18:41:42 - یکشنبه 17 ژانویه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان: مدیریت روان آبها، بهترین تامین کننده نیاز آبی استان سمنان است
کانال تلگرام سمنان لاین

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با اشاره به لزوم توجه به مدیریت درون حوزه ای برای تامین آب استان سمنان، گفت: مدیریت روان آبها با اجرای طرح های آبخیزداری، رافع مشکلات کمبود آب در استان سمنان است.

به گزارش سمنان لاین علینقی حیدریان روز یکشنبه در نشستی در خبرگزاری جمهوری اسلامی سمنان، آب را مهم ترین چالش منابع طبیعی استان برشمرد و گفت : آبخیزداری مدیریت درست منابع آبی است، یعنی اگر بتوان 20 درصد روان آب را مدیریت کنیم، میزان قابل توجهی منبع آبی استان سمنان تامین می شود.
وی خاطرنشان کرد : از نظر کارشناسی در صورت اجرای عملیات آبخیزداری در یک هکتار به میزان 530 تا 570 متر مکعب آب قابل استحصال است.
وی یادآور شد: کار آبخیزداری فقط انجام امور مکانیکی نیست، یعنی در اجرای طرح های آبخیزداری فقط سازه ایجاد نمی کنیم، بلکه با ایجاد پوشش گیاهی، کار بیولوژیکی هم انجام می شود.
حیدریان اظهار داشت : اگر 80 درصد یک منطقه تبدیل به پوشش گیاهی شود یک قطره آب تبدیل به سیل نمی شود، بلکه آب بارش ها جذب می شود و تبخیر و فرسایش خاک رخ نمی دهد، به همین دلیل در جنگلی که در بالادست آن تخریب نشده باشد، سیل حادث نمی شود.
وی خاطرنشان کرد : از 9.7 میلیون هکتار اراضی استان سمنان، 5.5 میلیون هکتار حوزه سیل خیز است که حدود 3.5 میلیون هکتار در جنوب استان قرار دارد که اولویت درجه دو و سه برای اجرای طرح های آبخیزداری است.
وی اولویت اول اجرای این عملیات را مناطق شمالی استان سمنان اعلام کرد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان ادامه داد: چندین سال پیش اعتبار مطالعه و اجرای پروژه های آبخیزداری استان همخوانی داشت، ولی در چند سال اخیر به خاطر مشکلات اعتباری، کار متوقف شد و اکنون پیش بینی شده است.
وی ادامه داد : از 47 حوزه نیازمند اجرای طرح های آبخیزداری؛ 15 زیر حوزه مانند فولادمحله عملیات آبخیزداری به طور کامل اجرا شده و جلوی سیلاب ها گرفته می شود.
مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان یادآور شد : با روند کنونی تخصیص اعتبار، تکمیل پروژه های آبخیزداری در این استان 40 سال طول می کشد در صورتی که حوزه آبخیزداری مانند حوزه سلامت باید مهم و حیاتی دیده شود.
وی خاطرنشان کرد: برای هر هکتار عملیات آبخیزداری 700 تا 800 هزار تومان اعتبار نیاز است.
وی گفت: اعتبار فعلی پاسخگوی اجرای پروژه های آبخیزداری استان سمنان نیست و از سویی نیز اکوسیستم هر منطقه را باید در تامین آب لحاظ کرد.
حیدریان با اشاره به اینکه تغییر اقلیم پَراکنش و میان بارش ها را تعییر داده که افزایش سیبلاب ها را به همراه داشته است ادامه داد: در سالهای اخیر بارشها کم شده، ولی میزان آن در دوره زمانی خاص، کوتاه و خطرناک شده است.
وی با بیان این که در قانون برنامه کشور نقش منابع طبیعی در بخش آب تعیین شده ولی مدیران ارشد استانی تا پیش از این، توجه لازم به نقش منابع طبیعی نداشتند، گفت: از نظر کارشناسی منابع طبیعی، مدیریت درون حوزه ای بهترین راهکار تامین منابع آبی است.
مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان با بیان اینکه در استان سمنان از پنج میلیون هکتار 2.5 میلیون هکتار حوزه اصلی سیل خیز است، گفت: این مناطق سیل خیز از سال 75 به طور دقیق مطالعه و شناسایی شده اند.
وی با اشاره به تعریف 47 زیر حوزه در این 2.5 میلیون هکتار حوزه سیل خیز استان سمنان، اضافه کرد: این مناطق 570 هکتار را شامل می شود که کار مطالعه آن کامل شده است.
حیدریان به اولویت بندی مناطق سیل خیز در سمنان اشاره و خاطرنشان کرد : به عنوان مثال انجام امور آبخیزداری در منطقه شهرک صنعتی ضروری تر از جنوب سمنان است، زیرا طرح آبخیزداری از سرشاخه باید انجام شود تا موجب ویرانی زیرشاخه نشود.
حیدریان گفت: اکوسیستم به آب بارش ها نیاز دارد، ولی باید با اقدامات آبخیزداری، کاری کرد که این تغدیه به شکل مخرب درنیاید.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان اضافه کرد: باید به انتقال کنترل شده سیلاب ها به زیرشاخه ها پرداخت تا حیات وحش و طبیعت نیز به آب موردنیاز خود برسد و از تخریب اکوسیستم نیز جلوگیری شود.
وی ادامه داد: از 47 زیر حوزه تعریف شده سیل خیز استان سمنان تاکنون بر روی 15 حوزه کار شده و اجرای عملیات آبخیزداری در 17 حوزه نیمه کاره است.
وی تصریح کرد: اکنون از 47 حوزه سیل خیز در 15 حوزه کار اجرایی تکمیل شده و 17 حوزه مطالعه شده و کار اجرایی نیمه کاره است و 15 زیرحوزه دست نخورده است.
حیدریان با بیان این که اعتبار سالانه مصوب این طرح ها حدود 20 میلیارد ریال و برای کار آبخیزداری رقم قابل توجهی نیست، گفت : اگر دیدگاه ها تغییر نکند و در کشور منابع طبیعی را حوزه درجه چهار و پنج نبینند، می شود با تخصیص اعتبار موردنیاز به نتیجه لازم رسید.
مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان تصریح کرد: با فهرست بهای 93 برای تکمیل 47 حوزه سیل خیز این استان 830 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
وی تصریح کرد: در سفر رئیس جمهوری به استان، مقرر شد 350 میلیارد ریال برای عملیات آبخیزداری این استان طی سال های 95 و 96 اختصاص یابد که اکنون در وزارتخانه و دولت مصوب شده است و اگر این اعتبار محقق شود تا پنج سال آینده وضعیت بهتر می شود.
وی با بیان این که دو موضوع اشکال ساختاری و نبود باور قلبی مدیران ارشد، مشکل اصلی پبشبرد اهداف منابع طبیعی است، افزود : کل منابع طبیعی استان 60 میلیارد ریال اعتبار دارد.
وی یادآور شد: به همین منظور، در برنامه پنج ساله برای اجرای طرح های آبخیزداری در 47 حوزه سیل خیز این استان 830 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.
حیدریان تاکید کرد: باید باور به منابع طبیعی در تصمیم گیری های کشوری گنجانده شود، اگر منابع طبیعی در نگاه واقعی تصمیم گیران در اولویت باشد، اهداف محقق می شود و اگر کشور به این نتیجه رسیده که اولویت اول استان سمنان آب است، باید در بودجه و برنامه این استان این نگاه عملیاتی شود. 
وی با بیان این که منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان 320 نیرو اداری و حفاظتی دارد، گفت: بر اساس معیار جهانی هر 10 هزار هکتار و در ایران هر 30 هزار هکتار به یک نیروی حفاظتی نیاز است.
وی با اشاره به 9.3 میلیون هکتار اراضی تحت مدیریت منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: این استان 52 نیروی حفاظتی دارد.
حیدریان اظهار کرد: اگر برای هر 50 هزار هکتار مفید در پنج میلیون هکتار اراضی استان سمنان، یک نیرو در نظر گرفته شود، کفایت می کند.
وی با تاکید بر اینکه به هیچ وجه مخالف انتقال آب دریای خزر به استان سمنان نیستیم، خاطرنشان کرد: علاوه بر این راهبرد باید به آنچه طبیعت در سفره آبی خودمان قرار داده است نیز توجه کنیم.
حیدریان انتقال آب زاینده رود به یزد و قم را نمونه انتقال حوزه به حوزه آب در کشور عنوان و خاطرنشان کرد: انتقال حوزه به حوزه آب، ایجاد تغییر در طبیعت است و اکوسیستم طبیعی را به هم می ریزد، هزینه بالا و تبعات اجتماعی دارد.
وی با بیان اینکه تجربه ثابت کرده است که فقط مدیریت درون حوزه ای در تامین منابع آبی می تواند مفید باشد ادامه داد: از 9.7 میلیون هکتار مساحت استان 9.3 میلیون هکتار شامل جنگل و بیابان و مراتع، اراضی منابع طبیعی است و بقیه مناطقی است که مدیریتش با منابع طبیعی نیست.
وی خاطرنشان کرد: از این میزان دو میلیون هکتار اراضی سیل خیز در استان سمنان وجود دارد که سفره طبیعی است و نیاز به مدیریت دارد تا به کویر وارد نشود.
وی آسیب به زمین های کشاورزی، شستن خاک حاصلخیز و ورود آن خاک به کویر، پرشدن سدها از رسوب و کاهش عمر سدها را مهم ترین آسیبهای سیل در مناطق سیل خیز عنوان کرد.
وی دو وظیفه منابع طبیعی را کاهش آسیب سیلاب ها برای ورود کنترل شده آن به دشت و جلوگیری از فرسایش خاک دانست که تغذیه سفره های زیرزمینی را نیز به همراه دارد.
وی گفت : از سال 75 تا 94 حدود 300 سیل در استان سمنان با حجم های مختلف رخ داده است. 
وی با بیان اینکه اگر یک دهم هزینه ساخت سدها، اقدامات آبخیزداری انجام شود، خسارت سیل به سدها را در کشور نخواهیم داشت ، گفت: عمر سدها نیز با این روش افزایش می یابد.
حیدریان مقدار عرصه های جنگلی این استان را 352 هزار هکتار اعلام و اضافه کرد : 58 هزار هکتار از این مقدار پهن برگ هیرکانی، 142 هزار هکتار سوزنی برگ و صدر هزار هکتار جنگل دست کاشت تاغ و 152 هزار هکتار سوزنی برگ اُرس است.
وی مقدار سطوح اراضی مرتعی استان سمنان را 3.7 میلیون هکتار عنوان کرد و گفت : این مراتع از نوع درجه دو و سه است.
مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان مقدار بیابان این استان را 5.2 میلیون هکتار ذکر کرد و افزود : از این مقدار 1.2 میلیون هکتار مناطق تحت تاثیر فرسایش بادی است .
به گفته وی مناطق فرسایش بادی در این مناطق 470 هزار هکتار شامل 20 نقطه است.
وی تعداد دام سبک این استان را یک میلیون و 300 هزار راس دام اعلام کرد و یادآور شد : اکنون 900 هزار راس دام از مراتع این استان بهره می برند که از نظر قشلاق مشکلی وجود ندارد و بیشترین منطقه ییلاقی استان که در مهدیشهر قرار دارد که در حدود یک تا 1.5 برابر ظرفیت مرتع دام مازاد از آن استفاده می کند.
حیدریان اعتبار مصوب سال جاری این اداره کل را حدود 84 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود : تاکنون 35 درصد این مقدار اعتبارات مصوب تخصیص یافته است.
وی اعتبار استانی مصوب این حوزه را در سال جاری 82 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت : تاکنون 36 درصد این مقدار اعتبار محقق شده است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب