21:10:54 - سه شنبه 15 دسامبر 2015
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
موقوفه‌ای برای “پچ‌پچ”بر بالین بیماران
کانال تلگرام سمنان لاین

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان، با اشاره به تنوع موقوفات در کشور گفت: موقومه ای در کشور داریم که واقف آن درآمدهای موقوفه خود را وقف این کرده که از محل آن افرادی با حضور بر بالین افراد بیمار، پچ پچ کنند.

 

به گزارش سمنان لاین حجت الاسلام و المسلمین عبدالله واحدی امروز 24 آذرماه همزمان با آخرین روز هفته وقف در همایش وقف و رسانه در سمنان، با اشاره به توجه واقفان ایرانی به نیازهای متنوع افراد جامعه، اظهار کرد: برای عملی شدن نیات این واقف خیراندیش، افرادی با حضور بر بالین بیماران ، ضمن سرکشی از بیمار و حمایت از آن، از طریق پچ پچ کردن و گفتگوی غیرمستقیم به افزایش روحیه بیماران کمک کرده تا زودتر سلامتی خود را به دست آورند.

 

وی ادامه داد: افراد با حضور در محل بستری بیمار با هم پیرامون سلامتی بیمار و اینکه امروز وضعیت وی بسیار بهتر شده، صحبت و پچ پچ می کنند تا بیمار شنیده و روحیه بهتری بیابد.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان،با بیان اینکه میل به جاودانگی و حس نوع دوستی را دو عامل موثر در وقف خواند و اضافه کرد: وقف از مصادیق صدقه جاریه است که به دو نیاز میل به جاودانگی و حس نوع دوستی که فطرتا در درون همه انسان ها است پاسخ دهد.

 

غفلت از ظرفیت ایجاد وقف های مشارکتی

 

واحدی،با بیان اینکه کسی که اموال خود را وقف می کند، پرونده حیات اخروی خود را جاودانه می کند،افزود: علاوه بر این واقفان جدای از بهره مندی از یک شعف و انبساط خاطر درونی، نام نیک و ماندگاری نیز در دنیا از خود به جای می گذارند.

 

وی،اخلاص را لازمه جاودانگی از طریق ایجاد موقوفات دانست و خاطرنشان کرد: اگر چه در وقف، سن افراد، ازدیاد و کثرت مال وقف شده، شرط نیست اما اخلاص در عمل و معرفت در ایجاد وقف شرط اساسی است.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان،با بیان اینکه هر فرد با هر بخشی از اموال خود می تواند، وقف کند،خواستار معرفی وقف های مشارکتی از سوی رسانه های این استان شد.

 

وی همچنین بر احیای وقف ثلث اموال تاکید کرد و گفت: اگر وقف به خوبی معرفی و شناسانده شود، بسیاری از افراد به این سنت حسنه روی می آورند.

 

رشد 15 برابری ایجاد موقوفه های جدید در سمنان

 

حجت الاسلام واحدی به تغییر نگاه مردم این استان به وقف و شناخت بیشتر آنها به این سنت نیکو اشاره و با بیان اینکه تا سال 91 سالانه بین 5 تا 10 موقوفه جدید در این استان ایجاد می شده است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه با اقداماتی که در این راستا با کمک رسانه ها انجام گرفت، از سال 91 به این سو به طور متوسط سالانه حدود 100 موقوفه جدید در استان سمنان به ثبت می رسد.

 

وی یادآور شد: با برنامه ریزی که در استان صورت گرفت و با شفافیتی که در حوزه درآمدهای وقفی با همراهی رسانه های این استان صورت گرفت، روند ایجاد موقوفه های جدید در این استان در چند سال اخیر حدودا 15 برابر شده است.

 

واحدی با بیان اینکه وقف های جدید استان متناسب با نیازهای روز انجام شده، اضافه کرد: ایجاد یک وقف با موضوع اقتصاد مقاومتی و ایجاد موقوفه هایی در راستای حمایت از فعالیت های علمی پژوهشی و دیگر نیازهای اجتماعی مردم از مهمترین این موقوفه های جدید در استان سمنان است.

 

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب