از سمت خیابان شهدا به محدوده بازار و طی کردن بازار بالا به سمت جنوب، تکایا، تیمچه ها که یادگار دوران های صفوی؛ ایلخانی؛ تیموری است مشاهده می شود. راه ورود به بازار سمنان از سمت خیابان شهدا یا از خیابان امام خمینی است.

در ادامه مسیر و در خیابان امام خمینی، وارد بازار شیخ علاءالدوله شوید، این بازار به بازار مرده ها نیز مشهور است و دلیل آن عبور دادن متوفیان از این بازار و انتقال به گورستان سمنان در گذشته بوده است.

پس از بازدید از بازار شیخ علاءالدوله که توسط علاءالدوله سمنانی بنا شده، وارد کوچه ضلع غربی تکیه پهنه شوید و می توانید مسجد جامع سمنان را از نزدیک مشاهده کنید. منار مسجد، غزنوی- سلجوقی، گنبد آن سلجوقی، شبستانش ایلخانی، ایوانش تیموری وکتیبه هایش صفوی است.

با ورود به تکیه پهنه سمنان از دو موزه به نام های «موزه گرمابه پهنه و مهر و سکه»نیز می توانید بازدید کنید. موزه گرمابه پهنه، گرمابه ای تیموری و با عمری بیش از 600 سال است که تبدیل به موزه شده است. 

موزه مهر و سکه کومش نیز با فاصله اندکی از موزه گرمابه پهنه واقع شده است. موزه مهر و سکه سمنان یکی از موزه های غنی و منحصر به فرد ایران در رابطه با تاریخچه مهر و سکه است.در ادامه بازدید از آثار تاریخی سمنان، بازدید از مسجد امام(ره) یا مسجد سلطانی را در برنامه خود قرار دهید.

این مسجد چهار ایوانی در دوره قاجار ساخته شده و کمتر مسجدی در ایران است که در دوره قاجار اینچنین مفصل و پر پیرایه ساخته شده است. برای دیدن این مسجد پس از وارد شدن به میدان امام خمینی، مسیر خیابان امام خمینی را طی کنید و در میانه مسیر می توانید ورودی مسجد امام و این بنای تاریخی زیبا را نظاره گر باشید.

خانه تدین از دیگر جاذبه های دیدنی سمنان است که دیدن از نزدیک آن خالی از لطف نیست، این خانه تاریخی در حال حاضر اداره میراث فرهنگی شهرستان سمنان نیز است و علاوه بر دیدن این خانه می توانید اطلاعات لازم در مورد معرفی استان را از همکاران ما دریافت کنید.

خانه تدین در دوره قاجاری ساخته شده و در این خانه قدیمی ایرانی می توانید حیاط های تودرتو، اطاق های چهار فصل، بادگیر بلند، شاه نشین، باغچه و حوض و ماهی را ببینید و آرامش را به ارمغان ببرید.

برای دیدن خانه تدین یکی از بهترین راه ها ادامه مسیر از دروازه ارگ سمنان به سمت چهار راه مازندران است، نام این خیابان، طالقانی است و در جوار بانک مسکن می توانید، خانه تدین را ببینید.

البته خانه تاریخی در سمنان کم نیست و می توانید از خانه های تاریخی کلانتر و طاهری هم بازدید کنید. یکی دیگر از جاذبه های واقع شده در بافت تاریخی سمنان، آستان مبارک حضرت یحیی بن موسی(ع) یا به قول محلی های سمنانی، امامزاده یحیی است. این حضرت فرزند بلافصل حضرت موسی بن جعفر(ع) امام هفتم شیعیان و برادر حضرت رضا( ع) می باشند.

قدمت گنبد عظیم بقعه که بر بالای حرم استوار است مربوط به قرن هشتم و دوران مغول است. اطراف امامزاده نیز مدفن شهدای شهر سمنان است. برای زیارت این امامزاده پس از ورود به خیابان امام خمینی و تکیه پهنه ، وارد ضلع جنوب غرب تکیه شوید.

بقعه پیغمبران: اگر حال و هوای زیارت و دیدن منطقه ای خوش آب و هوا و با منظره زیبا را کرده اید، سری به منطقه پیغمبران بزنید. این بقعه، مدفن دو پیامبر به نام های سام و لام نبی است که گفته شده از فرزندان نوح پیغمبر هستند.

پیغمبران اگرچه بر فراز کوه قرار دارد اما امکانات مناسبی برای استقرار بازدید کنندگان در اطراف آن مهیا شده است و اگر قصد زیارت این بقعه را دارید با وسیله نقلیه خود می توانید بخش عمده ای از مسیر را تا نزدیک آرامگاه طی کنید.

مقبره پیغمبران درقله کوهی به همین نام در 21 کیلومتری ازجاده اصلی تهران – مشهد و منشعب از کیلومتر شش محور سمنان- دامغان است . 

کاروانسرای آهوان: چنانچه قصد خروج از سمنان به سمت دامغان را دارید، بازدید از کاروانسراهای سنگی و آجری آهوان را از دست ندهید، این کاروانسراها در 36 کیلومتری شرق سمنان و در جوار جاده واقع شده اند.

ساختمان کاروانسرای سنگی آهوان از سنگ و ملات ساروج است و در قرن پنجم هجری ساخته شده است. در نزدیکی این بنا، کاروانسرای شاه عباسی آهوان نیز قرار دارد که در زمان صفویه در کنار کاروانسرای قدیمی ساخته شده است.

کاروانسرای آجری داری چهار ایوان و 34حجره است و مصالح به کار رفته در آن به طور عمد آجر است. 

در ادامه مسیر به سمت دامغان، دو راه پیش رو دارید، می توانید مسیر مستقیم به سمت دامغان را طی کنید( همان مسیری که کاروانسراهای سنگی و آجری آهوان در جوار آن واقع شده اند) و یا با ورود به شهرستان مهدیشهر و از مسیر زیبا و خوش آب و هوای فولادمحله، پس از دیدن چشمه علی، وارد دامغان شوید.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب