7:10:19 - سه شنبه 26 ژانویه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
زمزمه «لیست مشترک» در اردوی حامیان دولت
کانال تلگرام سمنان لاین

 

صدای پای «لیست مشترک» ائتلاف جریان‌های اصلاح‌طلب، اعتدالی و مستقل به گوش می رسد. رد صلاحیت‌ها در ابتدا شوک به جریان‌های سیاسی وارد کرد، تا جایی که اغلب تشکل‌های غیراصولگرا اعلام کردند با این شرایط، نمی‌توانند فهرست کاملی ارائه کنند.
به گزارش سمنان لاین روزنامه ایران در گزارشی نوشت: صدای پای «لیست مشترک» ائتلاف جریان‌های اصلاح‌طلب، اعتدالی و مستقل به گوش می رسد. رد صلاحیت‌ها در ابتدا شوک  به جریان‌های سیاسی وارد کرد، تا جایی که  اغلب تشکل‌های غیراصولگرا اعلام کردند با این شرایط، نمی‌توانند فهرست کاملی ارائه کنند. اما حالا به رغم شرایط دشوار، آنان به راهکار تازه ای می اندیشند. اکنون از سخنگوی حزب اعتدال و توسعه، تا دبیرکل کارگزاران و قائم مقام حزب اعتماد ملی، یکصدا از ضرورت ائتلاف سخن می‌گویند، عزمی که باید به تدوین فهرست واحد منتهی شود. این نکته‌ای است که اعضای تشکل‌های اصلاح‌طلب و اصولگرایان معتدل نیز آن را با «ایران» در میان گذاشتند. این تکاپوی جدی، ناشی از این واقعیت است که رقیب با فراغ بال بیشتری تلاش‌های خود را معطوف تهیه فهرست واحد کرده است. درباره الزامات این ائتلاف بسیار محتمل، نظر اعضای ارشد احزاب سیاسی را جویا شدیم که می‌خوانید.
٭٭٭
دهقان: چاره‌ای جز ائتلاف نداریم
حزب اعتدال و توسعه، از جمله احزابی است که زین پس ائتلاف را دنبال می‌کند و این نکته‌ای است که سخنگوی این حزب بر آن صحه می‌گذارد. غلامعلی دهقان، رد صلاحیت‌ها را تهدیدی عنوان کرد که می‌توان آن را به یک فرصت تبدیل کرد تا همگرایی میان جریان‌های سیاسی ایجاد شود. وی به «ایران» گفت: تا این لحظه شرایط حاکم بر انتخابات جبری را ایجاد کرده است که جناح‌های حامی دولت چاره‌ای جز ائتلاف ندارند.

وی با اشاره به اینکه در خوشبینانه‌ترین حالت، در نهایت 10 تا 20 درصد افراد رد صلاحیت شده به گردونه رقابت‌های انتخابات بازخواهند گشت، خاطرنشان کرد: از آنجایی که در دو سال گذشته نوعی همگرایی و همسویی میان نیروهای حامی دولت شامل اصلاح‌طلبان، اعتدالیون، اصولگرایان معتدل و مستقلان اعتدالگرا وجود داشت، همین همگرایی می‌تواند محور مشترکی باشد تا در شرایط فعلی، اختلاف سلیقه‌های گذشته به کناری گذاشته شده و گرایش‌های متفرق جامعه به هم نزدیک شود. دهقان این اجماع را راهی برای مواجهه انتخاباتی با اصولگرایانی دانست که از  فرصت بررسی صلاحیت‌ها، نهایت بهره‌برداری را می‌کنند و تلاش می‌کنند به وحدت و فهرست مشترک برسند.  

وی با اشاره به اینکه نوعی جبر بر جریانات منتقد اصولگرا حاکم شده است و آنان اکنون چاره و گریزی جز ائتلاف، همگرایی و اجماع ندارند، درباره عملیاتی شدن این رویکرد در هفته‌های منتهی به انتخابات نیز گفت: طی ماه‌های اخیر قطعاً تعاملاتی میان ما و اصلاح‌طلبان، معتدلان اصولگرا و مستقلان اعتدالگرا بوده است و بعد از اعلام نهایی نظر شورای نگهبان، به نظر می‌رسد زمان به نتیجه رسیدن مذاکرات فرا می رسد.  

سخنگوی حزب اعتدال و توسعه درباره رویکرد گذشته این حزب مبنی بر ارائه فهرست مستقل نیز تصریح کرد: فهرست مستقل به معنای ارائه یک فهرست اختصاصی نبود. همان موقع نیز ما پیشنهاد فهرست مشترکی از اصلاح‌طلبان و معتدلان اصولگرا را ارائه دادیم که در کنار اعتدالیون، بتوانند جبهه مشترکی را در انتخابات شکل دهند که متأسفانه بعداً فهرست مستقل، اختصاصی قلمداد شد. ما تأکید داشتیم که قرار نیست تجربه رایحه خوش خدمت را تکرار کنیم و به دنبال همگرایی اعتدالیون جناح‌ها فراسوی یک جناح خاص هستیم.

کرباسچی: فهرست مشترک، ممکن است
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی، دایره ائتلاف احزاب و جریان‌ها را گسترده قلمداد کرده و از احتمال حضور اصولگرایان معتدل در این ائتلاف و فهرست نهایی سخن گفته است. غلامحسین کرباسچی در گفت‌وگو با «عصر ایران» در پاسخ به سؤالی درباره احتمال ارائه فهرست مشترک از سوی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل با توجه به رد صلاحیت‌ها اظهار کرد: ممکن است دوستان با توجه به شرایط به چنین نتیجه‌ای برسند و فهرست مشترکی را ارائه کنند. وی در واکنش به رایزنی‌های روحانی و لاریجانی درباره رد صلاحیت‌ها افزود: اطلاعی از رایزنی سران قوا ندارم. در تمام انتخابات‌ها دستگاه‌های نظارتی ابهاماتی داشتند که مسئولان اجرایی در مقاطع مختلف با ارائه توضیحات کافی این ابهامات را رفع کرده‌اند. مسئولان اجرایی و نظارتی باید در مورد انتخابات با هم تبادل اطلاعات کنند و سخنان یکدیگر را بشنوند.

نعمتی: عقلا باید با هم بنشینند و بحث کنند
آنچه کرباسچی به آن اشاره می‌کند، نکته‌ای است که یک عضو فراکسیون رهروان مجلس و از نمایندگان نزدیک به علی لاریجانی نیز بر آن صحه می‌گذارد. بهروز نعمتی در گفت‌و‌گو با «ایران» با اشاره به اینکه با توجه به پسابرجام، مجلس آینده باید بتواند مشکلات و مطالبات مردم را دنبال و حل کند، اظهار کرد: اجرای این توقعات، نیازمند مجلس منسجمی است که به دور از افراط و تفریط کار خود را پیش ببرد. به همین دلیل، معتقدیم ائتلاف مورد اشاره از سوی سخنگوی حزب اعتدال و توسعه، راه حلی است که می‌تواند به عنوان یک پیشنهاد مدنظر قرار بگیرد. وی درباره میزان عملیاتی بودن این رویکرد، با توجه به فرصت اندک تا انتخابات، خاطرنشان کرد: عقلا باید با هم بنشینند، بحث کرده و نظرات خود را مطرح کنند. اجرای آنچه آقای دهقان به آن اشاره کرد، مستلزم آن است تا دوستانی از مجموعه‌هایی که اسم بردند (یعنی اعتدالی‌ها و مستقلان) کنار هم بنشینند و حرف‌های خود را مطرح کنند. این نماینده نزدیک به علی لاریجانی با اشاره به این در عالم سیاست می‌توان بسیاری از رایزنی‌ها را انجام داد، ادامه داد: بویژه اینکه حزب اعتدال و توسعه، مجموعه خوبی است و نیروهای این مجموعه حرفی برای گفتن دارند و می‌شود که دوستان بنشینند و حرف‌های خود را مطرح کنند.

منصوری: اصلاح‌طلبان از ابتدا پیگیر ائتلاف فراگیر بودند
یک عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، ضرورت ائتلاف مورد اشاره دهقان را تأیید کرد و درعین حال، ائتلاف فراگیر را مبنای رویکرد شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان برشمرد.

آذر منصوری در گفت‌وگو با «ایران» با بیان اینکه همه تصمیمات ما به عنوان یک حزب، در قالب شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان است و همواره بر این اساس اقدام خواهیم کرد، اظهار کرد: از ابتدا، مبنای شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان،  ایجاد ائتلاف فراگیر با شعاع حداکثری، میان مجموعه اصلاح‌طلبان با نیروهای حامی دولت بوده است که به همین دلیل، از ابتدای شکل‌گیری این شورا، نماینده‌های حزب اعتدال و توسعه در جلسات شورای مشورتی اصلاح‌طلبان دعوت می‌شدند. وی در بیان ضرورت اتخاذ رویکرد ائتلاف گفت: ما در یک شرایط رقابت برابر وارد انتخابات نشدیم و بسیاری از پیش‌بینی‌ها حاکی از آن بود که با این حجم از رد صلاحیت مواجه شویم.  

منصوری با اشاره به اینکه از ابتدا، ائتلاف با مجموعه حامیان دولت، به عنوان یک ائتلاف محتمل مطرح بوده است، ادامه داد: با توجه به شرایطی که در آینده پیش خواهد آمد، یعنی اعلام نظر قطعی هیأت‌های نظارت و شورای نگهبان، ائتلاف‌های دیگری هم ممکن است اتفاق بیفتد. این عضو حزب اتحاد ملت، این را نیز گفت که از حالا نمی‌توان نه در نفی و نه اثبات ائتلاف‌هایی که ممکن است در آینده شکل بگیرد، با قاطعیت اعلام نظر کرد. بلکه تنها پس از اعلام نظر شورای نگهبان، باید با توجه به ظرفیت‌ها و اقتضائات، بهترین و عاقلانه‌ترین تصمیم را برای شکل‌گیری مجلسی با حداقل‌های مطلوب اتخاذ کرد.

منتجب‌نیا: بحث ائتلاف در جبهه اصلاحات مطرح است
قائم مقام حزب اعتماد ملی نیز تأیید کرد که اکنون در جبهه اصلاحات مسأله ائتلاف مطرح است، اما هنوز تصمیمی گرفته نشده است. حجت‌الاسلام رسول منتجب‌نیا به «ایران» گفت منتظر هستیم تا رایزنی‌های چهره‌های ارشد دولت با شورای محترم نگهبان به نتیجه برسد و چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب تأیید شوند، در این صورت دیگر نیازی به ائتلاف با اصولگرایان یا افراد مستقل نخواهد بود.  این فعال سیاسی با اشاره به اینکه اصلاح‌طلب‌ها و اعتدالیون می‌توانند فهرست مشترکی ارائه بدهند، اظهار کرد: اگر باوجود رایزنی با شورای نگهبان، تعداد تأیید صلاحیت شدگان اصلاح‌طلب کافی نباشد، در این صورت فهرست خالی خواهد بود و دیگر گریزی جز ائتلاف نیست. هرچند یک نظر هم این است که فهرست با لایه‌های دوم و سوم اصلاح‌طلبان و اعتدالیون تکمیل شود و نظر دیگر معتقد است که چهره‌های اصولگرای معتدل هماهنگ با دولت که شانس رأی‌آوری دارند برای تکمیل فهرست انتخاب شوند.

اشرفی اصفهانی: رایزنی‌ها جواب ندهد، ائتلاف قطعی است
یک عضو جبهه مستقلین نیز دیدگاه‌های مشابهی با دیگر فعالان سیاسی دارد. حجت‌الاسلام محمد اشرفی اصفهانی با اشاره به اینکه هنوز نتایج نهایی بررسی صلاحیت‌ها مشخص نیست و حداکثر تا 20 بهمن ماه فرصت باقی است، به «ایران» اظهار کرد: امیدواریم رایزنی‌های اعضای ارشد دولت با شورای نگهبان به نتیجه مثبت منتهی شده و افراد بیشتری تأیید شوند تا فهرست کامل ارائه شود، اما اگر این اتفاق نیفتد و فهرست اصلاح‌طلبان، مستقل‌ها و اعتدالیون به حد نصاب نرسد، قطعاً ائتلاف صورت خواهد گرفت. وی اضافه کرد که فعلاً هیچ کدام از گروه‌ها به این جمع‌بندی نهایی نرسیدند که باید فهرست واحد ارائه دهند. اما در پایان بررسی صلاحیت‌ها، اگر خواست این جریان‌ها تأمین نشد، آن وقت آقایان با هم خواهند نشست تا تدبیر دیگری بیندیشند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب