7:43:39 - شنبه 9 ژانویه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سمنان “شهري در باغ”
کانال تلگرام سمنان لاین

مديرعامل نوسازی و بهسازی شهرداري سمنان گفت: پروژه ثبت جهانی سمنان «شهری در باغ» با حمایت شهرداري سمنان، شورای اسلامی ‌شهر سمنان و سازمان‌ها و ادارات ذیربط در سازمان نوسازی و بهسازی شهر سمنان با ایجاد دبیرخانه دائمی پیگیری این موضوع در دستور کار قرار گرفت.

 

به گزارش سمنان لاین به نقل ازایسنامحمودرضا دارایی  افزود: طرح موضوع سمنان «شهری در باغ» بر پایه شکل‌گیری ساختار شهر سمنان در بستری تاریخی طبیعی از زمان قدیم تا به امروز است که این شهر را در زمره‌ی منحصر به فردترین سکونت گاه‌های بشری مانند ونیز (شهری در آب) قرار داده است.

 

وي خاطرنشان كرد: با مطالعه پژوهش‌های میدانی و تهیه مستندات تاریخی علمی از شبکه توزیع آب استخری شهر، این نکته بیش از پیش خودنمایی نمود که شالوده شهر تاریخی سمنان بر اساس نظام مردم نهاد و سنتی تقسیم آب پی‌ریزی شده است. قدیمی‌ترین متون تاریخی مانند کتاب احسن التقاسیم فی معرفة الاقالیم که مربوط به قرن چهارم هجری قمری است و همچنین اشارات مستقیم وقف نامه‌های معتبر، قدمت این نظام منحصر به فرد را بیش از هزار سال عنوان کرده‌اند. از این‌رو معرفی، حفظ و احیای کالبدی و محتوایی موضوع در سطوح محلی، منطقه ای، ملی و جهانی برنامه‌ریزی شد.

 

مديرعامل نوسازی و بهسازی شهرداري سمنان از ارتباط و پيوند قوي با سازمان‌های بین المللی نظیر یونسکو و یونیدو جهت ثبت جهاني اين پروژه خبر داد و گفت: با توجه به اهمیت موضوع و برقراری جلسات منظم جهت پیشبرد سریع پروژه با دستگاه‌های اجرایی ذیربط و همچنین سازمان‌های بین‌المللی نظیر یونسکو و یونیدو، ارتباطات سازنده و پویا برقرار گردید.

 

دارايي اضافه كرد: با توجه به حجم بالای مطالعات و مستندات مورد نیاز، دبیرخانه دائمی پروژه ثبت جهانی سمنان «شهری در باغ» در محل سازمان نوسازی و بهسازی شهر سمنان و با هدایت مستقیم شورای راهبردی این موضوع با حضور نمایندگانی از شورای اسلامی شهر، شهرداری، سازمان جهاد کشاورزی شهرستان، اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان و اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهر سمنان و با همکاری مهندس اسکندری مدیر اجرایی طرح تکاپو تشکیل گردید.

 

وي تصريح كرد: با توجه به ماهیت چند وجهی پروژه‌های ثبت جهانی، ایجاد زیرساخت‌های مناسب و دوراندیشانه جهت انسجام در فعالیت‌های آتی مدیریت شهری اجتناب‌ناپذیر است در همین راستا اقداماتي به منظور پیشبرد این پروژه در حال انجام است.

 

مديرعامل نوسازی و بهسازی شهرداري سمنان از تهیه نقشه پایه گردشگری شهر سمنان جهت توسعه گردشگری در شهر و با توجه به ثبت نظام تقسیم آب به عنوان يكي از اين اقدامات خبر داد و گفت: اين نقشه می‌تواند ابزاری مفید به منظور معرفی پروژه ثبت جهانی سمنان «شهری در باغ» در سطح منطقه باشد، همچنين سند راهبرد توسعه شهر سمنان (City Development Strategy) CDSکه در چگونگی تعریف و تبیین مسیر حرکت مدیریت شهری نقش به‌سزایی ایفا خواهد کرد نيز تدوين شده است.

 

دارايي اضافه كرد: ساماندهی برخی باغ راه‌ها به شکل نمونه به منظور توجه دادن عموم مردم به وجود این ظرفیت در شهر سمنان در راستای رشد و توسعه بلند مدت گردشگری، برنامه‌ریزی جهت برگزاری همایش و سمینارهای علمی تخصصی با مشارکت مستقیم دانشگاه‌ها به منظور بررسی علمی و تولید اسناد فنی لازم، برگزاری جلسات مستمر به منظور مشارکت دادن سازمان‌های مردم نهاد در قالب فعالیت‌ها و تشکل‌های مدنی (NGO) به منظور غنابخشی فرهنگی پروژه نظیر شرکت آب بران رودخانه سمنان و انجمن دوست‌داران میراث فرهنگی سمنان و سفارش ساخت فیلم مستند معرفی نظام سنتی و بومی تقسیم آب در سمنان توسط سازمان نوسازی و بهسازی شهر سمنان از جمله اقداماتي است كه به منظور پیشبرد پروژه ثبت جهاني سمنان شهري در باغ در حال انجام است.

 

وي در پاسخ به اين سوال كه اين ايده و طرح از كجا شكل گرفت و آغاز شدگفت: برگزاری جشنوارهسمنان «شهری در باغ» با محوریت تولید و عرضه محصول انار كه در پاييز سال 1393 و با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی استان و شهرستان سمنان، شورای اسلامی شهر و شهرداری سمنان و سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان سمنان برگزار شد، سرآغاز توجهی ویژه به ظرفیت‌ها و سرمایه‌های طبیعی- فرهنگی شهر سمنان شد،  امید است که با همکاری دست‌اندکاران چشم‌انداز توسعه پایدار شهر و با در نظر گرفتن جمیع ظرفیت‌های ذاتی و محتوایی شهر، بتوان درگاه‌های جهانی شدن سمنان را گشود.

 

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب