7:31:52 - سه شنبه 16 فوریه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
به چه کسي راي بدهيم!
کانال تلگرام سمنان لاین

انتشار این مقاله توسط سمنان لاین فقط در راستای اطلاع رسانی میباشد.

// نویسنده : فرزامی//

حقيقت آن است که مردم حوزه انتخابي سمنان و مهدي شهر و سرخه از گزينش نمايندگان خود، تجارب تلخ و شيرين بسياري را به شواهد تاريخي از سرگذرانده اند اگر خود تعقل کرده و با توجه به روند و فضا و نياز و توان‌مندي و مصالح خود درست برگزيده اند، مايه افتخار است و چنانچه به دام مهندسي ديگران افتاده، خسارتهاي جبران ناپذيري را متحمل شده اند که ظواهر امر چنين است، عوارض و پيامدهايش را هم اکنون نيز در شهر و ديار و زندگي خود مي بينند و به ناچار تحمل مي کنند. چرا که پيش از اين نوشتيم، اشتباه در سياست و در اقتصاد چه عواقبي دارد و تاوانش را چگونه بايد پس داد.

 

بنابراين بايد بدانيم و ببينيم که علت عقب افتادگي مرکز استان در زمينه هاي مختلف چيست و در نهايت چرا سمنان با آن سرمايه هاي توان مند انساني و مواهب خدادادي و طبيعي بايد روز به روز از جمع استان‌هاي برخوردار، به عقب برود و شاخص هايش نااميدکننده باشد. پس آن هوشياري را مي طلبد که از گذشته، درس عبرت بگيريم و آن کسي را انتخاب کنيم که در شرايط کنوني بتواند، بار سنگين امانت نمايندگي را با سربلندي و توان‌مندي به منزل برساند و ما را از عدم دقت و بي‌مبالاتي مان چندباره، پشيمان نکند.

 

نخست آن که، نماينده مردم، از جنس مردم است؛ در ميان مردم است. درمان گر درد مردم است. در مقابل مشکلات، مثل کوه مي‌ايستد و مصالح مردم را فداي مصلحت فرداي خود نمي کند. نماينده، آن نيست که از جمع مردم بيرون برود و به فکر کيفيت زندگي خود در جايي باشد که فرسنگ‌ها با حوزه نمايندگي اش فاصله دارد و نداند که در حوزه او چه مي گذرد، چه کسي منصوب و چه کسي خانه نشين مي‌شود و آن گاه يکي از آن سو مي‌کشد و ديگري از جانب ديگر، نداند و نتواند که چه بر سر مرکز استان گماردن آن همه نيروي غيرمتخصص تاثيرگذار و خانه نشين کردن آن همه نيروي قابل بومي در مسئوليت‌هاي کلان و تاثيرگذار استان، چيزي نيست که موکلان و مردم راي دهنده از آن بي‌توجه بگذرند. بنابراين ما بايد نماينده اي را انتخاب کنيم که نمايندگي اش مثمرثمر به طور عادلانه در همه حوزه هاي انتخابيه‌اش باشد.

 

و اما شرايط و موقعيت کشور چنان اقتضا مي‌کند که صاحبان انديشه و تاثيرگذار و جناح‌هاي سياسي و صاحبان تريبون‌ها با درک روند جامع ايران و حوزه انتخابيه، کساني را تاييد و به مردم معرفي کنند که شعاع شخصيتي‌شان در خانه ملت و در جايگاه راي امور، محرز و برجسته باشد و به چشم بيايد کسي که سياست جهاني و داخلي را نمي‌شناسد و ضرورت هاي زمان و مکان را تشخيص نمي دهد و آن تصميمي را مي‌گيرد که در مناطق مختلف ديديم و شنيديم و نمونه اش در «برجام» نيازي به گفتن ندارد. انتخابش قابل تامل است نماينده بايد آنجا که حقوق مردم به مخاطره مي افتد، سينه سپرکند. فرياد برآورد. هوشمند و متفکر باشد و از تصويب آن همه قوانين غيرقابل اجرا که هم اکنون در مجلس مشابه آن وجود دارد، با تامل، پرهيز کند. از ديگر وظايفي که قانون اساسي بر عهده نماينده محول کرده، اختيار و مسئوليت نظارت است. بديهي است که نظارت، خطرکردن و شهامت مي خواهد وگرنه درهاي اختلاس و فساد باز و بازتر خواهد شد. اينجاست که مجلس استيفاگر حقوق ملي و مردمي، جايي براي نماينده سنگين و رنگين و عافيت طلب باقي نمي‌گذارد. هم اکنون نگاهي به صحن مجلس، مشخص خواهد کرد که نمايندگان توانمند و تاثيرگذار چه کساني‌اند و مسئولان اجرايي چگونه براي جلب رضايتشان صف کشيده اند و چگونه نماينده وزير را به حوزه خود مي‌آورد و بودجه مي گيرد و طرح تصويب مي کند و به مرکز استان، هيچ اعتنايي هم نمي‌کند. ما بايد نماينده اي داشته باشيم که هر کس به «مر» قانون اسب خود را سرجايش ببندد وگرنه با تذکر و سوال در صحن مجلس، خاطيان را مجاب به رعايت هنجارها و و عرف و منطق و قانون کند. اين نکته مورد اشاره، زياده‌طلبي و خودبزرگ‌بيني نيست، چون هر کس و هرجا بايد حجم طبيعي خود را داشته باشد. نماينده بايد کلان نگر باشد و ضمن داشتن بينش ملي، توسعه متوازن را نه تنها در حوزه انتخابي بلکه در استان نيز رعايت کند و حد هر مکان و تواني را در ظرفيت خود بشناسد و رعايت کند و اهل تعامل با ديگر نمايندگان و مسئولان اجرايي باشد. بنابراين، مسلم است که زاويه داشتن و مخالفت با دولت – نه نقد درست و عالمانه – دو زيان غيرقابل جبران دارد، اول، عارضه‌اش هم به کشور و نظام مي‌رسد و دوم، استان و حوزه انتخابيه را به شدت متضرر مي کند.

 

به هر حال بدون هيچ حب و بغضي صاحب اين نوشتار هم نامزدهاي انتخابات اين دوره و هر دوره را عزيز و محترم مي‌دارد اما جدا از اين ادب اجتماعي بحث اين است که مرد کار براي اين مسئوليت و امانت بسيار سنگين کيست و اهل اين کار چه کسي است تا امانت را به او بسپاريم؟

 

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب