18:36:56 - یکشنبه 15 نوامبر 2015
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
استاندار سمنان ؛ نباید به دلیل کمبود امکانات و یا تجهیزات از اصل محتوا غافل شد
کانال تلگرام سمنان لاین

استاندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های استان سمنان،معتقد است: تلاش در جهت افزایش آمار کتابخوان‌ها مهمتر از افزایش و توسعه کتابخانه‌ها در کشور است.

 محمد وکیلی در نشست با جمعی از کتابداران کتابخانه‌های عمومی سمنان،با اشاره به اهمیت و جایگاه کتاب در اسلام، اظهار کرد: خواندن کتاب از آنجا که انسان را به تامل و تفکر وا می‌دارد در مکتب اسلام یک ارزش محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه جایگاه کتابداران در آموزه‌های دینی مشخص است ادامه داد: همین که خداوند فرمود اقراء یا بخوان، در حقیقت تکلیف کتابداران را مشخص کرده و ارتقای آنان را مد نظر داشته است.

 استاندار سمنان با بیان اینکه کتابداران مسئولیت خطیری دارند خاطرنشان کرد: شما کتابداران مسئولیت مهمی دارید چرا که باید جامعه را به سوی کتابخوانی سوق دهید و این کار، کار پیامبران است و وظیفه کتابدار همان اقرا و هدایت به سوی خواندن و آموختن است.

 وکیلی در خصوص افزایش کمی کتابخانه‌های عمومی در این استان نیز گفت: افزایش تعدد کتابخانه‌ها، کاری ارزشمند است ولی مهمتر از افزایش آمار کتابخوان‌ها است.

رئیس انجمن کتابخانه‌های استان با بیان اینکه به روز رسانی و به روز کردن محیط کتابخوانی یکی لوازم مهم در کار کتابداران است، تصریح کرد: نباید به دلیل کمبود امکانات و یا تجهیزات از اصل محتوا غافل شویم.

این مقام ارشد اجرایی،با اشاره به نقش و جایگاه کتابداران اظهار داشت: اگر کتابداران با روانشانسی  و جامعه‌شناسی آشنا باشند می‌توانند در جهت تشویق و ایجاد انگیزه به مردم و علاقمند کردن آنها به کتاب‌های مناسب با روحیاتشان  قدم بردارند تا هم برای خود و دیگران موثر باشند.

وی کتاب را  میراثی ماندگار دانست و افزود: حفظ و نگهداری این فرهنگ مکتوب توسط کتابداران متخصص, متعهد, دلسوز و آشنا به مبانی اعتلای فرهنگ میسر می‌شود.

استاندار سمنان با اشاره به اینکه نقش کتابدار تنها به مجموعه‌سازی و خدمات فنی محدود نمی‌شود، تاکید کرد: کتابداران به عنوان مشاوران امین مردم می توانند موجب تحولاتی عمیق در فرهنگ جامعه باشند. ضمن اینکه کتابداران رسالت بزرگی در هدایت مردم و جلب و جذب کتابخوان‌ها دارند.

 استاندار سمنان با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص کتابخوانی گفت: رهبر معظم انقلاب بارها بر این امر مهم تاکید فرموده‌اند. لذا همه ما امروز مسئولیم تا فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی را در جامعه توسعه دهیم و برای دستیابی به این مهم باید از تمام ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها استفاده کنینم

وکیلی با انتقاد از عدم استفاده از دانش‌آموزان و دانشجویان در کتابخانه‌های مدارس و دانشگاه‌ها، گفت: نخبگان و دانش‌اموزان ممتاز و … می‌توانند خود نقش یک مسئول و کتابدار را در کتابخانه‌ها داشته باشند و نیازی به استخدام نیرو در کتابخانه‌های عمومی مدارس دانشگاه‌ها و … نیست چرا که آنان با اگاهی کامل به موضوعات مختلف می‌توانند در جهت تشویق و اگاهی دانشجویان و دانش اموزان موثر باشند.

 رییس انجمن کتابخانه‌های استان با اشاره به اهمیت گرایش جامعه به سوی کتاب و کتاب‌خوانی افزود: کشورهایی که میل به مطالعه در مردم آنها زیاد بوده و فرهنگ کتابخوانی در جامعه آنها حاکم بوده امروز کشورهای توسعه یافته‌ای هستند.

استاندار سمنان با اشاره به لزوم ترویج فرهنگ کتابخوانی در بین اقشار مختلف جامعه گفت: باید در حاشیه همایش‌ها و برنامه‌های مختلف، کتابخانه‌هایی مستقر شوند تا افراد حاضر متناسب با موضوع جلسات بتوانند از کتاب‌های مورد علاقه خود استفاده کنند.

وی همچنین بر برگزاری مسابقات کتابخوانی را در راستای بالابردن جایگاه اجتماعی افراد و ایجاد مشوق‌های مناسب برای ترویج و توسعه کتابخوانی  تاکید کرد و گفت: افراد جامعه با خواندن کتاب می‌توانند به اقتصاد خانواده،  اقتصاد جامعه در راستای بهبود اقتصاد کشور به دولت  کمک کنند.

زند وکیلی در ادامه با تاکید بر ضرورت احیاءفرهنگ کتاب و کتابخوانی خاطرنشان کرد: سبک زندگی باید اصلاح شود و همه مردم و مسئولین باید در جهت اصلاح فرهنگ زندگی و گرایش به سمت کتاب و کتاب‌خوانی تلاش کرده و گامی مهم در امر توسعه و پیشرفت استان بردارند.

 رئیس انجمن کتابخانه‌های استان با بیان اینکه باید هر کسی در هر نقطه از استان از دوردست ترین روستاها و مناطق محروم تا مناطق شهری به کتاب‌های مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند اضافه کرد: باید در این زمینه راهکارهای لازم ارائه گردد تا این مهم تحقق یابد تا هیچ فردی در جامعه  محروم از کتاب نباشد.

 وی با بیان اینکه 90 درصد کتاب‌های امروز متناسب با نیاز جامعه امروز نیست گفت: همه ناشران و نویسندگان باید با تدقیق بیشتری مقتضیات جامعه را بررسی و کتاب‌هایی با موضوعات روز نوشته و منتشر کنند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب