13:32:01 - شنبه 5 دسامبر 2015
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
پیام رییس سازمان انرژی اتمی ایران به مناسبت برپایی نمایشگاه صنعت هسته ای در دانشگاه سمنان ؛ زمینه برای بهره گیری از ثمرات فناوری هسته ای فراهم شده است
کانال تلگرام سمنان لاین

رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت : اکنون به یمن گذر پیروزمندانه جمهوری اسلامی از یک گذرگاه تاریخی و باپایان یافتن چالش ساختگی و غیرضروری اتمی، زمینه ای فراهم آمده تا برکنار از تبعات و پیامدهای فشار های ظالمانه و غیر قانونی نسبت به ثمرات و برکات این فناوری نوین همت گماریم .

 

به گزارش سمنان لاین ٬علی اکبر صالحی روز شنبه در پیام ارسالی خود به نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته ای کشور در دانشگاه سمنان افزود : امروز این واقعیت بر بسیاری از مردمان در سطح جهان آشکار شده است که برای بهبود شرایط زندگی و ارتقای سطح توانمندی های جامعه بشری در حوزه بهداشت و کشاورزی ، نیازمند توجه ویژه به این شاخه از علوم جدید هستیم.

در این پیام اضافه شده است : سازمان انرژی اتمی ایران از رهگذر بهره مندی از آخرین دستاوردهای متخصصان این حوزه راهبردی، مصمم است تا به گسترش روزافزون فعالیت های این بخش پرداخته و با استمداد از دانش پژوهان توانمند ابرانی به تثبیت جایگاه ایرانی اسلامی به عنوان قطب تامین رادیو داروهای پژشکی در منطقه خاورمیانه تبدیل شود.

معاون رییس جمهور در این پیام یاداور شد : ما بر این باوریم که دستیابی به این هدف والا و ارجمند سخت نیازمند همدلی و همراهی نهادهای آموزشی و پژوهشی است .

صالحی گفت : افزون بر این می توان به ظرفیت موجود در فناوری صلح آمیز هسته ای در زمینه حفظ و حراست از مجیط زیست و رونق بخشیدن به فعالیت های حوزه کشاورزی اشاره نمود، متاسفانه بدلیل بی توجهی بسیاری از ابنا بشر به قداست و حرمت طبعیت به عنوان جایگاه تجلی صفات الهی جهانیان با چالش عظیم خانمان سوز مواجه شدند که در سطح رسانه ها و مجامع بین المللی از آن به عنوان بحران جهانی محیط زیست یاد می شود.

وی در این پیام تصریح کرد : اکنون ضرورت دستیابی به انرژی پاک و ترویج شیوه های جدید کشاورزی و انبار داری صنعتی به سکه رایج زمانه تبدیل شده و همگان به اهمیت و حساسیت این موضوع استراتزیک پی برده اند و امید است به برکت فضای ایجاد شده جهت تعاملات علمی و فرهنگی و فرهنگی شاهد ارتقای سطح همکاری یها دانشگاهی و پژوهشی باشیم.

وی گفت : برگزاری نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته ای در دانشگاه های و مراکز آموزش عالی سراسر کشور در حقیقت بیانگر اراده سازمان انرژی اتمی ایران جهت همکاری و تعامل گسترده یا دانشجویان و دانش پژوهان ایرانی است.

سی و سومین نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته ای کشور روز شنبه با حضور مسئولان کشوری و استانی ، در 23 غرفه و در سه بخش چرخه سوخت، نیروگاه و کاربردهای جانبی صنعت هسته ای در دانشگاه سمنان گشایش یافت. 

هدف از برپایی نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته ای کشور در دانشگاه سمنان، آگاهسازی عمومی نسبت به صنعت هسته ای، کاربردهای صلح آمیز و جنبی و ارزش این دانش در علوم امروز اعلام شده است. 

غرفه های این نمایشگاه دربخش چرخه سوخت شامل مرور این چرخه، اکتشاف و استخراج، تولید کیک زرد، فرآوری اورانیوم، غنی سازی اورانیوم، تولید زیرکونیوم و آلیاژهای نوین، تولید قرص و مجتمع های سوخت، پسمانداری، مجتمع آب سنگین و رآکتور اراک است. 

غرفه های بخش نیروگاه شامل دو نیروگاه بوشهر و دارخوین و غرفه های کاربردهای جانبی شامل پژوهشکده کشاورزی، پژوهشکده کاربرد پرتوها، پژوهشکده لیزر و اپتیک، پژوهشکده علوم و فنون هسته ای و پژوهشکده چرخه سوخت است. 

500 قلم مختلف ساخته شده رد صنعت هسته ای کشور برای ارایه و نمایش در نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته ای کشور در دانشگاه سمنان ارایه شده است. 

در بخش چرخه سوخت و نیروگاه نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته ای کشور در دانشگاه سمنان 225 قلم و در بخش کاربردهای جانبی صنعت هسته ای 275 قلم در این نمایشگاه عرضه می شود. 

شش ماکت بزرگ از مرور چرخه سوخت هسته ای، غنی سازی اورانیوم، نیروگاه اتمی بوشهر و دارخوین، پسمانداری و رآکتور تحقیقاتی اراک در نمایشگاه دستاوردهای هسته ای کشور در دانشگاه سمنان برای علاقه مندان به نمایش درمی آید. 

نمایش ماشین سانتریفیوژ به صورت برش خورده و در حال کار را از بخشهای جالب در سی و سومین نمایشگاه دستاوردهای هسته ای کشور است. 

این نمایشگاه تا هجدهم آذر دایر است. 

 

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب