19:19:48 - شنبه 16 ژانویه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
همایش شبی با مولانا در تالار تئاتر شهر سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

 استاد ادبیات دانشگاه های کشور گفت : گویش های محلی سرزمین ایران به عنوان گنجینه های بی بدیل زبان با شتاب در حال فراموشی است.

مقصود پرهیز جوان در حاشیه همایش شبی با مولانا در سمنان افزود : ریزه کاری ها، افسون گری ها و شیرینی های زبان و گویش های محلی در زیر غبار فراموشی ها قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه نوشته و خوانده نشدن یک گویش برای نابودی آن در گذر یکی دو نسل آینده بسنده است ،اظهار داشت: برای احیای گویش ها تنها سخن گفتن به آن گویش کفایت نمی کند و باید این گویش را از حالت خاموش به حالت زنده در آورد و با تولید محتوا در قالب داستان و نوشتن آن در مطبوعات محلی جانی دیگر به آن بخشید.
پرهیز جوان در خصوص راهکارهای آشنایی جوانان و نوجوانان با بزرگان فرهنگ و ادب پارسی از جمله مولانا تصریح کرد: در تولید و عرضه دستاوردها و خوراک معنوی برای جامعه از سرچشمه های زلال اندیشه و جکمت مشرق زمینی خود، بسی به دور افتاده این و جز تقلید از اندیشه ها و راهکارهای فرسوده و دست مال شده که انجام نمی شود، دقت نکردن علمی و نداشتن شیوه نیز آفت بزرگی است که گریبان جامعه را گرفته است.
به گزارش سمنان لاین ، این استاد و صاحبنظر ادبیات فارسی گفت: اگر امروز غربیان خود را بیش از ما خود را به مولانا نزدیک و نیازمند می بینند شاید از این رو باشد که مرحله یا مراحلی در توسعه پایدار از ما پیش هستند.
همایش شبی با مولانا در قالب نشست های ادبی هنری قومس پنجشنبه شب در تالار تئاتر شهر سمنان برگزار شد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب