11:03:27 - چهار شنبه 20 ژانویه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سمپوزیوم ملی ارتقای ایمنی حمل و نقل جاده ای در سمنان برگزار شد
کانال تلگرام سمنان لاین

اولین سمپوزیوم ملی ارتقای ایمنی حمل و نقل جاده ای در بستر آمایش سرزمین روز چهارشنبه در دانشگاه آزاد واحد سمنان برگزار شد.

 رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان و رئیس این سمپوزیوم ملی در آئین افتتاحیه این سمپوزیوم گفت : رتبه کشور در میزان تلفات و حوادث جاده ای بالاست به طوری که در 10 سال گذشته تعداد 247 هزار نفر و در سال 93 تعداد 17 هزار نفر در سوانح رانندگی در ایران جان باختند.
شاهرخ رنجبر بهادری افزود: به این ترتیب، روزی پنج نفر و در هر ساعت حدود دو نفر در سوانح رانندگی جاده ای در ایران جان خود را از دست می دهند.
وی خسارت اقتصادی، جانی و معنوی از دست رفتن هر فرد برای کشور را حدود 20 میلیارد ریال عنوان و خاطرنشان کرد: با وجود روند کاهشی تعداد تلفات جاده ای حوادث رانندگی در سال های اخیر ،ایران هنوز از میزان متوسط تلفات جاده ای سوانح فاصله دارد.
مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان سمنان و دبیر سمپوزیوم ملی ارتقای ایمنی حمل و نقل جاده ای در بستر آمایش سرزمین نیز ایمنی را یک فرآیند مشارکتی دانست و گفت : تخصصی کردن موضوع ایمنی و لحاظ آن در پهنه سرزمینی، هدف اصلی سمپوزیوم ملی ارتقای ایمنی حمل و نقل جاده ای است.
داود فهندژ سعدی با تاکید بر لزوم لحاظ ایمنی در نظام برنامه ریزی کشور، ایمنی و ارتقای ایمنی جاده ای را موضوعی چند وجهی عنوان و خاطرنشان کرد: این سمپوزیوم به دنبال یافتن راه برای ارتقای ایمنی و ارتقای مدیریت راهبردی در حمل و نقل و نظام مند کردن آن است.
وی تاکید کرد : در راهسازی باید توجه داشت کوتاهترین مسیر لزوما بهترین مسیر نیست و گاه باید برای تامین ایمنی راه، با هزینه بیشتر، مسیر طولانی تر برای راهسازی انتخاب شود.
مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان سمنان و دبیر سمپوزیوم ملی ارتقای ایمنی حمل و نقل جاده ای، بر لحاظ کردن عامل انسانی در سوانح و لحاظ فضا، وسعت و بُعد ساخت، در طراحی های الگوهای ایمنی تاکید کرد.
دبیر علمی اولین سمپوزیوم ملی ارتقای ایمنی حمل و نقل جاده ای گفت: از بین بیش از 120 مقاله ارسالی به دبیرخانه علمی سمپوزیوم، ارائه 16 مقاله به صورت سخنرانی در این سمپوزیوم در نظر گرفته شده است.
محمدرضا احدی افزود: مقالات انتخاب شده، به صورت سخنرانی در شش بخش تخصصی ارایه می شود و در نشست پایانی سمپوزیوم، دستاوردهای مقالات و سخنرانی ها، جمع بندی و در قالب راهکار های اجرایی، برای بهره برداری در اختیار مسئولان قرار خواهد گرفت.
اولین سمپوزیوم ملی ارتقای ایمنی حمل و نقل جاده ای در دانشگاه آزاد اسلامی سمنان با محورهای راه های ایمن کویری، وسایل نقلیه ایمن، کاربران ایمن، تدوین و اعمال قوانین ترافیکی، ایمنی راه در بسیتر آمایش سرزمین و سامانه های هوشمند حمل و نقل(ITS) برگزار شد.
نقش سامانه های هوشمند، راهکارهای ارتقای ایمنی در محورهای بیابانی، بررسی تفاوت الگویی برخوردهای ترافیکی کشنده در مناطق کویری، بررسی اثر قوانین و مقررات بر میزان مرگ ناشی از سوانح، تحلیل عوامل موثر بر واژگونی خودروها در جاده های کویری، ارزیابی عوامل اجتماعی و محیطی در بروز تصادفات، ادراک خطر بر اساس مولفه های رفتار رانندگان، عوامل موثر در کاهش تصادفات خودروهای سنگین، بررسی نقش عوامل بیولوژیک بر مهندسی ترافیک و چگونگی تاثیر تکنیک های زیستی در ایمن سازی عبور و مرور و … عنوان بخشی از مقاله های ارایه شده در این سمپوزیوم ملی بود.
داود کشاورزیان معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان راهداری کشور، سردار موسی امیری جانشین راهور ناجا، سردار محمدرضا مهماندار معاون عملیات ترافیک پلیس راهور، مسئولینی از استانداری و ادارات کل استان سمنان به همراه صاحبنظران حوزه حمل و نقل جاده ای در این همایش حضور داشتند.
دو کارگاه تخصصی با عنوان راه های کویری و اقدامات و الزامات لازم در کاهش سوانح رانندگی و کارگاه مدیریت و ارتقای ایمنی راه در بستر آمایش سرزمین، یک نشست تخصصی برگزار شد و نمایشگاهی از خودروهای کلاسیک و لاشه خودروهای آسیب دیده در تصادفات، در حاشیه این سمپوزیوم به نمایش درآمد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب