7:33:09 - شنبه 12 مارس 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
استان سمنان پایتخت سفال و سرامیک ایران
کانال تلگرام سمنان لاین

معاون صنایع دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان از استان سمنان به عنوان پایتخت سفال و سرامیک در ایران یاد کرد.

به گزارش سمنان لاین ازایسناجعفر صفاخواه  اظهار کرد: اگر چه استان همدان از نظر حجم تولید سفال و سرامیک بالاتر از سمنان و در جایگاه نخست کشور قرار دارد اما تولیدات سفال و سرامیک سمنان از کیفیت بیشتری برخوردارند و اقبال بازارهای مختلف به تولیدات هنرمندان این استان بیشتر از جای دیگری است.

وی با بیان اینکه سفالگری در استان سمنان به علت مرغوبیت خاک و اقلیم کویری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، افزود: حضور بنام‌ترین و برجسته‌ترین اساتید این هنر در استان سمنان این استان را به قطب سفالگری ایران تبدیل کرده است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان با بیان اینکه در حال حاضر کارگاه‌های زیادی در این حوزه در استان سمنان فعالیت دارند، خاطرنشان کرد: پیشینه سفالگری در استان سمنان به پیش از میلاد برمی‌گردد.

صفاخواه سفالگری در این استان در همه دوره‌ها از رونق برخوردار بوده، افزود: اوج هنر سفالگری در استان سمنان براساس یافته‌های باستان‌شناسانه به تپه‌حصار دامغان برمی‌گردد که پیشینه‌ای 6 هزار ساله دارد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر هنرمندان بسیاری به سفال و سرامیک اشتغال دارند، اضافه کرد: براساس آخرین آمارها در حال حاضر بیش از چهار هزار و 500 هنرمند در زمینه تولید صنایع دستی در این استان اشتغال دارند که سهم هنرمندان سفال و سرامیک و همچنین دست‌بافته‌ها بیش از دیگر رشته‌ها است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان با اشاره به تعطیلات نوروزی پیش‌رو از آماده‌سازی فضای مناسبی برای ارائه محصولات هنری، صنایع دستی و خصوصا تولیدات هنرمندان سفال و سرامیک در این استان خبر داد و افزود: امسال در شهرستان‌های هشت‌گانه استان سمنان بازارچه‌های موقت صنایع‌دستی ایجاد شده و میهمانان، مسافران نوروزی و زوار حرم امن رضوی می‌توانند از تولیدات این هنرمندان استفاده کنند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب