8:51:19 - یکشنبه 14 فوریه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آمادگی سرمایه‌گذاران چینی و ژاپنی برای اجرایی شدن پروژه انتقال آب خزر به استان سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

پروژه انتقال آب خزر به کویر مرکزی و از جمله استان سمنان، یکی از پرسروصداترین پروژه‌های مطرح شده در دولت دهم بود که عملا در آن دولت در حد حرف و شعار و تعیین بودجه‌هایی برای مطالعه و چند کار نمادین نظیر کلنگ‌زنی صرف، باقی ماند.

 

به گزارش سمنان لاین ازایسنامحمدرضا خباز استاندار سمنان، از آمادگی سرمایه‌گذاران چینی و ژاپنی برای اجرایی شدن پروژه انتقال آب خزر به استان سمنان خبر داد.

 

وی با بیان اینکه در دولت قبل در خصوص این پروژه تقریبا تنها به یک کلنگ‌زنی صرف، بسنده شده است، افزود: پروژه انتقال آب خزر به استان سمنان، پروژه‌ای است که در صورت اجرایی‌شدن، معضل کم‌آبی این استان را برای همیشه مرتفع و آن را متحول می‌کند.

 

خباز، از برگزاری یک جلسه با مسئولان ارشد کشوری و موثرین استان در خصوص این پروژه خبر داد و خاطرنشان کرد: در گذشته گفته می‌شد که آب منتقل شده به استان سمنان در این پروژه، گران‌ترین آب ایران است در صورتی که اصولا چنین ادعایی از اساس حقیقت ندارد.

 

ارزان‌ترین آب ایران

 

استاندار سمنان، با بیان اینکه آب منتقل شده به کرمان هر مترمکعب حدود 12 هزار تومان و آب منتقل شده از خلیج‌فارس به چادر میلن از قرار هر مترمکعب 5800تومان است، اضافه کرد: این در حالی است که برآوردهای ما نشان می‌دهد هر یک مترمکعب آب انتقال شده از خزر به استان سمنان حدود 3800 تومان است لذا آب منتقل شده به سمنان نه تنها گران‌ترین آب ایران نیست بلکه ارزان‌ترین آنها است.

 

وی، از تشکیل یک تشکل مردم‌نهاد در خصوص انتقال آب در استان خبر داد و گفت: یکی از مهمترین مخالفان اجرای پروژه انتقال آب خزر به کویر مرکزی و استان سمنان سازمان محیط‌زیست است.

 

2 ایراد جدی محیط‌زیست به اجرای پروژه انتقال آب خزر

 

استاندار سمنان، با اشاره به اینکه محیط‌زیست دو ایراد جدی به اجرای پروژه انتقال آب خزر به کویر مرکزی وارد می‌دانست، اظهار کرد: نخستین ایراد این سازمان این بود که دستگاه‌های آب شیرین‌کن، املاح موجود در آب را بعد از تصفیه به دریا برگردانده و از این طریق به شور شدن دریا می‌انجامد و دیگری اینکه در مسیر انتقال آب به ناچار تعدادی از درختان جنگل‌های بین راه قطع خواهد شد.

 

عالی‌ترین مقام اجرایی دولت در استان، از انجام مطالعات تیم استانداری سمنان در این خصوص خبر داد و تصریح کرد: مطالعات همکاران ما نشان داد از طریق تکنولوژی‌های جدید این امکان وجود دارد که املاح را به‌صورت خشک‌شده و قطعه‌قطعه جدا و از بازگشت آنها به دریا جلوگیری کرد تا در موعد مناسب آن را دفن کرد.

 

پیش‌فروش 40 درصد آب

 

خباز در خصوص امکان قطع درختان در مسیر انتقال آب نیز به ایسنا گفت: در همین ارتباط نیز متعهد شدیم نخست حتی‌الامکان از قطع درختان اجتناب کرد و در صورت لزوم نیز به جای قطع هر یک اصله درخت، پنج درخت جدید در همان محدوده کاشته شود.

 

وی، با اشاره به حجم بالای سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای اجرایی شدن این پروژه، اضافه کرد: اجرایی شدن پروژه انتقال آب خزر به استان سمنان با اعتبارات دولتی تقریبا غیرممکن است و لذا چاره‌ای جز جذب سرمایه‌گذار نیست.

 

این مقام ارشد اجرایی، با اشاره به ضرورت مشتری‌یابی برای آب منتقل شده، ادامه داد: وزارت نیرو متعهد به خرید 20 درصد آب منتقل شده برای مصارف شرب و قرارگاه خاتم‌الانبیا نیز برای خرید 20 درصد دیگر آب منتقل شده اعلام آمادگی کرده است.

 

باید برای 60 درصد باقی‌مانده مشتری پیدا کنیم

 

وی، با بیان اینکه باید برای 60 درصد باقی‌مانده مشتری پیدا کنیم، تصریح کرد: در حال حاضر استان‌های قم، اصفهان و یزد برای خرید بخش‌هایی از این آب اعلام آمادگی کردند اما اولویت ما پیداکردن مشتری در داخل استان است.

 

خباز، با بیان اینکه برای اجرایی شدن این پروژه باید “شرکت پروژه” تشکیل و هر کدام از شهرستان‌های استان براساس نیاز آبی خود، آورده مالی بیاورند، افزود: البته تشکیل باید “شرکت پروژه” و سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران هم‌استانی در صورتی است که نخواهیم پروژه را به سرمایه‌گذار خارجی که در حال حاضر چینی‌ها و ژاپنی‌ها برای اجرای آن آمادگی دارند، واگذار کنیم.

 

وی یادآور شد: در صورت قرارداد با سرمایه‌گذاران خارجی، تنها تعهدی که برای ما تعریف شده این است که برای 60 درصد آب باقی‌مانده مشتری پیدا کنیم.

 

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب