15:34:23 - سه شنبه 23 فوریه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
هیچ مرکز علمی کاربردی در کشور تعطیل نمی‌شود
کانال تلگرام سمنان لاین

رئيس دانشگاه جامع علمي كاربردي كشور از توسعه مراكز علمي كاربردي كشور در برنامه ششم توسعه خبر داد و گفت: قرار نيست حتي يك مركز از مراكز آموزش عالي علمي كاربردي در كشور كم شود.

 محمد اخباري در جمع خبرنگاران در سمنان با اعلام اين خبر گفت: در حال حاضر سهم دانشگاه جامع علمي كاربردي كشور از آموزش عالي كشور، 15 درصد است كه در برنامه ششم توسعه اين رقم به 20 تا 25 درصد افزايش مي‌يابد.

وي افزود: دانشگاه جامع عالي علمي كاربردي كشور يك دانشگاه مهارتي است، اگر قرار است دانشگاهي كم شود بايد مراكز نظري و دانشگاه‌هاي نظري كم شوند، نظام مهارتي نبايد كم شود و كم شدن و حذف مراكز آموزش علمي كاربردي در كشور شايعه است.

رئيس دانشگاه جامع علمي كاربردي كشور با بيان اينكه در حال حاضر 12 هزار و 500 رده شغلي در دنيا و 4 هزار رده شغلي در كشور وجود دارد گفت: دانشگاه جامع علمي كاربردي داراي 800 رشته است و هر رشته تحصيلي اين دانشگاه 4 شغل را پوشش مي‌دهد، با اين احتساب، دانشگاه جامع علمي كاربردي 3200 شغل از 4 هزار شغل موجود در كشور را در حال حاضر پوشش مي‌دهد و تا سال آينده اين مقدار به 5 هزار شغل مي‌رسد.

اخباري ادامه داد: در حال حاضر 500 هزار نفر دانشجو در 1100 مركز علمي كاربردي كشور در حال تحصيل هستند و تعداد 45 هزار استاد نيز در اين مراكز در حال تدريس مي‌باشند، حدود 60 درصد دروس دانشگاه علمي كاربردي كشور مهارتي و 40 درصد نيز نظري است.

وي همچنين از ايجاد شرايط مطلوب پسابرجام در دانشگاه جامع علمي كاربردي خبر داد و گفت: با توجه به موفقيت دولت در مذاكرات هسته‌اي و به وجود آمدن شرايط پسابرجام، دانشگاه جامع علمي كاربردي كشور با چند كشور اروپايي مانند آلمان، اتريش و فرانسه براي افزايش توان مهارتي و توسعه نظام مهارتي تفاهم نامه همكاري امضا مي‌كند.

رئيس دانشگاه جامع علمي كاربردي كشور افزود: در راستاي امضاي اين تفاهم‌نامه، دانشجويان و فراگيران ما مي‌توانند در اين كشورها به ادامه تحصيل بپردازند و آموزش‌هاي مهارتي را فراگيرند و آن طرف‌هاي تفاهم‌نامه نيز مي‌توانند اساتيد و مدرسين خود را با هدف افزايش توان مهارتي و آموزش مهارتي به ايران اعزام كنند، همچنين با چندين كشور مانند تركمنستان و افغانستان نيز براي احداث دانشگاه جامع علمي كاربردي تفاهم نامه امضا خواهد شد.

اخباري همچني وضعيت مراكز آموزش علمي كاربردي استان سمنان را نيز بسيار خوب و مطلوب ارزيابي كرد و گفت: به دليل وجود 2 هزار مركز صنعتي در استان سمنان، حدود 40 درصد مراكز علمي كاربردي اين استان در بخش صنعت، 30 درصد در بخش خدمات و 10 درصد نيز در بخش كشاورزي به ارائه آموزش‌هاي مهارتي مي‌پردازند.

وي همچنين در پاسخ به پرسشي نيز گفت: اساس دانشگاه جامع علمي كاربردي كشور تربيت تكنيسين و كارشناس و كارآفرين تعريف شده است و يك دانشگاه مهارتي است و براي كارشناسي ارشد در حال حاضر هيچ گونه برنامه و پروژه‌اي تعريف و طراحي نشده است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب