17:14:32 - پنجشنبه 5 نوامبر 2015
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رئیس شورای اسلامی : کتابخانه شهر بسطام نیاز به توسعه دارد
کانال تلگرام سمنان لاین

رئیس شورای اسلامی شهر بسطام گفت: کتابخانه عمومی این شهر قدیمی است و نیاز به بازسازی و توسعه دارد.

نصرت الله خدامی  در نشست انجمن کتابخانه های عمومی بخش بسطام گفت: قدیمی ترین کتابخانه عمومی بخش بسطام در سال های آغازین دهه 50 در بنای تاریخی گنبد غازان خان شروع به کار کرد که پس از چندین بار جابجایی، نهایتاً در مکان کنونی استقرار یافت.
وی افزود: از آن زمان تاکنون این کتابخانه هیچ توسعه ای نداشته و هیچ تغییر محسوسی در آن صورت نگرفته لذا هم نیاز است تا این بنا توسعه یافته و تعمیر شود و هم ضروری است این کتابخانه در نقطه ای دیگر از شهر مانند خیابان شهید مدنی که تمرکز جمعیتی بیشتری دارد، توسعه پیدا کند.
رییس شورای اسلامی شهر بسطام گفت: یکی از نیازهای اساسی این شهر ساخت مجتمع فرهنگی هنری است تا استعدادهای نوجوانان و جوانان شکوفا شده و در آینده جامعه از آن بهره مند شود.
وی ادامه داد : بهره گیری از روش های نوین و جذاب برای افزایش فرهنگ کتابخوانی باعث روی آوردن مردم به ویژه کودکان به مطالعه می شود.
خدامی با اعلام آمادگی شورا و شهرداری برای توسعه ی بنای کتابخانه اظهار امیدواری کرد شهرداری بتواند یکی از بناهایی قدیمی در اختیار یا زمین های تفکیکی را به کتابخانه اختصاص داده تا با جذب اعتبار، در این محله فضای مستقلی برای مطالعه ایجاد شود.
خدامی وجود مجتمع فرهنگی هنری را یکی از نیازهای اساسی شهر تاریخی فرهنگی بسطام عنوان کرد و یادآور شد: مجتمع فرهنگی هنری بسطام از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصوب و کلنگ زنی شد و حتی زمین هم تخصیص یافت که به دلیل کمبود اعتبار ظاهراً کار متوقف و پیگیری و اقدامی انجام نشد.
رییس شورای شهربسطام، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کانون پرورشی آموزش و پرورش و کتابخانه عمومی بسطام را تنها مراکز فرهنگی موجود اعلام کرد و گفت: هیچ مرکز فرهنگی دیگری در شهر نیست تا اوقات فراغت نوجوانان و جوانان را پربار کند.
وی افزود: کانون ها محل بگرزاری کلاس های فرهنگی و هنری هستند که در صورت فقدان آنها، نوجوانان و جوانان سرگردان شده و وقت آنها به بطالت می گذرد .
خدامی خواستار پیگیری ساخت مجتمع فرهنگی هنری وابسته به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهر نمونه گردشگری بسطام شد و اظهار داشت: باید مکانی ساخته شود تا نوجوانان و جوانان بتوانند با علاقه در رشته های مختلف فرهنگی هنری شرکت کرده و استعدادهایشان شکوفا شده و در آینده جامعه از آن بهره مند شود.
بخشدار بسطام نیز در سخنانی به ضرورت تلاش بیشتر برای ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی اشاره کرد و گفت: بحث کتاب و کتابخوانی باید به یک دغدغه تبدیل شود. 
مهدی استیری با تأکید بر لزوم استفاده از شیوه های نوین برای توسعه فرهنگ کتابخوانی افزود : امیدواریم با بهره گیری از این روش ها، فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در فرزندان ما نهادینه شود تا در آینده فرد مفیدی برای جامعه باشند.
رئیس انجمن کتابخانه های عمومی بخش بسطام تأکید کرد: امیدواریم این شهر فرهنگی که با ثبت جهانی آن، دارای برند بین المللی نیز می شود به همت همه مسئولان به ویژه فرماندار شهرستان از جایگاه واقعی اش برخوردار شود و بتوانیم برای غنای فرهنگی و باروری این منطقه اقدامات ارزشمندی انجام دهیم.
در این نشست رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شاهرود نیز گفت: برغم همه ی ظرفیت های شهرستان شاهرود از قبیل هنرمندان شاخص، شعرای مطرح، عالمان شاخص و عالمان دینی بسیار برجسته در سطح جهان، این شهرستان زیرساخت های فرهنگی مناسبی ندارد.
جان محمد خوب پور با تأکید بر اینکه شهر بسطام باید حداقل دارای یک فرهنگسرا باشد؛ خواستار فعال شدن کانون فرهنگی هنری مساجد شهر به عنوان زیرمجموعه ی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.
وی افزود: این کانون ها اعتبار مصوب دارند که برغم پایین بودن آن، در طول سال به آنها کتاب، تجهیزات و اعتبار ریالی تعلق گرفته و در صورت داشتن برنامه های شاخص، با عقد قرارداد این برنامه ها به صورت حمایتی اجرا می شود. 
شهردار بسطام هم در این نشست با اشاره به ضرورت توجه به فرهنگ گفت: در بحث فرهنگ کم کار شده است.
محمدعلی یعقوبیان با بیان برخی از معضلات ناشی از عدم رعایت فرهنگ شهرنشینی افزود: مطالعه بر روی اقدامات کشورهای غربی نشان می دهد که آنان اول بر روی فرهنگ خوب کار کرده و آموزش می دهند و سپس بهره برداری می کنند.
وی اختصاص نیم درصد درآمد شهرداری ها به کتابخانه های عمومی را سرمایه گذاری خواند و افزود: باید تلاش بر این باشد که آنچه در توان است انجام گیرد.
رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شاهرود نیز با بیان گزارشی از وضعیت ساختمان تنها کتابخانه ی عمومی بسطام گفت: بنای کتابخانه ی موجود اصلاً در شأن این شهر نیست.
سید ابراهیم موسوی با تقدیر از همکاری شهرداری بسطام در ساخت سرویس های بهداشتی و اجرای ایزوگام این کتابخانه اظهار امیدواری کرد با توجه به عدم گنجایش مخزن کتاب و فرسودگی بنا، نوسازی یا تغییر بخشی از فضای این کتابخانه عمومی در آینده ای نزدیک با همکاری اعضای این نشست اجرایی شود.
در پایان جلسه ، اعضای این انجمن از کتابخانه عمومی بسطام بازدید کردند.
شهر بسطام در 7 کیلومتری شاهرود در استان سمنان قرار داشته و نزدیک به 10 هزار نفر جمعیت دارد.
این بخش آثار تاریخی متعددی دارد که مدفن بایزید بسطامی عارف نامی ایران از جمله می باشد

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب