18:14:59 - دوشنبه 11 ژانویه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
دکترشادنوش : افزایش جمعیت بدون توسعه پایدار برای جامعه منفعتی ندارد
کانال تلگرام سمنان لاین

همایش تبیین سیستهای کلی مبتنی بر سلامت مادر و کودک برای ارتقای نرخ باروری کلی، از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان روز دوشنبه در سالن رازی سمنان برگزار شد.

به گزارش سمنان لاین  ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در این همایش گفت: جمعیت مساله ای چند بعدی است و فقط وزارت بهداشت و درمان متولی آن نیست و ارگانهای مرتبط در این رابطه باید مسئولیت پذیر باشند. 
مهدی شادنوش سه مساله جمعیت، توسعه پایدار و محیط زیست را مسائل مرتبط و موثر بر هم دانست و افزود: افزایش جمعیت بدون توسعه پایدار برای جامعه منفعتی ندارد و توسعه نیز بدون جمعیت مولد ممکن نمی شود.
وی با تاکید بر اینکه جمعیت محور توسعه پایدار است، یادآور شد: زمانی که در کشور بحث از جمعیت می شود، بخش بهداشت و درمان کشور هدف قرار می گیرد، در حالیکه تمام بخشهای جامعه در قبال آن مسئولند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان تاکید کرد: بخش بهداشت و درمان کشور می تواند زمینه بهداشت و درمانی مناسب برای رشد جمعیت را فراهم کند و مداخله در این مساله وظیفه جمعی بسیاری از نهادهاست.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در این همایش با اشاره به دو گذار اول و دوم جمعیتی در کشور، افزود : در گذار اول که انفجار جمعیت بود، افزایش نیازهای بهداشتی در کنار افزایش جمعیت نیاز اصلی بود.
جعفر جندقی اضافه کرد: در گذار دوم که شرایط فعلی است، نرخ باروری جامعه به کمتر از 2.1 به عنوان نرخ جایگزینی رسیده است به این معنی که پدر و مادر به اندازه جمعیت دو نفره خود تولید نسل نداشته اند و جایگزین ایجاد نکرده اند.
وی افزایش شهرنشینی، افزایش سطح سواد به ویژه در خانم ها، اشتغال، تغییر نگرش های اجتماعی، فاصله بین اولین فرزند تا ازدواج و فاصله دومین با اولین فرزند ،سقط های عمدی و … را از دلایل کاهش باروری عنوان کرد.
جندقی یادآور شد : میزان نرخ باروری در استان سمنان در سال 91 به میزان 1.66 در سال 92 به میزان 1.61 و در سال 93 به میزان 1.62 بوده است.
وی تصریح کرد: در کنار کاهش باروری و زاد و ولد، جامعه به سمتی می رود که افزایش سالمندی جمعیت، کاهش تجدید نسل، کاهش حجم نیروی کار مولد، کاهش جمعیت ملی و … از پیامدهای آن است.
معاون فنی دفترسلامت جمعیت، خانواده ومدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این همایش با اشاره به پایین تر بودن نرخ باروری کشور در حال حاضر از میزان نرخ جایگزینی، بر مشارکت تمام نهادهای مرتبط با موضوع باروری، تاکید کرد.
نرخ جایگرینی 2.1 است و نرخ باروری کشور اکنون 1.9 عنوان شده است.
نرخ باروری استان سمنان در سال 93 به میزان 1.62 اعلام شده است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب