17:59:56 - چهار شنبه 27 ژانویه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کتاب بی نظیر «فرهنگ واژگان فارسی به سمنانی» تألیف استاد وزیری به مناسبت ثبت زبان سمنانی در میراث معنوی کشور منتشر شد
کانال تلگرام سمنان لاین

تصویر استادذبیح‌الله وزیری

 

خواجه‌بیدختی،مدیر کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان سمنان گفت: همزمان با ثبت زبان سمنانی در فهرست میراث معنوی کشور، کتاب «فرهنگ واژگان فارسی به سمنانی» تالیف ذبیح‌الله وزیری نویسنده و پژوهشگر سمنانی منتشر شد.

به گزارش سمنان لاین حسین خواجه‌بیدختی اظهار کرد: این کتاب شامل گنجینه‌ای از واژه‌ها و اصطلاحات فارسی به زبان سمنانی است که در دو جلد منتشر شده و به زودی مراسم رونمایی از آن برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه این کتاب با حمایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان منتشر شده است، افزود: این کتاب توسط انتشارات آبرخ در دو جلد و 1200 صفحه منتشر شده است.

بیدختی، کتاب «فرهنگ واژگان فارسی به سمنانی» را در نوع خود بی‌نظیر عنوان کرد و گفت: برای نخستین بار است که کتابی در این سطح و با این کیفیت در رابطه با زبان سمنانی منتشر می‌شود.

وی با اشاره به ثبت زبان سمنانی در فهرست میراث معنوی کشور گفت: این پرونده با عنوان «سمنی زفون» (زبان سمنانی) در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.

پیش‌تر نیز کتاب «گنجینه‌ای از مثل‌های گویش سمنانی» در دو جلد شامل 1680 صفحه و دارای 5258 مثل، اصطلاح و کنایه به همراه دعاها، نفرین‌ها، تهدیدها و شوخی‌های سمنانی یا رایج در گویش سمنانی تالیف ذبیح الله وزیری در انتشارات آبرخ منتشر شده است.

کتاب «گنجینه‌ای از مثل‌های گویش سمنانی» در مراسم کتاب فصل تابستان 1391 و همچنین مراسم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در بهمن‌ماه 1391 به عنوان کتاب شایسته تقدیر شناخته شد.

 

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب