10:25:48 - یکشنبه 21 فوریه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
برگزاری جشنواره غذا در حمایت از کودکان مبتلا به«فنیل کتونری»در سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

رئیس بیمارستان امیرالمؤمنین سمنان از برگزاری یک جشنواره غذایی در حمایت از بیماران «فنیل کتونری» در این بیمارستان خبر داد.

به گزارش سمنان لاین ازایسناشمس‌اله نوری پور  افزود: بیماری PKU که مخفف عبارت فنيل کتونوري است، از جمله بیماری‌های ژنتيکي است که به علت کمبود نوعي آنزيم در کبد نوزادان به وجود می‌آید.

وی بابیان اینکه بيماري پي کي يو نوعي اختلال ارثي است که از پدر و مادر به فرزند منتقل می‌شود افزود: نوزاد مبتلا به این بیماری به علت کمبود آنزيم مخصوصي در کبد خود، قادر به هضم فنيل آلانين نيست.

این فوق تخصص نوزادان گفت: فنیل آلانین در ترکيب پروتئین‌ها موجود است و با غذا وارد بدن می‌شود و در نوزادان مبتلا به اين بيماري، مصرف غذاهاي پروتئيني ازجمله شير مادر و يا شير خشک معمولي باعث افزايش شديد غلظت خوني این ماده و تجمع آن در بافت‌های مختلف بدن می‌شود.

نوری‌پور ادامه داد: تجمع فنیل آلانین در بافت‌های بدن، رشد و تکامل مغز و اعصاب را مختل می‌کند و به ضايعه مغزي و يا عقب‌ماندگی ذهني پايدار منجر می‌شود.

وی گفت: خوشبختانه امروز با غربال‌گری‌هایی که در نوزادان انجام می‌شود این بیماری به سرعت تشخیص داده می‌شود و لذا در صورت دریافت رژیم غذایی مناسب در دوران شیرخوارگی قابل‌درمان است.

رئیس بیمارستان امیرالمؤمنین سمنان گفت: در سطح کشور و از سوی وزارت بهداشت برای حمایت از این بیماران ویزیت‌های رایگان و همچنین مشاوره‌های تغذیه و همچنین شیر خشک‌های مخصوص در اختیار این بیماران قرار می‌گیرد.

نوری‌پور با اشاره به اهداف برگزاری این جشنواره غذایی گفت: این جشنواره برای حمایت از این بیماران در این بیمارستان امیر سمنان به مدت 4 سال متناوب است که برگزار می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری این جشنواره در سال گذشته نیز گفت: این جشنواره غذایی که باهدف خیرخواهانه در این بیمارستان برگزار شد توانست بالغ‌بر 10 میلیون ریال کمک نقدی را جمع‌آوری کند.

رئیس بیمارستان امیرالمؤمنین سمنان تصریح کرد: کمک‌های دریافت شده از محل این جشنواره غذایی برای تهیه غذاهای رژیمی برای این بیماران هزینه شد.

دکتر نوری‌پور بابیان اینکه این بیماران نیاز به رژیم‌های غذایی ویژه‌ای دارند خاطرنشان کرد: متأسفانه این رژیم‌های غذایی غالباً گران بوده و بیماران قادر به تهیه آن نیستند و لذا برگزاری جشنواره‌هایی از این‌دست می‌تواند برای کمک‌هایی هرچند ناچیز به این بیماران مفید باشد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب