13:58:14 - دوشنبه 7 دسامبر 2015
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
گلکار : بادگیر خانه تاریخی تدین در حال مرمت است
کانال تلگرام سمنان لاین

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمنان گفت : بادگیر خانه تاریخی تدین در این شهرستان در حال مرمت است.

 

آرزو گلکار اظهار داشت : مرمت بادگیر منحصر به فرد خانه تدین که یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده این خانه تاریخی است، آغاز شده است.

وی با بیان این که این بادگیر از نظر فرم و اندازه دارای ویژگی های منحصر به فردی است، افزود : این بادگیر دارای سه مجراست که هوای بخش شاه نشین خانه تدین را در فصل تابستان خنک می کند.

گلکار گفت : خانه تدین در محله عباسیه (خیابان طالقانی فعلی) از زیرمجموعه محله بزرگ ناسار واقع شده است.

این بنا که متعلق به یکی از تجار معتبر سمنانی بوده، همجوار با راسته بازار شمالی- جنوبی سمنان واقع شده و زمان ساخت آن مربوط به دوره قاجاریه است.

این خانه شامل سه بخش شامل فضای اندرونی، بیرونی و خدماتی(مربوط به خدمه) و سه در ورودی است.

خانه تدین نمونه کاملی از معماری سنتی ایرانی در خانه های قدیمی است و شامل هشتی، دالان ورودی و حیاط اندرونی، حیاط بیرونی و بخش خدماتی، اتاق های تابستان نشین، زمستان نشین، بهار خواب های شرقی و غربی، حوض خانه، اتاق های فرعی و انبار در ضلع غربی و شرقی است.

بنای فعلی خانه تدین اکنون به عنوان محل اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمنان مورد استفاده قرار گرفته است. بادگیری بلند نیز زینت بخش این بنای تاریخی است.

خانه محمدیه یا خانه تدین در شهر سمنان، خیابان طالقانی مابین میدان ابوذر و میدان ارگ، نرسیده به چهار راه مازندران-جنب بانک مسکن واقع شده است.

این بنا از سال 1374 توسط سازمان میراث فرهنگی تملک و در تاریخ 12/9/1375 به شماره 1786 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

بنای خانه ‘تدین’ در اواخر دوره قاجار توسط شخصی به نام میرزا عبداله تدین که از اعیان شهر محسوب می شده، ساخته شده و قبلاً به عنوان منزل مسکونی فرزندان و نوادگان سازنده مورد استفاده قرار میگرفته است. بعد از آن، به عنوان انبار مورد استفاده قرار گرفت. با توجه به اینکه این بنا در اختیار محمدیه، داماد میرزا عبداله تدین قرار داشت، به خانه ‘محمدیه’ نیز معروف است.

 

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب