21:22:42 - چهار شنبه 11 نوامبر 2015
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
یک دوره ی 16 ساله در مسیر تقابل با مرکز استان / نتیجه ی کوبیدن بر طبل استقلال از مرکز استان ؛ چند پاره شدن شهرستان شاهرود و عقب ماندن از تفکر توسعه اقتصادی
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – ارسال شده توسط یک مخاطب هم استانی شاهرودی /شاهرودنامه

 

انتشار این مطلب صرفا جهت اطلاع رسانی بوده و به منزله ی تأیید صد درصد محتوای آن نیست

در روزهای گذشته مخابره یک خبر، فضای خبری  شاهرود را تحت تاثیر قرار داد . این خبر چیزی نبود جز فاصله معنادار تعداد واقعه طلاق بین شاهرود و مرکز استان . اما دلیل این فاصله فاحش چیست؟ چرا با جمعیتی تقریبا برابر ما باید طلاق بیشتری را ثبت کرده باشیم؟

برای تعداد بالای این معضل اجتماعی می توان به دلایلی چون تهاجم فرهنگی ، تغییر سبک زندگی ، کم توجهی به معیارهای اسلامی در همسر گزینی و … اشاره کرد . اما حقیقت این است که ریشه اصلی این تعداد گسترده طلاق در شهرستان معضل بیکاری است . چرا که در شهرستانی مانند شاهرود با این غنای مذهبی و با دارا بودن عنوان دارالمومنین نمی توان علت غالب طلاق ها را مشکلات فرهنگی و مذهبی دانست . لکن با نیم نگاهی به کارنامه تولید اشتغال در 16 سال گذشته شاهرود و میامی فقر شهرستان در زمینه تولید اشتغال عیان می شود . دوره 16 ساله ای که اگر هم بنیاد اقتصادی ای ایجاد شد یا اشتغال زایی آن به حدی نبود که گره کور شهرستان را بازگشاید یا اندکی پس از شروع به کار از حرکت باز ایستاد ، حال بگذریم از طرح هایی که چون پتاس طرود و خودروسازی و صدها طرح دیگر که صرفا در حد طرح و شعار باقیمانده و در مقاطعی خاص با کارکرد تبلیغاتی مطرح می شود.

به نظر می رسد که در شهرستان نیازمند تغییر دیدگاه و رویکردهای کلان هستیم . این تغییر دیدگاه لزوما باید با تغییر نقشه ها و شیوه های توسعه ای شهرستان نیز همراه باشد . به خوبی لمس کردیم که کوبیدن بر طبل استقلال از مرکز استان نتیجه ای جز چند پاره شدن شهرستان و عقب ماندن از تفکر توسعه اقتصادی دربر نداشته است . توان و نیرویی را که می شد در راه جذب فعالین اقتصادی و سرمایه گذاران به شهرستان صرف کرد را در یک دوره 16 ساله در مسیر تقابل و اصطکاک با مرکز استان از دست دادیم و در پایان چه عایدمان شد ؟ هیچ .

 به نظر شما اگر با تغییر دیدگاه روی پای خود بایستیم و با جذب و حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی در شهرستان ، شهرستانی قوی و مدرن و با حداقل معضلات اجتماعی بسازیم ، دیگر فرقی میکند که زیرمجموعه استان شاهوار هستیم یا سمنان؟ به راستی برای زندگی ای که بواسطه بیکاری در معرض طلاق و جدایی است ، تغییر سربرگهای ادارات شاهرود به استان شاهوار دردی را دوا میکند؟

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب