10:56:20 - شنبه 12 مارس 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه سمنان ؛ آموزش گویش!!! 2300 ساله سمنانی در دانشگاه سمنان / سمنان لاین : زبان سمنانی
کانال تلگرام سمنان لاین

رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه سمنان از برگزاری اولین دوره آموزش گویش سمنانی در این دانشکده خبر داد.

به گزارش سمنان لاین ، دکتر بهروز گل‌محمدی با اعلام این خبر افزود: تاکنون بیش از 60 نفر از علاقه‌مندان به گویش سمنانی برای شرکت در این کلاس آموزشی ثبت نام کردند.

وی استفاده از تجربیات بزرگان و محققان گویش سمنانی و بهره‌گیری از توانمندی‌های استادان زبان‌شناسی، ادبیات فارسی و … برای زنده نگاه‌داشتن گویش کهن سمنانی را از اهداف برگزاری این کلاسهای اموزشی عنوان کرد وافزود: تشکیل کارگاه‌های گویش سمنانی، همایش بین المللی گویش مناطق کویری ایران، تشکیل دبیرخانه دائمی گویش مناطق کویری، نشست تخصصی یک روزه خط سمنانی با حضور اساتید برجسته دانشگاه‌های کشور و تشکیل اولین کلاس دانشگاهی گویش با نام کلاس گویش سمنانی از دیگر فعالیت‌های انجام شده در این دانشکده برایحفظ و احیاء گویش سمنانی است.

رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه سمنان با بیان اینکه کلاس آموزش گویش سمنانی پنجشنبه ها در دانشکده گردشگری برگزار می شود افزود: استاد خالصی محقق و نگارنده کتب سمنانی تدریس این دوره‌های آموزشی را بر عهده دارد.

گل‌محمدی با بیان اینکه تحقيقات تاريخچه گويش سمناني را حدود 2000 تا 2300 سال تخمين مي زند گفت: گويش سمناني داراي ويژگي هايي است که از ويژگي‌هاي زبان‌هاي باستاني ساده‌تر و از خصوصيات زبان‌هاي ميانه پيچيده‌تر است و اين بهترين راهنما براي تخمين قدمت اين گويش است.

رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه سمنان تصریح کرد: مي‌توان با اطمينان، زبان سمناني را بازمانده اصيل زبان پارتي کهن به شمار آورد که به علت وضع خاص جغرافيايي منطقه سمنان که از شمال به رشته کوه‌هاي البرز و از جنوب و غرب به کوير مرکزي ايران محدود مي‌شود تاکنون نسبتا دست نخورده باقيمانده و با حذف برخي کلمات دخيل از زبان فارسي و برخي گويش‌هاي ديگر، تقريبا به همان گونه‌اي تکلم مي‌شود که در اوايل دوره اشکاني و حتي پيش از آن رايج بوده است. به ويژه در ساختمان دستوري آن تقريبا هيچ‌گونه تحول اساسي روي نداده است.

 

سمنان لاین : ضمن قدردانی از دکتر گل محمدی جهت برگزاری چنین کلاس هایی لیکن توقع مردم این است باتوجه به 

ثبت ملی « زبان سمنانی» در میراث شفاهی ایران ،  دیگر از لفظ گویش برای زبان سمنانی بخصوص از جانب کسانیکه در این وادی تلاش دارند حتی بصورت سهوی هم استفاده نشود.

 

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب