12:32:44 - دوشنبه 15 فوریه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شهردار بسطام:بودجه امسال 664میلیارد ریال تعیین شده است
کانال تلگرام سمنان لاین

 

 شهردار شهر نمونه گردشگری بسطام گفت: بودجه امسال این شهردای 664میلیارد ریال پیش بینی شده که تا پایان سال محقق می شود.

به گزارش سمنان لاین ازایرنا، محمدعلی یعقوبیان دو شنبه در گفت وگو با خبرنگاران افزود: البته بودجه اولیه امسال شهرداری بسطام، 554 میلیارد ریال تعیین شده بود که با ارائه اصلاحیه ای ، شورای شهر بسطام این رقم را افزایش داد. 
وی از تحقق 93 درصدی بودجه امسال تاکنون خبرداد و گفت: 100درصد کارهای عمرانی پیش بینی شده نیز انجام گردیده است.
یعقوبیان با بیان اینکه، 70درصد بودحه شهرداری بسطام صرف امور عمرانی می شود، افزود: 8 میلیاردریال برای نوسازی ناوگان فرسوده شهری مانند خرید دو دستگاه کمپرسی، دو دستگاه وانت نیسان و یک دستگاه خودروی آتش نشانی ستگین هزینه شده است. 
وی حوزه تحت پوشش آتش نشانی شهرداری بسطام را گسترده خواند و گفت: 34 روستای بخش نیز زیر پوشش این آتش نشانی هستند که ارایه خدمات به آنها نیاز مند ناوگان قوی می باشد. 
شهر دار بسطام در مورد چگونگی تحقق بودجه این شهرداری نیز گفت: شهرداری بسطام راههای مختلفی برای کسب درآمد طراحی کرده تا ضمن افزایش درآمد، فشار کمتری به مردم بسطام وارد شود. 
یعقوبیان گفت: انجام امور پیمانکاری در روستاها، مشارکت با بخش خصوصی و استفاده بهینه از امکانات شهرداری ، در کسب درآمد و تحقق بودجه تاثیرگذار بوده است. 
وی گفت: زیر ساخت های درآمدی شهرداری بسطام از سال 91 تهیه شده بود وبه همین خاطر در دوران رکود چند سال گذشته براثر تحریم ، این شهرداری در امور جاری خود کمترین مشکل را داشت. 
شهردار بسطام ادامه داد: باهمدلی و همکاری با سایر ادارات ، تلاش می شود نشاط اجتماعی را در بسطام افزایش داده ودر برگزاری آئین های مختلف مذهبی و ملی مشارکت شود. 
یعقوبیان گفت: در تامین درآمدهای شهرداری تلاش شده کمترین فشار به مردم وارد شود وبه همین خاطر از میلغ چهار میلیارد ریال در آمد پیش بینی شده از محل عوارض نوسازی ، تاکنون فقط 320میلیون ریال اخذ شده است. 
وی کل درآمدهای ناشی از عوارض نوسازی و سایر درآمدها مانند صدور پروانه را پنج میلیاردو 500میلیون ریال اعلام کرد و گفت: مابقی درآمد شهرداری از محل پیمانکاری ها و نیز پیگیری هایی بوده که جذب و محقق شده است. 

****** برای معرفی شهر نمونه گردشگری بسطام چه اقداماتی شده است؟ 

شهردار بسطام گفت: تا کنون در این زمینه کار زیادی انجام نشده اما برای سال آینده پیش بینی شده تا همایش شهرداران 14 شهر نمونه گردشگری کشور در این شهر برگزار شود. 
یعقوبیان گفت: شهرهای نمونه گردشگری باید دارای لوگوی مخصوص باشند تا کسانی که وارد این شهرها می شوند، متوجه تمایز آنها با سایر شهرها باشند. 
وی در مورد تهیه طرح جامع گردشگری بسطام هم گفت: شهر بسطام دارای 7 محله قدیمی با فرهنگ های مختلف است و توزیع اماکن تاریخی در وسعتی حدود75 هکتار ، نیاز مند مطالعه و تحقیق بیشتر است تا طرح جامع گردشگری با دقت و بدون نقص تهیه شود. 
وی در مورد برنامه های سال آتی نیز گفت: کمیته های مختلفی برای جدب درآمد فعال شده اند تا با انجام امور پیمانکاری ، مشارکت با بخش خصوصی و نیز واگذاری برخی امور ، توسعه شهر بسطام رشد بیشتر داشته باشد.

***** استقرار اداره میراث فرهنگی در بسطام ضروری است

شهرداربسطام مستقر نشدن اداره میراث فرهنگی را یکی از دلایل عدم ساماندهی مناسب اماکن تاریخی این شهر اعلام کرد.
یعقوبیان در مورد نماد چهارعلی، گفت: نبود اداره میراث فرهنگی موجب شده نماد چهارعلی نیز مانند بسیاری از آثار باستانی این شهر بلا تکلیف باشد.
وی ادامه داد: شهری مانند بسطام که دارای اماکن تاریخی با شهرت جهانی است، باید در اولویت برنامه های میراث فرهنگی قرار گیرد تا ضمن حفاظت اصولی این اماکن ، برای بازدید گردشگران داخلی و خارحی نیز شرایط مناسبی داشته باشند.
یعقوبیان در مورد تپه چخماق بسطام هم گفت: این بنای تاریخی 9هزار سال قدمت دارد و نبود نمایندگی میراث فرهنگی، وضعیت تاسف باری را بر این تپه حاکم کرده که هر علاقمند به میراث فرهنگی کشور با مشاهده آن، آه و حسرت از نهادش برمی خیزد.
و ی با بیان اینکه بخش بسطام بالغ بر 50 هزار نفر جمعیت دارد ،افزود: علاوه بر نمایندگی میراث فرهنگی ، ادارات دیگری نیز که محل مراجعه فراوان مردم هستند، در این بخش دایر نشده اند.
شهردار بسطام گفت: مسئولان بسطام بارها آمادگی خود را برای مشارکت در راه اندازی ادارات در این بخش اعلام کرده اند ، اما با پاسخ مثبت مواجه نشده اند.
بخش بسطام با 3100 کیلومتر مربع وسعت در شمال شهرستان شاهرود واقع شده و دارای سه نقطه شهری و 34 روستا است.
شهر بسطام با بیش از 10 هزار نفر جمعیت در 6 کیلومتری شمال شهرستان شاهرود واقع شده است و به سبب مجاورت با کوه شاهوار و بارش برف های سنگین دارای زمستان های سرد و طولانی و از سویی دیگربه دلیل همجواری با کویر دارای آب و هوای کوهپایه ای بوده و از آب و هوا مطلوبی برخوردار است.
در این بخش انواع میوه های آبدار مانند گیلاس، آلبالو، انواع هلو و شلیل، سیب، انگور، گردو و محصولات صیفی با طعم و کیفیت بسیار مطلوب تولید می گردد و زردآلوی بسطام شهرت ملی و بین المللی دارد، بطوریکه امسال برای اولین بار به خارج از کشور صادر شد.
بسطام اماکن زیارتی و تاریخی فراوانی هم دارد که ، بارگاه مطهر امامزاده محمد بن جعفر صادق(ع) ،مسجد جامع ، آرامگاه سلطان العارفین بایزید بسطامی ، مسجد اول بایزید، مسجد دوم بایزید، صومعه بایزید ، مسجد ایلخانی ، رواق ،برج کاشانه ، گنبد غازان خان ، منار سلجوقی، دالان و ایوان الجایتو ، ایوان غربی ، ایوان جنوبی ، آرامگاه آل کرت ، آرامگاه گمنام و مدرسه شاهرخیه ،برج کاشانه ، تکیه دولت ، امامزاده سراوین قطری و حمام قدیمی قطری
از جمله آنها هستند.
سطام چاذبه های گردشگری زیادی نیز دارد که جنگل ابر ، جنگل اولنگ ، پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق ، منطقه تفریحی قطری ، منطقه تفریحی فرحزاد ، آبشار یخی ارتفاعات روستای ابرسج ، مجن ماسوله کویر ، آبشار مجن ، پیست طبیعی اسکی چالچالیان مجن و پارک سر آسیاب بسطام بخشی از آنها به شمار می روند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب