10:43:11 - سه شنبه 20 اکتبر 2015
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سامانه رشد بلور پتاسیم توسط محققان دانشگاه سمنان ثبت اختراع شد
کانال تلگرام سمنان لاین

مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان از ثبت اختراع «سامانه رشد بلور پتاسیم دی هیدروژن فسفات(KDP) در جهت تولید هارمونیک دوم» توسط محققان دانشکده فیزیک و پارک علم و فناوری این دانشگاه خبر داد.

به گزارش سمنان لاین داود معروفی گفت: این اختراع توسط حمیدرضا قلی پور دیزجی، عضو هیات علمی دانشکده فیزیک دانشگاه سمنان، فاطمه براتی، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده فیزیک این دانشگاه و پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان، در اداره کل مالکیت صنعتی و ثبت اختراع به شماره 86641 به ثبت رسید.
سرپرست گروه این اختراع در توضیح این آن گفت: در این طرح، سامانه رشد جهت مندی برای رشد بلور KH2PO4 موسوم به KDP در برای تولید هارمونیک دوم آن طراحی شده است.
حمیدر ضا قلی پور ادامه داد: برای این منظور با در نظر گرفتن زاویه تولید این هارمونیک در بلور KDP، این سامانه طوری طراحی شده است که در حین رشد، شرایط برای رشد بلور KDP در جهت مورد نظر فراهم و از رشد آن در سایر جهات جلوگیری می شود.
وی تصریح کرد: به این ترتیب بلور رشد یافته قادر خواهد بود هرگاه نوری با بسامد خاص به آن بتابد، علاوه بر نور ورودی، نوری با نصف طول موج نور ورودی(هارمونیک دوم) را تولید و از خود خارج کند.
وی افزود: در روش های معمول، قطعه مورد نظر در بلوری با ابعاد بزرگ برش داده می شود که در این روش از اتلاف ماده جلوگیری می شود.
سرپرست گروه این اختراع گفت: در پژوهشکده لیزر و اپتیک سازمان انرژی اتمی، آزمایش اصلی روی نمونه انجام شده، به طوری که نور لیزر 1064 نانومتر (Nd:YAG) به بلور رشد یافته تابانیده شد و خروجی آن که نور سبز رنگ است، مشاهده شد

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب