18:37:02 - پنجشنبه 3 مارس 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رییس سازمان دامپزشکی کشور: حدود 90 درصد داروهای دامی در داخل کشور تولید می شود
کانال تلگرام سمنان لاین

 

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: در زمان حاضر 90 درصد از داروها و واکسن های موردنیاز دامی کشور در داخل تولید می شود.

به گزارش سمنان لاین ازایرنامهدی خلج روز پنجشنبه در حاشیه نخستین همایش تخصصی صنعت مرغ استان سمنان  افزود : علاوه بر این حدود 35 در صد واکسن موردنیاز طیور نیز در داخل کشور تولید می شود.
وی با بیان این که برای تامین کمبود واکسن دام و طیور موردنیاز کشور از مشارکت بخش خصوصی استفاده می شود، اظهار داشت: سیاست کنونی دولت حمایت از شرکت های دانش بنیان و تجاری شدن علم بوده و بر همین اساس پیش بینی شده است در مورد تولید واکسن تب مالت نیز که کشور هم اکنون در تولید آن از وضعیت مناسبی برخوردار نیست، بخش خصوصی ورود پیدا کند.
وی تاکید کرد : براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی 60 درصد از بیماری های عفونی انسان از طریق دام و فرآورده های دامی آلوده، به انسان منتقل می شود و از این رو واکسیناسیون دام ها موثرترین و ارزان ترین راه پیشگیری از بیماری ها است.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور از فعالیت حدود 160 کارخانه تولید انواع داروهای دامی، واکسن، مواد شیمیایی در کشور خبر داد و گفت: اکنون 300 واردکننده، کار واردات اقلام مختلف داروهای دامی را بر عهده دارند و سه هزار و 580 قلم دارو در کشور تولید یا وارد می شود.
خلج از فعالیت 270 کشتارگاه در سراسر کشور خبر داد و یادآور شد : 50 واحد کشتارگاه نیز در حال احداث است.
وی از نصب تجهیزات مدرن و پیش سردکن در سردخانه های کشتارگاه های صنعتی کشور خبر داد و گفت : از آنجا که برای جلوگیری از انتقال بیماری از دام به انسان باید گوشت قبل از مصرف 24 ساعت در فضای سرد قرار بگیرد، تلاش سازمان دامپزشکی در استان ها این است که 120 کشتارگاه مجهز به سردخانه با سرمایی بالای صفر درجه ایجاد کند که این گونه سردخانه ها هم اکنون در استان تهران در مرحله تکمیل شده است.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه دامداران باید بیماری ویروسی تب برفکی را جدی گرفته تا دچار خسارت و زیان و ضرر نشوند، تصریح کرد : مهم ترین پیامی که می توانم به دامداران بدهم این است که بیماری تب برفکی در صدر همه بیماری های دامی قرار دارد و خسارت سنگینی را به دامداران وارد می کند زیرا کشور با کمبود واکسن مواجه است. 
وی ادامه داد : دامداران حتما باید از جا به جایی دام های خود بدون مجوز ادارت کل دامپزشکی خودداری و سعی کنند تا ضوابط بهداشتی و قرنطینه ای را رعایت کنند.
همایش دو روزه یادشده روز پنجشنبه با حضور شماری از تولیدکنندگان طیور و کارشناسان و مسئولان امر در مجتمع رفاهی کلاهدوز شهمیرزاده استان سمنان آغاز شد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب