9:00:56 - دوشنبه 4 ژانویه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رهایی پدر از قصاص نفس پس از 13 سال زندان با اصرار دختر 13 ساله بسطامی
کانال تلگرام سمنان لاین

رئیس زندان شاهرود، گفت: با گذشت اولیای دم در بسطام، جوانی که پس از ۱۳ سال زندانی در آستانه اجرای حکم قصاص قرار گرفته بود، زندگی دوباره یافت.

 

به گزارش سمنان لاین امید کهربایی افزود: حسین م. سال 81 در یک نزاع دسته‌جمعی در بسطام جوان دیگری را به قتل رسانده بود که از سوی دادگاه بسطام به قصاص نفس محکوم شد و این حکم از سوی دیوان عالی کشور نیز تأیید شد و از آن زمان تاکنون در زندان به سر برده است.

 

وی تصریح کرد: در این چند سال تلاش‌های فراوانی از سوی گروه‌های مختلف، معتمدین محلی و برخی مسئولین اداری از طریق مراجعات فراوان به خانواده مقتول و تقاضای گذشت صورت گرفت، اما با موافقت اولیای دم مواجه نشد.

 

وی ادامه داد: با اینکه اولیای دم بر قصاص نفس مجرم تأکید داشتند، مراجعات مکرر فرزند کوچک این زندانی به زندان، تلاش‌های مسئولین و خیّرین را وارد مرحله جدیدی کرد.

 

کهربایی یادآور شد: این زندانی دختر 13ساله‌ای دارد که از زمان تولد سایه پدر را بر سر خود ندیده است، این دختر در مراجعات مکرری که به مسئولان زندان داشته، آزادی پدرش را از مسئولان زندان مطالبه می‌کرده که همین امر موجی از شور و احساس را در مسئولان برانگیخته تا حد ممکن در این جهت گام بردارند.

 

رئیس زندان شاهرود اضافه کرد: این تلاش خستگی‌ناپذیر موجب جلب‌توجه رئیس زندان شاهرود و ایجاد انگیزه جهت تلاش مضاعف در اخذ رضایت اولیای دم می‌گردد و یک گروه کاری متشکل از خیّرین شاهرودی و معتمدین بسطامی با جدیت به پیگیری جهت جلب رضایت مشغول شدند.

 

به‌گفته کهربایی در این راه گروهی از خیّرین شاهرود و معتمدین بسطام نیز از 8 ماه پیش شبانه‌روز تلاش کردند.

 

وی افزود: بااینکه بیش از 20 نشست با خانواده مقتول در مکان‌های گوناگون و با حضور افراد مختلف برگزار شد، اولیای دم همچنان بر نظر خود مبنی بر اجرای حکم قصاص اصرار داشتند تا اینکه سرانجام اجرای حکم توسط رئیس دادگاه بسطام به زندان، سازمان‌های ذی‌ربط و خانواده مقتول اعلام و ابلاغ می‌گردد.

 

وی گفت: خوشبختانه در کمتر از 24 ساعت مانده به اجرای حکم قصاص، این گروه کاری ناامید نشده و پس از نشستی طولانی با خانواده اولیای دم، سرانجام با یاری خداوند متعال و در ایام منتسب به نبی مکرم اسلام(ص) پیامبر مهر و رحمت و در زمانی که بارش رحمت خداوند پس از مدت‌های طولانی به‌صورت نزولات آسمانی برف شامل حال مردم شهرستان شاهرود شده بود، آخرین پیشنهاد رئیس زندان مبنی بر رضایت و پرداخت دیه، مورد موافقت اولیای دم قرار گرفت و اجرای حکم متوقف شد.

 

به‌گفته رئیس زندان شاهرود، خانواده اولیای دم شامل پدر، مادر و برادران مقتول در تصمیمی خداپسندانه و قابل‌تحسین، از حق قانونی و شرعی خود در اجرای قصاص نفس گذشتند و شادمانی و سایه پدر را به دختر نوجوان وی هدیه دادند.

 

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب