9:23:30 - یکشنبه 10 ژانویه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
طومار پنج متری دوره تیموری در سمنان مرمت شد
کانال تلگرام سمنان لاین

مسئول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: طومار پنج متر و 40 سانتی متری قاضی شرع سمنان در دوره تیموری مرمت شد.

 

راضیه طاهری افزود : این طومار که نسخه سواد(کپی) وقف نامه اصلی است، توسط کارشناسان مرمت آثار این اداره کل طی دو ماه، مرمت شد.

وی در رابطه با مراحل مرمت این طومار خاطرنشان کرد: مستند نگاری و آسیب شناسی و ثبت آسیب های وارده، پاکسازی به روش مکانیکی، باز کردن مرمت های قدیمی و استحکام بخشی با کاغذ مخصوص از جمله فعالیت های انجام شده برای مرمت این طومار است.

وی ادامه داد : تثبیت و استحکام بخشی، وصالی پارگی ها با استفاده از چسب و کاغذ مخصوص، رنگ کردن کاغذ با استفاده از مواد رنگینه گیاهی، پر کردن بخش های از بین رفته سند و پرس نهایی از دیگر اقدامات انجام شده برای مرمت این طومار است.

طاهری در رابطه با نگهداری و مرمت آثار کاغذی گفت: کاغذ به دلیل برخورداری از ماهیت آلی، در معرض فساد قرار دارد و با تاثیر گذاری عوامل فیزیکی، شیمیایی و زیست محیطی به راحتی پوسیده شده و از بین می رود.

وی عامل انسانی را یکی دیگر از عوامل از بین رفتن سندهای کاغذی دانست و افزود: عده ای نیز ممکن است ناآگاهانه بر اثر استفاده غیر صحیح، به کار نگرفتن شیوه های مناسب نگهداری و تعمیرات نادرست، سرقت و … موجب از بین رفتن این گونه آثار شوند.

مسئول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: برای پیشگیری و مهار این عوامل مخرب و آماده کردن شرایط مناسب برای نگهداری کتب و نسخ خطی راه حل هایی مثل اسید زدایی، استحکام بخشی، ضدعفونی، لکه بری و … وجود دارد که در مرمت سند مذکور ، این مراحل اجرا شد. 

محتوای این طومار در رابطه با وقف دارایی های قاضی رکن الدین عبدالملک بن محسن بن عبدالصمد سمنانی قاضی شرع سمنان به اولاد ذکور خود در منطقه سمنان و بسطام است.

این طومار در سال 890 ه.ق توسط این قاضی در دوره تیموری تحریر شده است.

 

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب