17:53:31 - چهار شنبه 13 ژانویه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ایجاد بخش گویش مناطق کویری استان و بخش مشاهیر در کتابخانه مرکزی استان سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان سمنان با اشاره به افتتاح سه باب کتابخانه در دهه فجر از رونمایی 14 عنوان کتاب مؤلفان بومی و ایجاد دو بخش جدید در کتابخانه مرکزی این استان خبر داد.

 

علیرضا شاه حسینی روز چهارشنبه در نشست انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سمنان گفت : گام های بزرگی در بحث کتاب خوانی برداشته شده است اما برای رسیدن به حد مطلوب راه زیادی باید طی شود.
وی با اشاره به این که ٦٧ باب کتابخانه عمومی مشارکتی در استان سمنان فعال است، افزود : تا دهه فجر امسال، سه باب کتابخانه دیگر نیز به بهره برداری می رسد. 
شاه حسینی اظهار داشت: به منظور توسعه کتاب و کتابخوانی و معرفی تازه های نشر استانی در ٣٠ دیماه امسال، از ١٤ عنوان کتاب مؤلفان بومی رونمایی می شود. 
وی ادامه داد : بازدید مسئولان به ویژه اعضای انجمن از کتابخانه های عمومی به صورت مداوم به منظور بهره گیری از نظرات و تجربیات ارزشمند آنان در توسعه کتاب و کتا بخوانی مؤثر است. 
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان سمنان از ایجاد بخش گویش مناطق کویری استان و بخش مشاهیر در کتابخانه مرکزی استان خبر داد و افزود : پژوهشگران و گردشگران در این بخش می توانند به آسانی به منابع مربوط به زبان و گویش استان و هم چنین مناطق کویری دسترسی داشته باشند.
وی تاکید کرد : باید زیرساخت های کار فرهنگی در این شهرستان تقویت شود و همه مدیران برای رفع مشکلات با همدلی و همکاری و پیگیری جدی گام بردارند. 
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سمنان در این نشست از برگزاری چهار نشست کتاب خوان در این شهرستان خبر داد و گفت: باید به فکر توسعه، رشد و ایجاد تغییر در اذهان عمومی باشیم و از ظرفیت کتابخانه های عمومی برای گسترش فعالیت های فرهنگی و بحث کتاب و کتابخوانی استفاده کنیم. 
امیرابراهیم شریفی برگزاری چهار نشست کتاب خوان در شهرستان سمنان، مسابقات فرهنگی به مناسبت های مختلف و نقد و رونمایی کتاب را از مهم ترین عناوین برنامه های فرهنگی اجرا شده در کتابخانه های عمومی شهرستان ذکر کرد.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سمنان از همه مردم فرهنگی شهر سمنان خواست تا با مطالعه کتاب، علاوه بر رشد آگاهی و خردورزی خود، در ساخت جامعه ای سالم و پویا سهیم باشند.
رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سمنان گفت: بخش نسخ خطی در کتابخانه مرکزی استان سمنان باید تکمیل و تجهیز شود. 
سیدعباس دانایی با اشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی در اعتلای فرهنگ عمومی جامعه، وقف را سنت حسنه ای عنوان کرد و بیان داشت: بخش نسخ خطی در کتابخانه مرکزی استان سمنان بهترین گنجینه برای نگهداری کتب خطی و ارزشمند مردم فرهنگی استان است؛ از این رو، با برنامه ریزی و ارائه فراخوان در شهر، باید منابع این بخش را تکمیل و تجهیز کرد.
وی با تأکید بر اینکه سمنان استانی فرهنگی است، افزود: ارتقا فرهنگ کتاب و کتابخوانی باید دغدغه اعضای انجمن کتابخانه های عمومی باشد تا بهتر و بیشتر بتوانیم گامی در راستای نزدیک ساختن اهداف متعالی شهرستان به سمت مقاصد فرهنگی برداریم. 
دانایی با تأکید بر لزوم توجه به مقوله های فرهنگی ازجمله کتاب و کتابخوانی و هدایت این عمل نیک و پرخیر و برکت بین آحاد جامعه افزود: تحقق اهداف فرهنگی به توسعه کتابخانه های عمومی وابسته است و ایجاد کتابخانه های مشارکتی به ویژه در آستان مقدس امامزادگان و اماکن متبرکه که اقشار زیادی از مردم در این اماکن حضور دارند، ضروری است.
فرماندار سمنان گفت : تخصیص نیم درصد از بودجه سالانه شهرداری ها به کتابخانه ها و تأمین اعتبارات مالی برای تحقق اهداف فرهنگی و توسعه کتاب و کتاب خوانی ضروری است و شهرداری ها باید تعامل بهتری داشته باشند. 
دانایی با اشاره به استقبال خوب جوانان و نوجوانان از کتاب و کتاب خوانی افزود: اگر به تاریخ هم نگاه کنیم، می بینیم که توجه زیادی به افراد کتاب خوان می شده، در شرایط کنونی با توجه رشد فناوری و وجود مراکز دانشگاهی در شهرستان، ایجاد بخش های متنوع و جدید برای دسترسی آسان این قشر به منابع پژوهشی و مؤلفان استانی در کتابخانه مرکزی استان ایجاد شده کار بسیار ارزشمندی است.

بر چسب ها:
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب