7:32:36 - دوشنبه 7 مارس 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ساماندهی 2500 شی و سكه تاریخی در سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

مسئول واحد حفاظت و مرمت اداره کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان گفت: حدود دو هزار و پانصد شي فلزی، سفالی و سكه موجود در مخزن اين اداره كل ساماندهی شد.

 

«راضيه طاهري» افزود: از ابتداي سالجاري تاكنون 700 سکه ، 800 شی فلزی ، 400 مهر و اشیای کوچک و 600 شی سفالی ساماندهی شد.

 

وي گفت: بر اين اساس توسط كارشناسان حفاظت و مرمت اين اداره كل كار جداسازی اموال غیر همجنس از یکدیگر شامل آثار كاغذي، نسخ خطي، چوب و… از آثار سفالين، شيشه‌، فلز، سنگ، طبقه‌بندی اموال همجنس و قرار دادن اموال با قدمت زیاد، حساس و خاص در محفظه‌ها و ویترین‌های مخصوص انجام شد.

 

طاهري از اختصاص فضای مناسب برای قرنطینه آثار جدید که وارد مجموعه می‌شوند خبر داد و افزود: براي حفاظت از سكه‌ها، قفسه‌هاي خاص و براي نگهداري مهرها جعبه‌هاي محافظ چوبي اختصاص يافت .

 

وي گفت: سکه‌ها به دلیل مقاومت فلز به کار رفته در آن ها، در برابر تغییرات دما و رطوبت، با تغییرات کم و در بسیاری موارد با کیفیت عالی باقی می‌مانند و تنها زنگار”زنگ فلز یا اکسید فلز” طبیعی روی سکه نقره و مس، به دلیل قدمت زیاد و یا عدم نگهداری درست، ایجاد می‌شود و از شفافیت و درخشندگی سکه می‌کاهد.

 

وي تاكيد كرد: اطلاعات موجود در سکه‌ها، از جمله نقوش، خطوط، عبارات، شعارها، نمادها و روند تغییر در علائم آن‌ها در مطالعات باستان شناختی، تاریخی، اقتصادی و اجتماعی بسیار اهمیت دارد.

 

مسئول واحد حفاظت و مرمت اداره کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان گفت: براي حفاظت سکه‌ها، تعداد 700 سکه با جنس‌های مختلف ( طلا ، نقره و…) مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی که در شرایط نامناسب قرار داده شده در محفظه‌ها و شرایط استاندارد قرار داده شد

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب