18:44:12 - دوشنبه 4 ژانویه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اجرای شدن طرح مدیریت جامع در 6 حوزه آبخیز استان سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از اجرای طرح مدیریت جامع در 6 حوزه آبخیز دامغانرود ، پشت بسطام ، کالپوش ، دریان ، سمنانرود و حبله رود  به مساحت بیش از 2میلیون هکتار خبر داد.

 

به گزارش سمنان لاین علی‌نقی حیدریان در جلسه شورای معاونین این اداره کل اظهار کرد: مدیریت یکپارچه و جامع‌نگر حوزه‌های آبخیز به عنوان یکی از استراتژی‌ها وسیاست‌های راهبردی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور مطرح است و  استان سمنان نیز به عنوان یک استان پیشرو در اجرا‌ی طرح مدیریت جامع مطرح است.

وی با اشاره به این که یکی از مهمترین اهداف اجرای طرح مدیریت یکپارچه و جامع در حوزه‌های آبخیز، دستیابی به توسعه پایدار است گفت: برای دستیابی به این هدف لازم است تا تمامی پروژه‌ها و فعالیت‌های بخش‌های جنگل، مرتع‌، بیابان و آبخیزداری و همچنین اقدامات مرتبط با حوزه حفاظت و امور اراضی با در نظر گرفتن نقش و جایگاه مشارکت مردم به صورت یکپارچه، مشترک و متمرکز در این حوزه آبخیز انجام شود.

وی با بیان اینکه مدیریت یکپارچه در حوزه آبخیز یک فرآیند مدیریتی چند جانبه است تصریح کرد: مردم و جوامع محلی در حقیقت با اجرای طرح مدیریت یکپارچه در حوزه آبخیز، در تصمیم‌گیری‌ها، برنامه‌ریزی، اجرا و نگهداری از ظرفیت‌های حوزه‌های آبخیز مشارکت کرده و زمینه واگذاری مدیریت بهره‌برداری پایدار از منابع به مردم فراهم می‌شود.

حیدریان در ادامه به بیان دستاوردهای اجرای این طرح پرداخت و خاطرنشان کرد: اجرای این طرح حفظ منابع پایه از جمله آب و خاک، حفظ و بهبود تنوع زیستی ، ارتقاء و بهبود معیشت جوامع محلی، کاهش فرسایش و رسوب و جلوگیری از بروز سیلاب را به دنبال دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان ادامه داد: اجرای این طرح همچنین نقش بسزائی در کاهش اثرات خشکسالی، افزایش بهره‌وری در منابع طبیعی، افزایش پوشش گیاهی در مناطق جنگلی، مراتع و بیابان‌ها را نیز به‌دنبال دارد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب