19:26:06 - چهار شنبه 10 فوریه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ناصر ایمانی فعال سیاسی اصولگرا ؛ از لیست رهروان ولایت هیچ کس حتی آقای کاظم جلالی هم رای نخواهد آورد
کانال تلگرام سمنان لاین

 

 

یک فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به رقابت لیست های مختلف انتخاباتی در شهر تهران برای انتخابات مجلس دهم گفت: «به نظر من حدود نیمی از لیست های مربوط به اصلاح طلبان (حامیان دولت و ائتلاف اصلاح طلبان) در تهران رای می آورد و از لیست صدای ملت نهایت شخص آقای علی مطهری رای خواهد آورد و مابقی مربوط به ائتلاف اصولگرایان خواهد بود و از لیست رهروان ولایت هیچ کس حتی آقای کاظم جلالی هم رای نخواهد آورد.»

همایش انتخاباتی حزب اعتماد ملی با حضور چهره های سرشناس اصلاح طلب همچون محمدرضا عارف و برخی اصولگرایان همچون علی مطهری برگزار شد. حضور علی مطهری در این همایش احتمال وقوع این گزاره که وی در لیست اصلاح طلبان حضور خواهد داشت را بیشتر کرد. پیش از این صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران گفته بودکه علی مطهری در لیست اصلاح طلبان حضور خواهد داشت. البته مطهری قرار است لیست مستقلی با عنوان صدای ملت نیز معرفی کند. با این تفاسیر وضعیت رقابت در شهر تهران چگونه خواهد شد؟ علت نزدیکی اصلاح طلبان و علی مطهری به هم چیست؟ 

ناصر ایمانی فعال سیاسی اصولگراگفت: «آقای مطهری از قبل گفته بودند که در مسائل سیاست داخلی به اصلاح طلبان و در مسائل  فرهنگی به اصولگرایان نزدیک تر است و لذا دلیل نزدیکی به اصلاح طلبان را خود توضیح داده اند.»

وی ادامه داد: «البته من ایشان را اصلاح طلب نمی دانم و تردید ندارم که اصلاح طلب ها هم ایشان را اصلاح طلب نمی دانند. منتهی به دلیل اینکه در این انتخابات فضایی به نام معتدلین باز شده و اصلاح طلبان تلاش دارند که جریان جدیدی به دو جناح قدیمی کشور اضافه کنند، مطهری را چهره مناسبی برای اعتدال گرا معرفی کردن می دانند.»

وی افزود: «البته دعوت و حضور در همایش ها موضوع مهمی نیست و الزاما اینطور نیست که حاضرین در یک همایش خط مشی مشترک داشته باشند و لذا به نظر من ممکن است آقای مطهری در لیست اصلاح طلبان حضور نداشته باشد.»

این کارشناس مسائل سیاسی اظهار کرد: «در گذشته این موضوع وجود داشته که برخی از جریان های سیاسی که لیست می دادند، کاندیداهای خود را مقید می کردند که در لیست دیگری نباشند چون تبعات زیادی برای آنها دارد و معلوم نمی شود موضع سیاسی آن لیست چیست. یعنی نوعی بهم ریختگی خطوط سیاسی پیش می آید و موجب تضعیف آن لیست اصلی می شود.»

وی ادامه داد: «اکنون نیز ظاهرا اصولگرایان چنین محدودیتی برای کاندیداهای خود گذاشته اند که در لیست های دیگر حضور نداشته باشند چنانکه آقای پرویز داوودی عنوان کردند در لیست دیگری نخواهند بود.»

وی افزود: «اکنون باید دید اصلاح طلبان چکار می کنند و آیا در لیست سی نفره آنها افرادی هستند که در لیست های دیگر هم حضور داشته باشند یا خیر؟ اگر بخواهند افراد مشترک از لیست های دیگر داشته باشند قطعا علی مطهری در لیست آنها خواهد بود وگرنه که من هم شک دارم چنین چیزی بخواهند، علی مطهری در لیست آنها نخواهد بود.»

ایمانی درباره ارائه لیست مستقل توسط مطهری در شهر تهران گفت: «علی مطهری در تنظیم لیست مستقل مشکل زیادی خواهد داشت؛ چراکه سی نفر نامزد برای شهر تهران نخواهد داشت که اشکالی هم ندارد اما علی القاعده باید لیست تهران سی نفره باشد.»

وی ادامه داد: «لذا باید دید آیا اصولگرایان حاضرند در لیست صدای ملت حضور داشته باشند که به نظر من پاسخ منفی است. از آن طرف آیا جریان آقای لاریجانی حاضر است نامزدهایی مشترک با لیست آقای مطهری داشته باشد که این احتمال وجود دارد؛ چراکه هر دو اینها در شهر تهران دچار کمبود نامزد هستند. لذا احتمال دارد که رهروان ولایت و صدای ملت از آنجا که قرابت هایی هم با هم دارند افراد مشترکی در لیست های خود داشته باشند.»

وی افزود: «درباره اصلاح طلبان نیز بعید است راضی شوند که نامزدهایی از آنها در لیست صدای ملت قرار بگیرد؛ چنانکه علی مطهری را نیز در لیست خود قرار نمی دهند.»

ایمانی در پاسخ به این سوال که رقابت اصلی در شهر تهران میان کدام لیست ها خواهد بود؟، گفت: «مسلما رقابت اصلی بین ائتلاف اصولگرایان و لیست اصلاح طلبان خواهد بود. البته این موضوع به معنای این نیست که افراد در دیگر لیست ها رای نمی آورند بلکه ممکن است از لیست اعتدال و توسعه یکی دو نفر رای بیاورند یا از صدای ملت یک یا دو نفر رای بیاورند که البته این به دلیل اشتهار شخصی آنها و نه به دلیل اینکه در آن لیست هستند خواهد بود.»

ایمانی در پاسخ به این سوال که حضور لیست های دیگر همچون صدای ملت و رهروان ولایت چه تاثیری بر رقابت در شهر تهران خواهد گذاشت؟، گفت: «لیست های متفاوت در جریان اصولگرا خیلی تاثیری نمی گذارد؛ چراکه قاطبه مردمی که می خواهند به اصولگرایان رای دهند به همین لیست ائتلاف رای می دهند و به لیست های متفرقه اقبال زیادی نشان نخواهند داد.»

وی ادامه داد: «اما در اصلاح طلبان وضعیت متفاوت است چون یک لیست مربوط به حامیان دولت و دیگری ائتلاف اصلاح طلبان است. لذا از آنجا که دولت در مسند قدرت است جاذبه هایی دارد که برخی تمایل دارند به آن رای دهند و بنابراین اینجا رقابت بین اصلاح طلبان و حامیان دولت بیشتر خواهد شد که البته از نظر من همه آنها اصلاح طلب هستند.»

ایمانی درباره میزان موفقیت لیست رهروان ولایت (حامیان لاریجانی) در شهر تهران گفت: «به نظر من آقای کاظم جلالی که ممکن است سرلیست رهروان ولایت در تهران باشد هم امکان رای آوری پایینی دارد چون مردم به صورت لیستی رای می دهند و حتی اگر فرد غیرمعروفی در لیست ائتلاف اصولگرایان باشد بازهم رای خواهد آورد.»

این فعال سیاسی اصولگرا درباره میزان موفقیت لیست های مختلف در شهر تهران گفت: «به نظر من حدود نیمی از لیست های مربوط به اصلاح طلبان (حامیان دولت و ائتلاف اصلاح طلبان) در تهران رای می آورد و از لیست صدای ملت نهایت شخص آقای علی مطهری رای خواهد آورد و مابقی مربوط به ائتلاف اصولگرایان خواهد بود و از لیست رهروان ولایت هیچ کس حتی آقای کاظم جلالی هم رای نخواهد آورد.»

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب