10:06:21 - دوشنبه 14 مارس 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
برای نخستین‌بار صورت می‌گیرد؛ برگزاری تور‌آب در سمنـان!
کانال تلگرام سمنان لاین

به گزارش سمنان لاین از سمنان امروزبرنامه پیشنهادی سازمان نوسازی و بهسازی شهر سمنان برای بازدید همشهریان و گردشگران در نوروز 1395 از شهر تاریخی سمنان

گشت و گذار محله‌ای؛ تجربه‌ای متفاوت در بازدید از شهر

نظام محله‌‌مدار در شهر تاریخی سمنان بر اساس شیوه توزیع آب ذخیره‌شده در استخرهای بالادست هر محله با قدمت بیش از 1000 سال  شکل گرفته است. این 6 استخر به ترتیب از غرب به شرق،

زاوغان، کوشمغان، کدیور، لتیبار، ناسار و اسفنجان و شاهجوی نام دارند که در حوزه آبریز خود مرز ناپیدای هر محله را رقم می زند. مرکز محله هر یک از محدوده‌های شهری با یک حیاط مرکزی مسقف به نام تکیه خودنمایی می‌کند و سایر جزء‌محله‌های مربوط در گوشه و کنار آن تعریف شده‌اند. نام برخی از این جزءمحله‌ها عبارتند از: عمرانکوی، عباسیه، ملحی، چوب‌مسجد،خوشنیان،  ملاقزوینی، شترخان و قدیرآبادو ….. آن‌چه در پی می‌آید برنامه پیشنهادی سازمان نوسازی و بهسازی شهر سمنان برای بازدید محله‌محور ازشهر تاریخی سمنان در نوروز 1395 هجری شمسی است.

 

l محله شاهجوی (جهادیه)
بازدید از ساباط تاریخی جنوب تکیه جهادیه و گذر منتهی به میدان شهید بهشتی (سی سر) که با شروع از این تکیه در مسیر از تکیه قدیر آباد ومحور منتهی به تکیه شترخان عبور می کند.

l محله لتیبار
بازدید از خیابان مشجر حد فاصل ساختمان شورای اسلامی شهر سمنان تا میدان 7 تیر و در ادامه میدان سی سر که با محوریت حضور آب ،در کنار خود محور تاریخی 2 سویه منتهی به مقبره پیر نجم الدین و چاپارخانه می باشد.

l محله ناسار و اسفنجان:

ایجاد پایگاه راهنمای شهرگردی درمقبره ملا علی حکیم الهی- بازدید از گذر ملاقزوینی و نمایشگاه عکس خانه ترابی- بازدید از کارگاه مرمت خانه خطیبی در جوارمسجد امام (ره)- معرفی و بازدید از هسته تاریخی بافت با محوریت امام زاده یحیی بن موسی الکاظم و عناصر شهری و ساباط قابل بازدیددر محدوده 18 هکتاری-خانه تاریخی طاهری

l محله کدیور

کمپینگ پارک استخر کوشمغان
بازدید از باغ راه دیور تا امام زاده زکریا
بازدید ازنمایشگاه با عنوان وشینه در خانه فرهنگ محله ملحی

l محله کوشمغان

بازدید از گذر تاریخی کوشمغان و مرکز محله مربوط بویژه تکیه و مواضع تقسیم آب قبل و بعد از آن ،در کنار قلعه تاریخی کوشمغان و امام زاده سید اسد و سید المرسلین و بنای خشتی چهل دخترکان.

l محله زاوقان
بازدید از باغ راه میان محله زاوقان حد فاصل استخر زاوقان-مسجد جامع زاوقان-آب انبار –یخچال و امام زادگان بازدید از بقیع عجم (گردشگری مذهبی)سید جلال-سید مهدی-اشرف و علویان و گذر راه ابریشم
تور آب:آب پخش کن-ابنیه آبی اعم از آب انبار و یخچال -آسیاب-استخر- باغ راه میان محله-بقیع عجم

 

 

l تور آب در کدامیک از این مسیرهای شش‌گانه برگزار می‌شود؟
هرچند تمامی مسیرهای شش‌گانه، از جذابیت بالایی برای بازدید برخوردارند؛ اما از آن‌جا که بازدید از تمامی آن‌ها در یک برنامه متمرکز ممکن نیست، مسیر زاوغان برای این تور انتخاب شده است. شما می‌توانید با حضور در این تور از مجموعه آب‌پخش‌کن، ابنیه آبی مسیر شامل آب‌انبار، یخچال، آسیاب و استخر کوشمغان، باغ‌راه میان‌محله و بقیع عجم دیدن کنید.

l از چه روزی می‌توانم در این تور شرکت کنم؟
تور آب، از روز نخست فروردین‌ماه به مدت 15 روز برگزار می‌شود و در صورت استقبال، برگزاری آن تا پایان فروردین‌ماه تمدید خواهد شد.

l تور آب در چه ساعت‌هایی از روز برگزار می‌شود؟
این تور، در دو نوبت و در ساعت‌های 10 صبح و 15:30 دقیقه بعدازظهر از پارک هفده شهریور آغاز می‌شود.

l حضور در این تور چقدر زمان می‌برد؟
زمان تعیین‌شده برای هر نوبت از برگزاری این تور، حداکثر دو ساعت خواهد بود.

l برای حضور در این تور چقدر باید هزینه کنم؟
سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری سمنان این تور را به صورت رایگان برگزار می‌کند.

l این تور چه مزیتی نسبت به سایر تورها دارد؟
در کناردیگر تورها که بطور معمول بازدید از تک‌بناها صورت می‌گیرد؛ شکل بازدید محوری است و شما با یک محله عناصر تشکیل دهنده بر آن آشنا می‌شوید.

l اطلاعات جزئی‌تر درباره این تور را از کجا تهیه کنم؟
با حضور درپایگاه های راهنمای شهرگردی که در سایت مقبره ملاعلی حکیم الهی سمنانی و پارک 17 شهریور ایجاد می‌شود شما می‌توانید پاسخ پرسش‌های لازم را درباره این تور و هریک از مسیرهای گردشگری شش‌گانه از طریق این پایگاه دریافت کنید.

 

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب