8:29:34 - شنبه 6 فوریه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بازار تاریخی شهر سمنان ساماندهی و مرمت شد
کانال تلگرام سمنان لاین

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: بازار تاریخی شهر سمنان ساماندهی و مرمت شد.

حسین خواجه بیدختی روز شنبه  گفت : با توجه به آسیب های وارد شده به بازار سمنان، کار مرمت و ساماندهی بازار با انجام پی بندی پی های فرسوده و آسیب دیده، مرمت سقف و گنبدها و مرمت موضعی برخی عناصر متصل به بازار از جمله حمام های نخست و ناسار انجام شد.

وی اظهار داشت : کف فرسوده بازار نیز حد فاصل خیابان امام خمینی تا تکیه پهنه پس از اصلاح تاسیسات زیربنایی با همکاری اداره آب و فاضلاب، برق منطقه ای و مخابرات پس از زیرسازی های لازم و اجرای کانال فاضلاب برای دفع آب های سطحی با صرف اعتباری بالغ بر235 میلیون ریال به طول 220 مترمربع ساماندهی و مرمت شد.

بیدختی با قدردانی از انسجام دستگاه های اجرای ذیربط برای مشارکت در مرمت کف فرسوده بازار خاطرنشان کرد : تمام عملیات مرمت کفسازی برای رعایت رفاه حال کسبه و شهروندان به صورت شبانه انجام شده است.

بازار تاریخی سمنان از بناهای با ارزش بافت تاریخی و از بناهای دوره قاجار است و به شماره 1740 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

نور داخل بازار به وسیله نورگیرهای شیشه ای بزرگی که بر بالای هر طاق ساخته شده است تامین می شود، عناصر کالبدی بازار سمنان را کاروانسرا، حمام، مسجد ، تیمچه و تکیه تشکیل می دهند.

سر در شمالی بازار، آجر کاری شده و دارای پایه های سنگی و پشت بغل های زیبای کاشی کاری است، کتیبه ای از کاشی لاجوردی که قسمتی از سوره مبارکه (اقراء) به خط ثلث را در بر دارد بر بالای سردر به چشم می خورد. 

بازار جنوبی یا بازار حضرت از خیابان امام خمینی شروع و به تکیه بزرگ پهنه و محله اسفنجان ختم می شود.

سر در شمالی بازار حضرت مشابه سر در شمالی بازار جنوبی است، بازار طوری ساخته شده که در تابستان خنک و در زمستان نسبتا گرم است.

راسته بازار شهر و بازار حضرت کنونی در اصل به هم متصل بوده و راسته بازار اصلی شهر را تشکیل می داده است ولی در زمان پهلوی اول به دلیل خیابان کشی و شهرسازی آن دوران، بازار بزرگ به وسیله خیابان امام خمینی فعلی به دو قسمت تقسیم شده است که اکنون به آن بازار شمالی و بازار جنوبی یا بازار حضرت می گویند. این مکان از امکان تجاری بسیار مهم گذشته و حاضر سمنان است .

بازار سمنان از خیابان شهدا شروع و تا خیابان امام خمینی (ره) ادامه می یابد.

 

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب