19:17:30 - چهار شنبه 10 فوریه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رئیس انجمن حکمت ایران : چهار میلیون نسخه خطی عربی موجود در کشور هنوز به چاپ نرسیده است
کانال تلگرام سمنان لاین

 

 رئیس انجمن حکمت ایران گفت: چهار میلیون نسخه خطی عربی در کشور وجود دارد که کماکان به چاپ نرسیده است.

 دکتر غلام رضا اعوانی سه شنبه شب در گفت و گو با خبرنگاران در سمنان گفت: همجنین بی توجهی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مانع به چاپ رسیدن 40 درصد آثار بزرگ ترین فیلسوف دنیا ابوعلی سینا شده است.
وی اظهار داشت غربی ها همت بلندی در شناخت خوددارند، در تمامی دانشگاه های مهم اروپا تمامی آثار ارسطو تصحیح شده است و آثار ابوعلی سینا در دانشگاه های غرب بیش از پنج بار به زبان لاتین تصحیح شده است.
این چهره ماندگار کشور با بیان این که ابوعلی سینا به عنوان بزرگ ترین فیلسوف دنیا در غرب یاد می شود ، گفت : متاسفانه کتاب انصاف ابوعلی سینا که در 20 جلد در باب داوری میان حکما ایران و یونان از بین رفته است.
وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر توسعه علوم انسانی گفت: در دانشگاه ها تمامی علوم رونق یافته است اما با توجه به تأکید رهبری بر علوم انسانی، بی توجهی در این زمینه وجود دارد.
استاد اعوانی تصریح کرد : ایران استعداد بسیار خوبی در فلسفه دارد، اگر امکانات فراهم شود و تصمیمات درستی درزمینهٔ علوم انسانی گرفته شود، فلسفه ایران در جهان مطرح خواهد شد.
استاد اسبق دانشگاه شهید بهشتی بابیان این که در علوم انسانی امکانات بسیار زیادی نیاز نیست، اظهار کرد: تنها اگر بخشی از امکانات علوم مهندسی را به علوم انسانی اختصاص دهند کافی است.
وی با تأکید بر اینکه کتابخانه ها به عنوان تنها منبع علوم انسانی در کشور بسیار ضعیف هستند، خاطرنشان کرد: دانشگاه هاروارد 40 میلیون جلد کتاب دارد که در بخش کتب اسلامی از دانشگاه تهران نیز بهتر است.
این فیلسوف سمنانی نبودن کتابخانه های خوب، عدم ارتباط کشور با فرهنگ های دیگر، فقدان تسلط بر زبان های خارجی و نبود امکانات کافی ذیربط را از دلایل ضعف اندیشه در کشور برشمرد.
وی ادامه داد : استادان دانشگاه های غربی مسلط بر بیش از پنج زبان هستند اما در کشور تنها بالغ بر پنج نفر بر زبان سانسکریت به شکل متوسط مسلط هستند.
این فیلسوف مطرح معاصر خواستار گنجاندن زندگی نامه ابوعلی سینا به عنوان یک واحد درسی در دانشگاه ها شد و تصریح کرد : دانشجویان امروزی مثل حکمای گذشته نیستند، ابوعلی سینا درراه حکمت بسیار تلاش می کرده است.
وی واگذاری بررسی علوم انسانی به مؤسسات را اشتباه دانست و خاطرنشان کرد: دانشگاه ها باید با استفاده از فعالان علوم انسانی به بررسی مسائل مرتبط با علوم انسانی پردازند.
اعوانی بیان داشت : در کشور بالغ بر پنج میلیون دانشجو وجود دارد که از این میان یک سوم آن ها در علوم انسانی مشغول به تحصیل هستند.
وی خواستار تأسیس مراکز نمونه علوم انسانی در کشور شد و افزود : در کشور به کمیت بسیار توجه می شود اما در علوم انسانی باید کیفیت موردتوجه قرار گیرد.
فیلسوف غلامرضا اعوانی سه شنبه شب با حضور شماری از مسئولان ، دانشگاهیان و شهروندان در سالن شهید مطهری شهر سمنان تجلیل شد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب