13:50:58 - چهار شنبه 24 فوریه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سیداحمد ربیعی ؛ آمادگی 7 سرمایه‌گذار بزرگ خارجی برای اجرای پروژه انتقال آب خزر
کانال تلگرام سمنان لاین

یک کارشناس ارشد مسائل آب با اشاره به استفاده‌های برخی کشورهای حاشیه خزر از منابع آبی این دریا،گفت: برخی کشورهای حاشیه دریای خزر پساب‌ها را به دریای خزر نیز می‌ریزند.

به گزارش سمنان لاینسیداحمد ربیعی در آیین بزرگداشت روز مهندس در سمنان ، اظهار کرد: شیرین‌سازی آب دریا و انتقال آن یک کار کاملا کارشناسی است که در حال حاضر در بسیاری از نقاط دنیا و از جمله در کشورهای توسعه‌یافته اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به برداشت برخی کشورهای حاشیه دریای خزر و خلیج‌فارس از این دو دریای نیلگون، افزود: چرا ایران نباید از این فرصت گران‌بها برای تامین نیاز آبی خود استفاده نکند.

وی با بیان اینکه کشوری مثل قزاقستان 18 میلیون مترمکعب از خزر برداشت می‌کند،اضافه کرد: چرا وقتی کشورهای ترکمنستان، روسیه و برخی حاشیه‌نشینان این دریا 456 هزار مترمکعب از آب خزر برداشت می‌کنند، ما نباید از این فرصت مغتنم برای رفع مشکل کم آبی در کشورمان از آن استفاده نکنیم .

ربیعی منع کشورهای همسایه به برگرداندن پساب‌ها به دریای خزر را ضروری برشمرد و بیان کرد: باید این مهم در رژیم حقوقی دریای خزر گنجانده شود وگرنه خزر در آینده نزدیک آلوده می‌شود.

این کارشناس ارشد خاطرنشان کرد: در حال حاضر برخی کشورها و از جمله کشورهای ترکمنستان و آذربایجان پساب خود را به این دریا می ریزند و لذا باید هرچه سریع تر مانع از تداوم این روند شویم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ایسنا

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب