6:40:41 - پنجشنبه 3 دسامبر 2015
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نخستین آیین گرامیداشت سالروز شهادت حضرت یحیی بن موسی الکاظم(ع) در سمنان برگزار می شود
کانال تلگرام سمنان لاین

 مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری سمنان، از برگزاری نخستین آیین گرامیداشت سالروز شهادت یحیی بن موسی الکاظم(ع) که حرم مطهر وی در سمنان قرار دارد، در هفته آینده خبر داد.

 

به گزارش سمنان لاین امیرعلی عموزاده روز پنجشنبه گفت: بر اساس نقل های تاریخی، حضرت یحیی بن موسی (ع) در روز بیست و سوم ماه صفر توسط ماموران مامون عباسی به شهادت رسید و آرامگاه این امامزاده واجب التکریم، از دیرباز مورد احترام مردم ایران و سمنان بوده است. 
وی خاطرنشان کرد: آئین گرامیداشت سالروز شهادت این امامزاده مکرم، روز شنبه، چهاردهم آذر 94، پس از اقامه نماز مغرب و عشاء، همراه با مدیحه سرایی و سخنرانی در شبستان حرم مطهرحضرت یحیی بن موسی (ع) برگزار می شود.
به گفته وی قاریان ممتاز استانی نیز در این آیین که یکی از ویژه برنامه های دهه آخر ماه صفر به شمار می رود، به قرائت قرآن می پردازند. 
مدیر عامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری سمنان از عموم شهروندان شهر اخلاق و ارادتمندان به ساحت آستان مقدس  یحیی بن موسی الکاظم(ع) دعوت کرد تا در این آیین معنوی شرکت کنند. 
آیین گرامیداشت سالروز شهادت حضرت یحیی بن موسی کاظم(ع) به همت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری سمنان و با مشارکت این آستان مقدس ، اوقاف و امور خیریه و شورای اسلامی شهر سمنان برگزار می شود.
بر اساس تحقیقات علامه حائری مازندرانی، صاحب این بقعه فرزند بلافصل حضرت موسی بن جعفر(ع) امام هفتم شیعیان است که در سال 198 هجری قمری، هنگام مسافرت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) از مدینه به مرو، جزو همراهان حضرت بودند.
امام رضا(ع) برادر خود حضرت یحیی(ع) را مامور ارشاد مردم این سامان فرمودند و بعد از شهادت امام رضا(ع)، به تحریک مامون خلیفه عباسی، حضرت یحیی(ع) نیز در سمنان به شهادت رسیدند و در محل کنونی به خاک سپرده شدند.
از حرم حضرت یحیی بن موسی الکاظم (ع) در سمنان پس از حرم مطهر حضرت ثامن الائمه(ع) در مشهد، حضرت معصومه(س) در قم و حضرت شاهچراغ(ع) در شیراز، به عنوان چهارمین حرم و ماوای معنوی مردم ایران یاد می شود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب