14:21:04 - پنجشنبه 11 فوریه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تامین و تصویب ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای کریدور شمال به جنوب در سال ۱۳۹۵
کانال تلگرام سمنان لاین

مدیر کل راه و ترابری استان سمنان با تبریک و تهنیت ایام ا… دهه فجر، پیرامون وضعیت راه‌های استان با بیان اینکه از لحاظ تراکم راه‌ها نسبت به میانگین کشوری از وضعیت مطلوبی برخوردار نیستیم، گفت: تراکم طول راه‌های استان نسبت به وسعت استان کم می‌باشد و تراکم راه‌های کشور حدود ۱۵ درصد است و در استان ما هنوز به ۵ درصد هم نرسیده است که باید کار شود و با برنامه ریزی‌های دقیق تر بتوانیم به یک نرم مقبولی در سطح کشور برسیم.

نژاد صفوی با بیان اینکه ما در محور بین‌الحرمین و ترانزیتی واقع شده‌ایم تصریح کرد: مسیر راه‌های استان ما مسیر زیارتی است و خیلی عظیمی‌ از مسافران برای زیارت حرم آقا امام رضا(ع) از این مسیر می‌گذرند از ۱۱ هزار و ۶۰۰ کیلومتر بزرگ راه در کشور ۶۶۰ کیلومتر آن در استان سمنان واقع است که ۷/۵ درصد راه‌های کشور را شامل می‌شود که این نرم خوبی است و باید از این پتانسیل به عنوان یک سرمایه برای استان استفاده کرد.

وی در خصوص راه‌های اصلی استان گفت: ۳۶۷ کیلومتر راه اصلی در حال بهره‌برداری داریم که نسبت به کل راه‌های کشور که ۲۲ کیلومتر می‌باشد ۶/۱ می‌باشد که باید تلاش شود این سطح بالاتر برود.

مدیرکل راه و ترابری درخصوص راه‌های فرعی از ۴۴۰۰۰ کیلومتر راه موجود در کشور سهم استان سمنان را ۵۵۰ کیلومتر اعلام کرد و گفت: ۳/۱ راه‌های فرعی کشور مربوط به استان سمنان می‌باشد و در بحث راه‌های روستایی سهم استان سمنان از ۱۵۵ هزار کیلومتر ۲۱۶۷ کیلومتر می‌باشد که خوشبختانه بیش از ۵۰ درصد راه روستایی استان زیر پوشش آسفالت است و برنامه ریزی شده که در سال آینده شاهد رشد چشمگیری در این بخش باشیم.

وی با اشاره به همجواری استان سمنان با ۸ استان کشور افزود: با توجه به وجود ظرفیت‌های منابع طبیعی ذخایر معدنی، جاذبه گردشگری و توریستی و ظرفیت‌های دانشجویی باید در جهت استفاده بهینه از این ظرفیت‌ها تلاش شود.

وی با بیان اینکه استان سمنان در مرکز ثقل تقاطع کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب واقع شده است افزود: با وجود این پتانسیل‌ها و ظرفیت‌ها باید یک جهش در بحث راه سازی و به خصوص راهداری و نگهداری و کاهش تصادفات داشته باشیم.

مدیرکل راه و ترابری استان افزود: خوشبختانه بعد از سفر مقام عالی وزارت راه و شهرسازی دکتر آخوندی به استان یک نگاه جدید به راه‌های استان شده است و تحول اساسی در راه‌های استان صورت گرفت و پروژه‌های بسیار زیادی علی رغم مشکلات اقتصادی و وضعیت نقدینگی کشور توانستیم در سال جاری را به دست وزیر به بهره برداری برسانیم و در دهه مبارک فجرنیز چندین پروژه باحضور استاندار محترم به بهره برداری رسید.

وی از محور دامغان به معلمان به عنوان یک محور مهم نام برد و گفت: باتوجه به اهمیت این مسیر ۴۵ کیلومتر آن رسماً به صورت امانی توسط اداره کل راه و ترابری استان عملیات اجرایی آن شروع کرده است و خوشبختانه به عنوان کریدور شمال جنوب شناخته شده است و این از اتفاقات خوب در سال ۹۴ در راه‌های استان بوده است و اگر این کریدور به صورت کامل تکمیل شود ما بنادر جنوب را از طریق یزد به بنادر شمالی از طریق شهرستان دامغان اتصال خواهیم داد.

وی افزود: خوشبختانه اعتبارات خوبی با پیگیری وزارت خانه و مسئولین استان و نمایندگان استان برای راه‌های استان مصوب شده است که مطمئناً در سال ۹۵ سال تحول در راه‌های استان سمنان می‌باشد و در همین راستا مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان برای پروژه دامغان، معلمان و جندق تامین اعتبار و مصوب شده است.

وی از پروژه محور دامغان به معلمان به عنوان یک پروژه فرااستانی نام برد و گفت: با بهره برداری از آن قطعاً کاهش سفر، کاهش تصادفات، کاهش آلاینده‌ها، کاهش هزینه حمل و نقل کالا صورت خواهد گرفت و با نگاه بسیار مثبت که مقام عالی وزارت و مجموعه بدنه مدیریتی استان به این پروژه دارند انشاءا… در سال آینده با جهش بیشتری کار شروع می‌شود و قطعاً در دو سال آینده به بهره برداری خواهد رسید و اشتغال و رونق اقتصادی خوبی را این پروژه در پی خواهد داشت.

نژادصفوی سقف قراردادی اداره کل راه و ترابری استان در بحث راه‌های استانی را ۴۰۴ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این مبلغ مربوط به پروژه‌هایی است که در حال حاضر در دست اقدام است که این رقم نسبت به اعتبارت استان‌های بزرگ کشور رقم خوبی است و آینده خوبی را برای استان نوید می‌دهد.

وی افزود: هرچند سفر ریاست جمهوری به استان محقق نشد ولی اتفاقات خوبی در قبل از سفر ریاست جمهوری افتاد و پروژه‌هایی که قرار بود در سفر رقم بخورد خوشبختانه مصوب شد.

وی تسریع در احداث جاده شاهرود ـ آزادشهر را از پروژه‌های سال آینده اعلام کرد و گفت: احداث تقاطع غیر هم‌سطح در گلوگاه شاهرود و سه راه مجن که یکی از نقاط حادثه‌خیز است در سال آینده کلنگ زنی خواهد شد. وی افزود: در حال حاضر ۲۰۰ پروژه در دست اقدام داریم که برخی از این پروژه‌های کلان و آینده ساز برای کشور می‌باشد نظیر پروژه گرمسار به سمت سیمین دشت و پروژه فیروزکوه که با پیشرفت خوبی در حال انجام است.

مدیرکل راه و ترابی استان امسال را سال سخت مالی برای دستگاه‌های اجرایی عنوان کرد و گفت: این ظلمی‌بود که ظالمان بر دولت و نظام ما می‌خواستند تحمیل کنند که الحمدا… توانستیم سربلند بیرون آییم و با اتفاقات پس از برجام امیدواریم از اول سال آینده شاهد تحول عظیم اقتصادی در استان به خصوص بحث راه‌های استان باشیم. وی با بیان اینکه پروژه‌های راهسازی اشتغالزایی خوبی را در پی داد گفت: با پروژه‌هایی که سال ۹۵ در راه‌های استان محقق خواهد شد شاهد اشتغالزایی فراوان نیز خواهیم بود.

وی یکی از مشکلات اساسی در سطح کشور را حوادث جاده‌ای و تلفات ناشی از تصادفات عناون کرد و گفت: این بسیار نگران کننده است و ما به دنبال این هستیم که با مشارکت جدی قدم موثری در رابطه با کاهش تصادفات برداریم. و در این راستا از ابتدای سال ۹۴ سعی کرد‌‌ه‌ایم معماری جاده‌های استان را عوض کنیم و در همین خصوص تمام تقاطع‌های غیرهمسطح را رنگ آمیزی و نورپردازی و روشنایی را آنها را تامین کرده‌ایم و تاکنون ۶۰ درصد در این زمینه پیشرفت داشته‌ایم که تا قبل از سفرهای نوروزی بقیه تقاطع‌های غیرهم سطح هم زیباسازی و همه امورآن را انجام خواهیم دهیم.

وی افزود: بیش از ۷۶ درصد تصادفات در حوزه راه‌های استان سمنان ناشی از خواب آلودگی و واژگونی می‌باشد و این هم به دلیل اینکه اوج خستگی مسافرین در استان ما اتفاق می‌افتد و با توجه به اینکه اکثر راه‌های استان کویری است و جذابیتی ندارد و ما نقاطی که مسافر بتواند توقف داشته باشد و استراحت کوتاه مدت داشته باشد و مجتمع خدماتی بین راهی بسیار کم داریم و در این راستا برنامه ریزی کرده‌ایم علی رغم مشکلات و محدودیت‌های اعتباری قدم‌های اول را برداشته‌ایم و تاکنون ۱۵ دستگاه پارکینگ خاکی را احداث کرده‌ایم و مجهز به برج نوری شده‌اند احداث ۲ نمازخانه بزرگ برای خواهران و برادران در محور جندق انجام شده، کاشت نهال و درخت کاری در حاشیه پارکینگ‌ها را انجام داده‌ایم و یک پارک جنگلی در گرمسار در اسفند سال گذشته احداث کرده‌ایم و در برنامه داریم در اسفندماه امسال در شاهرود دومین پارک جنگلی راهداری ۲ را احداث نماییم.وی بابیان اینکه ۱۶ نقطه حادثه‌خیز راه‌های استان مرتفع شده که ۵ نقطه حادثه‌خیز رده ۲ هم در حال رفع می‌باشد افزود: در اوایل سال کمربندی سمنان به طول ۷ کیلومتر روشن شد که یکی از نقاط کور و حادثه‌خیز بود که مرتفع شد و در دهه فجر امسال هم کلنگ روشنایی خروجی شاهرود به طرف گلوگاه توسط استاندار محترم زده شد که در دو فاز به طول ۱۰ کیلومتر اجرایی می‌شود و فاز اول آن بین ۳ تا ۵ کیلومتر تا پایان امسال به بهره برداری خواهد رسید و بقیه آن هم تا قبل از سفرهای تابستانی انجام می‌شود و این یکی از کارهای خوبی است که در خروجی شاهرود اتفاق خواهد افتاد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب